Ne dobd ki a használt teafiltert: több mindenre lehet használni, mint gondolnád

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A teázás minden országban nagy népszerűségnek örvend, hiszen a tea nemcsak finom, hanem nagyon sok jótékony egészségügyi hatása is van. A legtöbben azonban még mindig filteres teát isznak, amit használat után rögtön a kukába dobnak - pedig számtalan dologra fel lehet használni a teafiltert.

A gyümölcsös, a fekete és a zöld tea különböző hatóanyagokkal rendelkezik, ezért mindegyiket másra érdemes használni. A gyümölcstea az íze és illata, a zöld tea antioxidáns tartalma, a fekete tea a benne található tanninok miatt értékes. Lássuk, mik azok a konyhai praktikák, amik miatt megéri megtartani a használt teafiltereket. 

Gyümölcs- és gyógytea

Ízesítéshez

A gyümölcs- vagy gyógyteák filterével rizst, tésztát vagy zabkását ízesíthetünk, a sós és az édes ételekhez is jól passzolnak. Tegyük a filtereket pár percre a főzővízbe, majd mikor már forr a víz, távolítsuk el őket. Egy enyhe, de kellemes aromát fognak hozzáadni a kifőtt ételhez.

Szag semlegesítéséhez

Ha a hűtőszekrénybe vagy a hamutartóba teafiltert teszünk, semlegesíthetjük a kellemetlen szagokat. Ez akkor is igaz, ha a bőrünk szívott be valamilyen rossz, erős szagot, amitől nem tudunk megszabadulni kézmosással. Ha például fokhagymát, hagymát vagy halat pucoltunk, praktikus lehet ez a megoldás. A filter tartalmával dörzsöljük át a kezünket, ez az eljárás nemcsak a szagokat távolítja el, hanem leradírozza az elhalt hámsejteket és a vérkeringést is felpezsdíti. 

Légfrissítőnek

Ehhez igazából bármelyik tea filtere használható. Szárítsuk ki a használt filtereket, majd a tasak tartalmát öntsük át egy zokniba vagy anyagdarabba. Csepegtessünk rá tetszőlegesen választott illóolajat, majd kössük be az anyag végét. A teafű szuperül felszívja az illatanyagot és sokáig meg is tartja. 

hasznalt-teafilter

Zöld tea

Bőrápoláshoz

A zöld tea tartalmazza a legtöbb antioxidánst, ezért nagyon jót tesz a bőrnek. Öntsünk egy lavorba meleg vizet, tegyünk bele több használt zöldtea-filtert, majd áztassuk benne a lábunkat 10-15 percig. Puhává varázsolja a bőrt és a kellemetlen lábszagtól is megszabadít. Ha nem csak a lábunknak szeretnénk extra kényeztetést, tegyük a filtereket egy kád forró vízbe, a zöld tea mellett használhatunk gyógyteát is, ezek stresszoldó hatásúak. 

Fekete tea

Puffadás, zúzódás ellen

A fekete tea egyik hatóanyaga a tannin, amely összehúzza a vérereket, ezáltal csökkenti a duzzanatot. Tegyük a használt feketetea-filtert egy éjszakára a hűtőbe, majd helyezzük a bedagadt testrészünkre. A szem alatti puffadást is leviszi, de bármilyen sérült, duzzadt bőrfelületen használható.

Szájszag ellen

Készítsünk egy második, gyengébb teát a filterekből - természetesen ízesítés nélkül -, és este fogmosás után ezzel öblögessünk. A fekete teában lévő anyagok segítenek elpusztítani azokat a baktériumokat, amelyek a rossz szájszagért felelnek. Ráadásul a tea - a szájöblögetőkkel szemben - nem tartalmaz alkoholt, úgyhogy nem szárítja a száj nyálkahártyáját sem.

Zsíros felületek, edények tisztításához

A fekete tea a zsírokat is hatékonyan bontja le. Tegyünk 4 liter vízhez kb. 5-10 teafiltert, majd az így kapott teával dörzsöljük át a makacs, zsíros felületet. Nem csak eltávolítja a zsírt, de még enyhén fertőtlenít is. A mosatlan edények és tányérok mosogatóvízébe is dobhatunk pár használt teafiltert, sokkal könnyebben lejön majd róluk a zsír. 

hasznalt-teafilter2

Bútorok, parketta, bőrcipő fényesítésére

A fekete teában található tannin extra fényt ad a bútoroknak és a fafelületeknek. Készítsünk egy második főzetet a filterekből, majd ezzel dörzsöljük át a bútorokat. Vigyázzunk, a fekete tea enyhén színez, ezért sötét színű felületeken használjuk. Sötét bőrcipők színfrissítésére is kiválóan alkalmas, ráadásul a bőr anyagát is ápolja.

Növények táplálásához

Öntsük a teafilter tartalmát egy kanna vízbe, ezzel locsoljuk meg a virágokat. A teában található hatóanyagok belülről fogják táplálni a növényt. Ha virágot ültetünk, érdemes a virágcserepek aljába teafiltert tenni, ez segít majd a víz megtartásában, a növény innen tudja kinyerni a kellő folyadékot, a tea pedig még tápanyagokkal is ellátja a virágot.

Fotók: Getty Images 

Ezt is szeretjük