Puha lesz a hús, ha szódabikarbónával puhítod – Apró, okos trükk a főzéshez
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Ha öregebb a tyúk, amit a piacon vettünk, vagy nem áztattuk elég ideig a babot, előfordulhat, hogy még órákig tartó főzés után sem puhulnak meg teljesen.
Van ilyenkor valamilyen megoldás? Vagy csak a kitartó főzés? Nagyimtól hallottam először a trükköt: adni kell hozzá egy kis szódabikarbónát, attól majd megpuhul. Többször kipróbáltam már ezt a praktikát, hússal is, hüvelyessel is, és tényleg mindig bevált, a félkemény bab egy szempillantás alatt vajpuha lett, az öreg tyúk pedig sokkal hamarabb lett omlós.
A szódabikarbóna nem csak térfogatnövelő- és tökéletes tisztítószer, de a főzés során is nagy hasznát vehetjük. Hogyan működik a szódabikarbóna, mi a titok nyitja?
Valójában egy nagyon egyszerű kémiai reakció. Arról van szó, hogy a szódabikarbóna lúgosít, ezáltal megakadályozza a fehérjék megkötését, így puhábban tartja a fehérjében gazdag húst/hüvelyest.
Főzés közben
Én eddig mindig főzés közben használtam, a húsleveshez vagy pörkölthöz adtam egy késhegynyit belőle. Arra ügyelni kell, hogy nem szabad túlzásba vinni a használatát, mert megérződhet a végeredmény ízén. Mikor az ételhez adjuk, a felszíne habos lesz, bugyogni fog, de ez a folyamat csak pár másodpercig tart, nem kell tőle megijedni.
Mint már feljebb említettem, nem csak húsoknál, hüvelyeseknél is tökéletesen működik ez a trükk, leves vagy főzelék esetén. Ráadásul nem csak puhítja a hüvelyest, de segít megelőzni a puffadást is, ha szódabikarbónát adunk a babhoz, nem fogunk felfújódni utána.
Ha tudjuk előre, hogy öregebb tyúkkal vagy éppen vastag, rágós marhahússal lesz dolgunk, akkor elő is készíthetjük a húst, főleg sütésnél érdemes az alábbi módszert alkalmazni.
Hússütésnél
Ebben az esetben fogjuk a húst, majd szórjuk be alaposan a szódabikarbónával, de ne dörzsöljük bele. Hagyjuk rajta legalább 30 percig. Ha letelt a fél óra, mossuk le róla alaposan a szódabikarbónát. Készítsük el a húst grillen vagy serpenyőben, ahogyan amúgy is szoktuk.
Ha nem puhulna eléggé gyorsan, utólag is szórhatunk a zsiradékba egy kis szódabikarbónát. Ezt a trükköt egyébként az ázsiai konyhában is előszeretettel alkalmazzák.
+ 1 Tipp
Amellett, hogy a szódabikarbóna tökéletesen puhítja a húst és a hüvelyest, még hagymadinsztelésnél is hasznát vehetjük. A karamellizált hagyma készítése időigényes folyamat, de ha adunk hozzá egy kis szódabikarbónát, sokkal hamarabb éri el a kívánt állagot.
Fotók: Getty Images