Így lesz igazán finom a vargabéles - Rengeteg túróval és vajjal készül
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Sokáig abszurdnak tartottam azt az ételt, ami tésztából áll kívül és tészta van a töltelékében is, mostanra mégis nagyon megszerettem.
Roppanós, ropogós, vajas illatú tésztaburok, belül lágy, szaftos, habos túrótöltelék. Most sikerült igazán eltalálnom azokat az arányokat, amelyekkel éppen ilyen lesz a vargabéles. A korábbi verziók mind egy icipicit vagy éppen nagyon szilárdak, szárazak voltak belül. Márpedig ennek az ételnek a lényege a roppanó külső és a lágy belső közötti kontrasztban rejlik.
Fokozatosan csökkentettem a receptben található metélt tészta mennyiségét, a túróét és a tejfölét pedig egészen addig növeltem, míg meg nem találtam az ideális arányokat. A cérnametélt az én fejemben egész szorosan kötődik a húsleveshez, ezért nem tudom desszertben elfogadni, de aki ragaszkodik ehhez, nyugodtan készítse vele. Megkérdeztem egy erdélyi ismerősömet, szerinte melyik tésztával autentikusabb, és azt válaszolta, hogy amelyik épp van otthon. Úgy látszik, csak engem foglalkoztatnak ennyire az ilyesfajta részletkérdések.
Mazsolát csak akkor tegyünk bele, ha biztosan nem kerülnek mazsolagyűlölők az asztalunkhoz, kár ilyesmin elbukni szeretteink bizalmát.
Vargabéles klasszikus módon
Hozzávalók 12 szelethez
- 200 gramm metélt tészta
- 700 gramm tehéntúró
- 200 gramm tejföl
- 4 darab tojás
- 100 gramm cukor
- 1 teáskanál reszelt citromhéj
- 6 lap rétestészta
- 100 gramm vaj
- 100 gramm mazsola
Elkészítés:
A tésztát éppen csak puhára főzzük, hideg vízzel leöblítjük, hagyjuk lecsöpögni.
A tojásokat szétválasztjuk. A sárgákat kikeverjük a cukorral, hozzáadjuk a túrót, tejfölt és a citromhéjat is, valamint a mazsolát, ha teszünk bele. A fehérjéket kemény habbá verjük, majd a túróhoz forgatjuk.
Az egész masszát összeforgatjuk a tésztával.
Felolvasztjuk a vajat. Egy tepsit vagy tortaformát kivajazunk, majd egyenként ráfektetjük a réteslapokat úgy, hogy mindegyiket alaposan bekenjük az olvasztott vajjal. 4 lapot terítünk így le, majd beleöntjük a tésztás-túrós keveréket. A tetejét is bevonjuk réteslapokkal ugyanúgy, mint az alját, egyenként vajjal lekenegetve. A lelógó réteslaphányadokat letépkedjük.
180 fokosra előmelegített sütőbe toljuk, és 30-40 perc alatt aranyszínűre sütjük.
Fotó: Ács Bori/Sóbors