Nem kedveled a brokkoli vagy a hal szagát főzés közben? Természetes módszerekkel megszabadulhatsz tőlük

főzés közbeni szagok cover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A főzés szeretetét és élvezetét némileg beárnyékolja, hogy bizonyos ételek készítése közben kellemetlen szagok keletkezhetnek, amelyeket csak egy kiadós szellőztetés tud megszüntetni.

A főzés vagy sütés közben a konyhából kiáramló illatok legtöbbször étvágygerjesztőek, de vannak olyan ételek, amelyek készítése során inkább zavaró, mint ínycsiklandozó szagokat érezhetsz, amelyek a ruhádba is kíméletlenül beisszák magukat. Az egyik nagy mumus az olajban sütés, amelynél jó, ha már közben is szellőztetsz. Az olajban sütés egyébként is kényes foglalatosság, mert nemcsak szaga van, hanem pattoghat is, ami után biztosan takarítanod kell. Szerencsére léteznek módszerek, hogy sütés után ne legyen minden olajfoltos, itt olvashatsz róluk. 

A zsiradékban sütésen kívül vannak olyan ételek és alapanyagok, amelyek főzése közben már úgy érzed, hogy el sem kellett volna kezdeni, pedig a végeredmény tökéletes. Az egyik ilyen „kedvenc” a brokkoli és a kelbimbó, amelyek önmagukban is megosztó ételek, de főzés közben rá is szolgálnak erre.

Pedig a brokkoli nemcsak egészséges, hanem változatosan elkészíthető, például ennek a nagyon sajtos, húsos rakottasnak az alapja. A kelbimbó pedig egy kis baconnel, serpenyőben sütve lesz a legfinomabb. Szerencsére a vadul szellőztetésen túl léteznek természetes módszerek a kellemetlen szagok semlegesítésére. 

kelbimbó serpenyőben álló

Forralj fel citromos vizet

Készíts házilag citromos gőzt a kellemetlen szagok semlegesítésére. Egyszerűen vágj félbe egy citromot, forralj fel egy lábasban vizet, majd tedd a citromot a vízbe, és hagyd, hogy együtt forrjon vele 10 percig. Az is jó megoldás, ha a főzés vagy sütés során megmaradt citromhéjat forralod fel. Ha erősebbek a szagok, akkor szórj egy evőkanál szódabikarbónát is a vízbe.

Hagyj a konyhapulton éjszakára szódabikarbónát vagy ecetet

Ha kellemetlen szag maradt a konyhában, hagyj egy edényben szódabikarbónát vagy ecetet a pulton éjszakára. Főzés közben is ott hagyhatod egy tálban, és akkor azonnal semlegesíti a szagokat. 

ecet és szódabikarbóna álló

Szagtalanítsd a mosogatót

Ha a mosogató a bűz forrása, akkor számos módszer létezik a probléma megoldására. A mosogatót egyébként is muszáj rendszeresen takarítani, többek között ez is a baktériumok melegágya lehet, ha elhanyagolod. 

Gőzölj fűszereket

A fűszerek nemcsak a sütikbe vagy az ételekbe kellenek, hanem párologtatva is csodás illatot árasztanak. Tegyél egy edénybe vizet és valamilyen citrushéjat, almahéjat, szegfűszeget, fahéjrudat és valamilyen zöldfűszert, például rozmaringot, és annyira melegítsd a vizet, hogy gőzölögjön. A gőz nemcsak elnyeli a nemkívánatos szagokat, hanem párásítja is a száraz levegőt télen. 

citromhéj a gázon belső

Használj ecetes gőzt

Adj fél csésze ecetet egy csésze vízhez, és főzés közben vagy utána hagyd a tűzhelyen gőzölögni. Ez is remekül elnyeli a főzés közben keletkező szagokat.

Használj kávézaccot

A reggeli kávé illatánál kevés kellemesebb dolog létezik. Ne dobd ki a kávézaccot, hanem tedd egy tálkába a tűzhely mellé, és a zacc segít felszívni a kellemetlen szagokat. A kávézacc egyébként másra is jó, itt olvashatsz róla, miért érdemes megtartani. 

kávézacc álló

Nyisd ki az ablakokat és kapcsold be a szagelszívót

Ez a legegyszerűbb és a leginkább nyilvánvaló megoldás, de messze a leghatékonyabb is. Ne várd meg, amíg illatozni kezd a konyha, már főzés vagy sütés előtt nyiss ablakot, akár csinálj kereszthuzatot. 

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük