Így készül a selymes besamel-mártás: ezeket az alapszabályokat kell betartani

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Elsőre ijesztőnek tűnik, becsomósodik, túl sűrű vagy túl híg lesz, de hamar bele lehet jönni, és amikor sikerül elérni a tökéletes állagot, ezerféleképpen felhasználható alapmártás lesz belőle.

Besamel mártás - vagy más néven fehér szósz - nélkül nincs lasagne és nem működhet rengeteg más recept sem a Dubarry csirkétől kezdve rakott ételeken át a legkülönlegesebb szószokig. Csak három alapanyag és néhány szabály betartása kell hozzá, valamint pár percnyi táncos, ritmusos csuklótorna. 

 Az alapszabályok, amiket mindenképp érdemes betartani, ha selymes, sima állagú besamelt szeretnénk:

  • A tej legyen forró, mikor a vajas-lisztes keverékhez adjuk. A legpraktikusabb, ha egy kancsóban melegítjük fel, így könnyebb lesz kis adagokban önteni a lábasba.
  • A vaj ne égjen meg, csak olvadjon fel: alacsony lángon érdemes indítani a folyamatot, különben odakap, mielőtt a lisztet hozzáadhatnánk.
  • Kezdetben, életem első néhány besamelénél sokat segített a gépi habverő, később aztán át lehet térni a kézire, sőt, akár a fakanálra is. A gépi habverő segít abban, hogy biztosan csomómentes legyen a mártás.
  • A lenti alaprecept aszerint állítható, milyen ételhez fogjuk használni a mártást: lasagnéhoz hígabb, de például egy csirkéhez készülő sajtmártáshoz sűrűbb besamelt szoktam készíteni. Ha hígabb mártást szeretnék, kevesebb lisztet és vajat használok.
  • A kész besamelt lehet borssal, sóval, szerecsendióval ízesíteni, sajt hozzáadásával pedig a legjobb mártás készülhet belőle húsok vagy akár zöldségek mellé.

Besamel mártás

DSC 4149

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 50 gramm vaj
  • 25 gramm liszt
  • 3 deciliter tej
  • ízlés szerint
Recept idők

Elkészítés:

A tejet felforraljuk, és amikor elérte a forráspontot, félretesszük. Egy kis lábosban, alacsony lángon felolvasztjuk a vajat. Amint felolvadt, beleszórjuk a lisztet, és elkeverjük. Krémes, paszta szerű állagot kapunk. Folyamatos, gyors keverés mellett hozzáöntjük a tej harmadát és addig keverjük, míg a mártás állaga sima nem lesz. Hozzá adjuk a a tej második harmadát, és folytatjuk a keverést, míg újra el nem simul a mártás, azaz míg a rántás fel nem veszi a tejet. Ekkor jöhet a maradék tej, amivel kevergetve addig melegítjük a mártást, míg el nem éri a kívánt állagot. AMikor kész, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük, vagy amivel a recept kívánja.

Fotók: Ács Bori/Só&Bors

Ezt is szeretjük