Gazdag, krémes csirkeleves: a füstös íz a lelke
A tartalmas leves fűszerezése a füstölt paprikától különleges, sűrű textúráját a tejszín és a krémsajt adja, egyszerűen fantasztikus az így készült fogás.
A töltött, rántott palacsinta nem kifejezetten egy gyorsan elkészíthető étel, viszont annál ízletesebb eredmény születik belőle. Ennek a fogásnak az a szépsége, hogy szinte bármilyen tölteléket elbír, a zöldségtől a húsokig, csupán arra kell odafigyelni, hogy ne legyen túl folyékony a szaft, hiszen mégiscsak egy vékony tésztába töltjük azt bele.
Ennek a tölteléknek a receptjét egy, a pékségekben is kapható, csirkehúskrémes aprósüti ihlette. Egyáltalán nem nehéz elkészíteni – só, bors, hagyma és pirospaprika az alapja –, és ahhoz, hogy átlendüljek azon a gondolaton, hogy lényegében le kell pürésíteni a csirkemellet, több se kellett, mint egy első falat belőle.
Először készítsük el a tölteléket. A csirkemelleket aprítsuk fel egészen kicsi darabokra, majd sózzuk és borsozzuk meg. A hagymákat tisztítsuk meg és aprítsuk fel.
Vegyünk elő egy serpenyőt, amelyben olvasszuk fel a vajat. Tegyük rá a felaprított hagymákat, majd kezdjük el közepes lángon dinsztelni. Ha túl gyorsan kimerülne a vaj, öntsünk a serpenyőbe egy kevés (kb. 1 dl) vizet.
Ha a hagyma már üveges, adjuk hozzá a felvágott csirkemelldarabokat. Forgassuk össze, 2-3 percig pirítsuk őket együtt, majd hintsük meg a csirkét őrölt pirospaprikával és alaposan keverjük össze.
Főzzük fedő alatt kb. 20-25 percig. A folyadékot itt is érdemes utánpótolni, hogy maradjon némi szaftja a csirkének a pürésítéshez.
Amíg a csirke fő, készítsük el a palacsintát.
A hozzávalókat, a tej és a víz kivételével, tegyük egy mély tálba. Ezután felváltva adjuk hozzá a tejet és az ásványvizet, miközben egy habverővel folyamatosan keverjük, hogy ne legyen csomós.
Amikor már kellemesen folyós, de nem vízszerűen híg a palacsintatészta, akkor vagyunk készen. A csomók miatt, ha látunk benne, a tésztát átszűrhetjük még egy szűrőn is, biztos, ami biztos.
Ezután hevítsünk fel egy palacsintasütő serpenyőben 1 teáskanál olajat. A palacsintákat, kis-közepes lángon, oldalanként kb. 2-2 perc alatt süssük ki. Ebből a mennyiségből, ha a serpenyő átmérője kb. 26 cm, 4-5 db palacsinta sül ki.
Eközben az elkészült paprikás csirkés alapot vegyük le a tűzről és tegyük félre hűlni. Ha már nem forró a csirke, adagoljuk át egy turmixgépbe és pürésítsük le. Ha a kész püré nem lenne eléggé krémes, adjunk hozzá 2-3 evőkanál alaplevet és keverjük össze.
Az elkészült pürét adagoljuk a palacsinták közepére, arányosan elosztva a mennyiséget. Ízlés szerint meghinthetjük apróra vágott petrezselyemmel is.
Ezután, mintha csak ajándékot csomagolnánk, először a két oldalát hajtogassuk óvatosan egymásra a palacsintáknak, majd a végeiket szintén óvatosan tűrjük be a palacsinták közepe felé, hogy a végein ne tudjon kifolyni a töltelék.
Ezt követően jöhet a jól bevált panírozás. Ehhez 3 kisebb, de magasabb falú tányérra lesz szükségünk. Az egyikbe a liszt, a másikba a tojás, a harmadikba pedig a prézli kerül. Először a lisztben, utána a tojásban, végül pedig a prézliben forgassuk meg a töltött palacsintákat.
Ha mindegyiket bepaníroztuk, egy magas falú lábosban forrósítsunk fel bő olajat, amennyiben kényelmesen ki tudjuk sütni a palacsintákat. Mérettől függően süthetünk egyszerre akár kettőt is.
Addig süssük őket, amíg aranybarna nem lesz a bundájuk. Ez időben oldalanként kb. 3-4 percet jelent, közepes lángon. A kisült palacsintákat tegyük papírtörlőre, hogy kicsepeghessen belőlük a felesleges olaj.
Amint ezzel is készen vagyunk, tálalhatjuk is a palacsintákat. Köretként friss salátával, rizzsel vagy krumplipürével kínáljuk.
Fotók forrása: Horváth Kitti Gabriella/Sóbors
@sobors.hu