Miért egyél rostban gazdag ételeket? Nem csak az emésztésednek tesznek jót

rostos gabonák cover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A rostban gazdag táplálkozás nemcsak az emésztést segíti, hanem a súlyod csökkentésében vagy szinten tartásában is szerepet játszik. Nagyon fontos, hogy naponta fogyassz rostot tartalmazó ételeket.

Amikor kiegyensúlyozott táplálkozásról van szó, akkor abban a megfelelő mennyiségű és arányú fehérje-, zsír- és szénhidrátfogyasztás mellett a megfelelő mennyiségű rostbevitel is fontos. Ha elegendő rostot eszel, kevésbé fog fenyegetni az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, az ízületi gyulladás és az ételallergia is. 

Sajnos kutatási adatok is bizonyítják, hogy egy átlagos felnőtt a napi ajánlott rostbevitel felét sem fogyasztja el.  Amikor nem eszel elég rostos ételt, lelassul az emésztés, amely többek között súlygyarapodáshoz is vezet. Az útifűmaghéj egy olyan magas rosttartalmú étrendkiegészítő, amely ételbe belekeverve és sütéshez is használható. A vöröslencse pedig szintén rostban gazdag hüvelyes, amely ráadásul magas fehérjetartalommal is bír. 

élelmi rostok álló ok

Mennyi az ideális rostbevitel?

A táplálkozási szakemberek szerint korosztályonként eltérő mennyiségű rostbevitel az ideális naponta. A felnőtt nők 25 gramm, felnőtt férfiak 38 gramm, az 50 éves vagy idősebb nők 21 gramm, az 50 éves vagy idősebb férfiak 30 gramm, a terhes vagy szoptató nők pedig legalább 28 gramm rostot kellene, hogy fogyasszanak. Az emberek többsége csak az elfogyasztott kalóriákra, zsírokra, szénhidrátokra és fehérjékre figyel. Pedig az élelmi rostot is muszáj lenne beépíteni a mindennapos táplálkozásba. Ha ezt betartod, máris csökkentetted az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, az ízületi gyulladás és az ételallergia előfordulását. Egyes tanulmányok arra is rávilágítanak, hogy a magas rosttartalmú étrend az egészséges és hosszú életet jelenti.

egészséges reggeli álló ok

Mire figyelj?

Gyümölcsök és zöldségek

A helyes táplálkozásnál fontos, hogy minden étkezésnél legyen a tányérodon valamilyen gyümölcs- vagy zöldségforrás, akár mindkettő.

Ügyelj a szezonalitásra

A szezonális ételekben sokkal több tápanyag van, amelyek vigyáznak az egészségedre is. Válassz az olcsóbb és friss szezonális élelmiszerekből, ezzel sokat teszel a környezetedért is.

egészséges gyümik álló ok

Egyél minél kevesebb feldolgozott ételt

Szinte minden feldolgozott élelmiszer nélkülözi a rostot, ezért a legjobb ezek fogyasztásának megszüntetése vagy korlátozása.

Válassz okosan az éttermekben

A gyorséttermi láncok többsége egyáltalán nem kínál gyümölcsöt vagy zöldséget a menühöz, ezeket a lehető legritkábban válaszd. 

Egyél változatosan

Nem csak a gyümölcsök és zöldségek, de például a hüvelyesek, mint a lencse és a bab is jó rostforrás. Itt olvashatsz rostban gazdag receptötletekről is.

egészséges reggeli álló ok

Reggelizz jól

A reggeli fogásokból sokszor kimarad a rost. Fontos tehát, hogy rengeteg magas rosttartalmú ételt válassz és iktass be az étrendedbe, például zabpelyhet, gyümölcsöt, párolt vagy sült zöldségféléket és teljes kiőrlésű gabonaféléket.

Fedezd fel a teljes kiőrlésű gabonákat

Különféle teljes kiőrlésű gabonafélék kaphatók az élelmiszerboltokban, például bulgur, amarant, árpagyöngy, quinoa, búzabogyó stb. Érdemes minél többfélét és minél rendszeresebben venni ezekből.

egészséges mindenfélék belső

A túl sok rost sem jó

A túl sok rost fogyasztása puffadáshoz, gázképződéshez és bélrendszeri kényelmetlenségekhez vezethet. Ez általában olyanokat érint, akik napi 70 grammnál több rostot fogyasztanak. A vegánok és a nyers étkezést követők esznek ilyen mennyiségben belőle, hisz ők az állati fehérjéket is így viszik be a szervezetükbe. 

Csak egy példa: ha reggelire zabpehelyhet, ebédre gyümölcsöt vagy zöldséget tartalmazó szendvicset, vacsorára pedig vagy lencsét, vagy egyéb hüvelyest, esetleg teljes kiőrlésű gabonát eszel, könnyen túllépheted ezt a 70 grammos küszöböt. Vannak, akik már 40 gramm rost után kényelmetlen mellékhatásokat tapasztalhatnak.

avokádó szendvics belső

A túl sok rostbevitel tünetei

A túl sok rost fogyasztásának néhány gyakori tünete: gyomorgörcsök, émelygés, dehidratációs tünetek, gázképződés, puffadás, teltségérzés, székrekedés vagy épp ellenkezőleg, hasmenés, súlygyarapodás vagy fogyás.

Egészen ritka esetben a túl sok rost fogyasztása bélelzáródást is okozhat. Ha úgy érzed, hogy túl sok rostot eszel, akkor először is kicsit csökkentsd a bevitelt, fogyassz több folyadékot és mozogj többet. 

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük