Így készül a tökéletes karácsonyi halászlé - Tippek és a legjobb receptek egy csokorba gyűjtve

halászlé
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Nincs karácsony halászlé nélkül, mindegy, hogy melyik fajtát főzöd, a dunait vagy a tiszait, mindegyikkel elvarázsolod majd a családot.

Nálunk tényleg elképzelhetetlen a karácsony halászlé nélkül. Anyai ágon bajai vagyok, így ott mindig tésztával, passzírozás nélkül készül a lé, ezt eleinte nagypapám készítette, de egy ideje már nagybátyám főzi. Apai ágon siófoki vagyok, így a jó sűrű balatoni halászlé sosem hiányzik az ünnepi asztalról, nagyszüleim minden évben ezzel várnak minket haza. Párom családja pedig vajdasági, így a paradicsomos, apatini halászlé sem marad ki karácsonykor.

Bár sok mindenben különböznek ezek a receptek, mégis vannak közös metszéspontok, még a tiszai és a dunai között is. Ha egy-két dologra odafigyelsz, mindegy, hogy melyik fajtát készíted, biztosan isteni finom lesz a végeredmény.

Miben főzd?

Jó időben csakis a bogrács jöhet a szóba, nincs párja a szabad tűzön készült forró levesnek. Bár van, aki télen is megkísérli a kertjében ezt a műveletet, hideg időben a gáztűzhely és egy nagy fazék vagy egy kisebb méretű bogrács is jó választás.

Halfőzéshez az alul széles, lapos fenekű edényt szokták javasolni, ami felfelé szűkül. Mivel a szája szűkebb, így a párolgás is mérsékeltebb, ráadásul a lapos fenék a tűz feletti főzésnél is praktikusabb, a halszeletek kevésbé törnek össze benne. Ez a bogrács inkább Baján népszerű, az alföldi változat felfelé szélesedik.

halászlé3

Milyen halból készüljön?

A klasszikus recept pontyból készül, de érdemes vegyesen, harcsával is kipróbálni, sőt, a tiszai halászlébe még kecsege is kerülhet. Mindenképpen friss, lehetőleg halgazdaságból származó halat vásárolj, egy négytagú családnak körülbelül 2 kilóra pontyra van szüksége. A halat érdemes a főzés előtt 2-3 órával alaposan besózni, majd állni hagyni.

Ha a balatoni vagy a tiszai halászlevet készíted, szükséged lesz alaplére. Ez készülhet a ponty csontos részeiből, mint a farka és a feje, de le is lehet fejteni a halhúst a bordákról, akkor a gerinc is mehet az alapba. Sokan apróhalakat is vásárolnak az alapléhez, mint a keszeg vagy a kárász.

halászlé2

A hagyma kérdése

Ugyanúgy, ahogy a pörköltnek is a hagymától lesz jó szaftja, a halászlének is ettől lesz igazán ízletes és gazdag a leve. A hal kilójaként 1 fej hagymára van szükség. Ha van rá lehetőséged, makói vöröshagymát vásárolj, de az is fontos, hogy öreg, tavalyi, kisebb fej hagymákkal dolgozz, ezeknek könnyebben oldódik ki az aromája. Azért a ló túloldalára sem szabad átesni, a túl sok hagyma édeskés levet eredményezhet.

A pirospaprika kérdése

A pirospaprika, ha nem megfelelő minőségű, az egész ételt elronthatja. Fontos, hogy élénkpiros színű, lehetőleg házi paprikát vásárolj, ez lehet édesnemes és csípős is, ízlés kérdése, melyikből mennyit használsz, de mindenképpen vegyesen érdemes belőlük a halászlébe tenni.

A magyar halászléből/mellől nem hiányozhat a cseresznyepaprika sem, de ezt nem feltétlenül kell a levesbe főzni, utólag is ízesíthető vele. Nagyszüleim például egy csészényi halászlébe nyomkodják bele a paprikát, majd abból adagolnak tányéronként a levesbe.

halászlé4

A folyamat

Ha alaplevet is készítesz, tedd a hal csontos részeit és az előkészített apróhalakat a bográcsba az összeaprított hagymával és annyi vízzel együtt, amennyi ellepi. Ezt addig kell főzni, míg a halhús leválik a gerincről és a szálkákról. Ezután a levet le kell szűrni, a halhúst lefejteni a szálkákról, majd átpasszírozni - ha a balatoni/szegedi halászlé készül. 

Ha az alaplé elkészült, mehet vissza a passzírozott hallal együtt a bográcsba, majd mehetnek bele a halszeletek is.

A halászlé nem pörkölt! A pirospaprika nem a hagymára kerül rá, hanem a vízbe kell beleszórni, miután elkészült az alaplé. Fontos, hogy forrásban lévő vízbe tedd a pirospaprikát, különben leülhet a bogrács/fazék aljára és odaéghet. Ugyanezen okból szokták a bográcsot forgatni, rázogatni időközönként. Semmiképp ne fakanállal keverd a levet, mert akkor a halat is könnyen összetörheted.

Ha a hal megpuhult, lényegében el is készült a lé, lehet is tálalni, ízlés - recept - szerint kenyérrel vagy tésztával.

Receptek

Ha kedvet kaptál a halászlékészítéshez, ezeket a recepteket ajánljuk:

Balatoni halászlé

halászlésió

Hozzávalók 8 személyre

  • 3 liter víz
  • 4 darab halfej, halfarok
  • 2 fej hagyma
  • ízlés szerint
  • 2 kilogramm ponty
  • 3 evőkanál pirospaprika
  • 2 darab krumpli (opcionális)
  • opcionális cseresznyepaprika
Recept idők

Elkészítés:

A halat tisztítsuk meg, vágjuk szeletekre, sózzuk be (a fejet és a farkat is), hagyjuk állni egy órát.

Egy fazekat töltsünk meg 3 liter vízzel, tegyük bele a halfarkat és -fejet, esetleg uszonyt, az apróra vágott hagymát, illetve egy krumplit összedarabolva. Főzzünk egy alaplevet, akkor jó, ha a halhús már elválik a szálkától.

Szűrjük le a levet, szedegessük le a halhúst a szálkáról, amennyire tudjuk, majd egy kis lével együtt passzírozzuk át a halat, hagymát, krumplit. Ehhez van külön passzírozógép, de apró lyukú, fém szűrőn keresztül is megtehetjük.

Tegyük vissza a tűzre a passzírozott halat és levet, mikor forr, tegyünk bele 3 evőkanál pirospaprikát. Ha azzal együtt is felforrt, tegyük bele a halszeleteket - és ha szeretnénk, a szeletekre vágott krumplit. 20 percig főzzük, míg a hal puha nem lesz. 

Vegyünk ki egy kis levet, nyomkodjunk bele egy cseresznyepaprikát, ez lesz a csípős annak, aki szeretné. 

A forró levet ropogós házi kenyérrel tálaljuk.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük