8 ok, amiért érdemes gombát fogyasztani: a legjobb receptjeinket is mutatjuk

gombarc
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Amellett, hogy egészséges, változatos és finom ételek készíthetők gombából, érdemes beépíteni az étrendbe, rendszeresen fogyasztani.

A gomba vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag alapanyag, hatalmas előnye, hogy egész évben könnyen beszerezhető. A legnépszerűbb a csiperkegomba, de a laska is közkedvelt. Bár a különböző gombafajták eltérő mennyiségben tartalmazzák a nyomelemeket, egyikkel sem lőhetsz mellé. A gomba hús helyett is tökéletes, készülhet belőle pörkölt, nyárs, leves, de rántva is nagy kedvenc, az alábbiakban majd kedvenc receptjeinkre is kitérünk.

Miért egyél sok gombát?

Kalória- és zsírmentes

A gombában alig van kalória, zsírt egyáltalán nem tartalmaz, alacsony a nátriumtartalma is, viszont sok benne a fehérje, a legnagyobb része pedig víz. Ennek köszönhetően nem emeli meg a vércukorszintet és a koleszterinszintet sem.

D-vitaminban gazdag

A szürke, napfényhiányos napokban különösen nagy szükség van D-vitaminra, szerencsére a gomba ebben is bővelkedik, természetes módon állítja elő. 100 grammja körülbelül a napi szükséglet 25%-át biztosítja.

gombar3

B-vitaminban bővelkedik

A gomba az egyik legjobb B-vitamin-forrás, több fajtája is megtalálható benne. A B2-vitamin segít a vörösvérsejtek megfelelő állapotának fenntartásában, a B3-vitamin hozzájárul az emésztőrendszer és a bőr egészségének megőrzéséhez, a B5-vitamin pedig az idegrendszer megfelelő működésében és a szükséges hormonok termelésében vesz részt.

Káliumtartalma is kiemelkedő

A kálium az egyik legfontosabb ásványi anyag, ha szív-, izom- vagy idegműködésről van szó. 1 csészényi portobello gombában nagyjából annyi kálium van, mint egy banánban. 

gombar2

Rézben és vasban is gazdag

A gomba rézben gazdag, ez az ásványi anyag segíti a vörösvérsejt képződését, de a csontok és az idegek egészségéhez is hozzájárul. 1 csésze gomba a napi rézszükséglet egyharmadát fedezi.

Vasban is igen gazdag a gomba, vérszegénységben szenvedőknek mindenképp érdemes gyakran fogyasztaniuk, ráadásul 90%-a fel is szívódik a szervezetben. A gombafajták közül kiemelkedik a rókagomba, amely jóval több vasat tartalmaz, mint más típusok. 

gombar1

Magas az antioxidáns-tartalma

A gomba tele van antioxidánssal, köztük szelénnel, így megköti a szabad gyököket, gátolja azok sejtromboló hatását, ezáltal pedig csökkenti a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Hatásos gyulladáscsökkentő, így erősíti az immunrendszert is.

Hat a depresszió ellen is?

Egy újabb kutatás szerint a gomba csökkentheti a depresszió kialakulásának kockázatát is, erről itt olvashatsz bővebben.

gombar

Kedvenc receptjeink

Ha sikerült meggyőznünk arról, hogy beépítsd az étrendedbe a gombát, ezeket a recepteket ajánljuk:

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük