Készíts házi ajvárt lazán-könnyedén, nem bánod meg!
A mértékegység a tepsi. Finom lesz

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Ha már úgyis itt a befőzés szezon, akkor húzzunk bele, és lépjünk túl a lekvár-befőtt-lecsó háromszögön. Készítsünk ajvárt. Amiben egyébként az a legjobb, ez is csak egy egyszerű szendvicskrém, habár a szofisztikáltabb fajtából.

Ha nem akarod, akkor nem kell tartósítani, és ha nem akarsz vele három napot tölteni, akkor készíts egy üveggel! Az pont egy tepsire való zöldségből készül, és nem is tart túl sokáig. Valójában viccesen keveset kell vele dolgozni, és nem hajt a tatár, a megsült zöldségekkel akár másnap is foglalkozhatsz, ha akkor érsz rá éppen.

Persze a ajvárnak is megvan a pepecselős verziója, amikor parázson sütjük meg a zöldségeket, amitől kétségtelenül izgalmas bukét kap. Én a magam részéről inkább csak kihasználni szoktam az ilyen alkalmakat, megteremteni nem igazán: amikor egyébként is grillezünk, vagy a gyerekek tüzet raknak a túlélő játékhoz, akkor időnként rádobok egy-egy padlizsánt a már kész infrastruktúrára. Isteni lesz tőle az ajvár, érdemes kipróbálni.

Csak lazán

Természetesen sütőben is remekül működik a dolog, csak be kell tolni a zöldségeket a megfelelő arányban, és amikor megsültek, megfosztani a héjuktól, majd az egészet összeturmixolni, és már kész is az ajvár. A megfelelő arányok persze mindenhol mást jelentenek, ezért a receptkártyán megadott mennyiségeket nem is szabad szentírásnak venni. Zöldségeknél ráadásul úgysem lehet, senki sem fogja levágni a padlizsán végét, hogy pont fél kiló legyen a tepsin. Szóval, csak lazán, a végeredmény mindenképpen finom lesz.

Fotó: Shutterstock

Ajvár

zakuszka

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 2 darab nagy padlizsán
  • 1 kilogramm kápia paprika
  • 2 darab paradicsom
  • 1 fej fokhagyma
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • ízlés szerint só, bors
Recept idők

Elkészítés:

Bekapcsoljuk a sütőt 230 fokra

A zöldségeket megmossuk, és random megszurkáljuk egy villával, hogy ne robbanjanak fel sülés közben.

Sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük a zöldségeket. Ennyinek elvileg el kell férnie, ha nem fér el, akkor vegyünk le a kápiából.

A fokhagymát csak szedjük gerezdjeire, maradhat a héjában, ha nem földes. Locsoljuk meg egy kis olívaolajjal.

Süssük, amíg meg nem puhulnak a zöldségek, és a héjuk el nem kezd feketedni.

Ha kész, várjuk meg, míg kihűlnek, és húzzuk le a héjukat, a paprikát magozzuk ki, a fokhagymát nyomjuk ki a bundájából.

A nettó gyümölcshúst botmixerrel, vagy késes mixerrel pépesítsük, sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá a maradék olívaolajat.

Ha tartósítani szeretnénk, akkor lassú tűzön forraljuk fel még egyszer, és úgy zárjuk steril üvegekbe, majd mehet a dunsztba. Ha nem szeretnénk tartósítani, hanem azonnal be szeretnénk falni (érthető módon), akkor kanalazzuk csatos üvegbe, vagy amiben tárolni szeretjük az ilyesmit, és már fogyaszthatjuk is.

Ezt is szeretjük