Sörtészta, palacsintabunda, fűszeres panír: tippek, hogy feldobd a rántott húst

rántotthús
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Ha te is azok közé tartozol, akiknél nem telik el hét rántott hús nélkül, érdemes kipróbálnod az alábbi tippeket, amelyekkel könnyedén feldobhatod a hagyományos receptet.

A rántott hús nagyon szerethető fogás, azonban könnyedén rá lehet unni, ha gyakran kerül az asztalra. Szerencsére számtalan módon feldobhatod, a panírba magvakat, fűszereket, sajtot keverhetsz, de készülhet sör- vagy palacsintatésztában is a hús.

Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a tippeket, ötleteket, amelyekkel könnyedén felturbózhatod a rántott húst, vagy akár egészen új fogássá alakíthatod.

Sörtészta

Ha a ropogós panír helyett inkább tésztába forgatnád a húst, mindenképp próbáld ki a sörös változatot. Hasonlóan készül, mint a palacsintatészta, csak éppen tej és szóda helyett sörrel kell kikeverni a lisztet, a tojást és (esetleg) az olajat. Nem szabad túlkeveni a tésztát, mert akkor kimehet belőle a szénsav. Viszonylag sűrűnek kell lennie, hogy rajta maradjon a húson: ha a rántani valót lisztbe mártod, mielőtt a masszába forgatod, úgy biztosan megtapad rajta a bunda.

rántotthús2

A sörtészta lényege, hogy buborékos, levegős legyen, ezért fontos, hogy jó hideg sörrel dolgozz, amelyből még nem ment ki a szénsav. A többi alapanyag is legyen hideg, úgy ropogósabb lesz a bunda.

Ha lazább tésztát szeretnél, a tojást válaszd ketté, a fehérjét verd habbá, úgy forgasd a többi alapanyaghoz. Egyesek sütőport és szódabikarbónát is kevernek bele, hogy még könnyedebb legyen. Itt találsz egy szuper sörtésztareceptet, érdemes adni neki egy esélyt.

Palacsintabunda

Hagyományos palacsintatésztában is megforgathatod a húst, csak arra figyelj, hogy a masszát kicsit sűrűbbre készítsd az átlagosnál, különben lefolyik a rántani valóról, nem tapad meg rajta. Itt is, ahogyan a sörtésztánál, érdemes először lisztbe forgatni a húst, úgy tenni a masszába, hogy könnyebben rajta maradjon. Itt találsz egy szuper palacsintabunda-receptet, nem csak hússal, zöldségekkel is érdemes kipróbálnod. Ha tej helyett kefirrel kevered ki a palacsintatésztát, még finomabb lesz a végeredmény.

rántotthús4

Párizsi szelet

Ha nem szeretnél sok időt szánni a panírozásra, esetleg nem kedveled a ropogós bundát, készítsd el párizsiasan a húst. A vastagabb, tojásos bunda inkább puha, picit levegős és alig van vele munka. Ennél egyszerűbb recept nem igen létezik: csak lisztet és tojást kell összekeverni, míg sűrű, csomómentes masszát nem kapsz. Ebben kell aztán megforgatni a húst, majd mehet is az olajba sülni. Itt találsz hozzá egy szuper receptet.

34050839 6ee6eafeafcf430d46cc5bea49f42a37 wm

Burgonyás bunda

Ha laktatóbb fogásra vágysz, krumplis bundába is forgathatod a húst. Igaz, picit macerásabb az előző recepteknél, hiszen a krumplit le kell reszelni, úgy kell a masszába keverni. Itt sem árt, ha a húst lisztbe forgatod, könnyebben rátapad majd a bunda. A krumplis masszába forgatott húst mátrai borzaska néven is ismerheted, de ez az isteni alpesi sertésszelet is azzal készült.

32268601 2474741 c02a683fd407d7e755dcc4fd6d828f87 wm

Panírváltozatok

A hagyományos panírt is rengetegféleképpen feldobhatod, a lisztbe, a tojásba, de a zsemlemorzsába is keverhetsz fűszereket, egyéb ízesítőket. A legnépszerűbb változat talán az, mikor a zsemlemorzsába zöldfűszerek, reszelt sajt vagy apróra vágott magvak kerülnek, de chiliporral, fűszerpaprikával vagy fokhagymaporral is ízesítheted.

rántotthús3

Magát a zsemlemorzsát is lecserélheted: használhatsz helyette ropogós panko morzsát, kukoricadarát, kókuszt, apróra tört chipset vagy corn flakes-t

Ha pedig maradnál a hagyományos receptnél - liszt, tojás, zsemlemorzsa -, de szeretnéd, ha a hús omlósabb, puhább, szaftosabb lenne, akkor pácold be a panírozás előtt joghurtba vagy kefirbe.

Fotók: Getty Images, Ács Bori, Botos Claudia/Sóbors

Ezt is szeretjük