Sűrű és tejszínes: sütőben sült sütőtökből isteni krémleves

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Ki ne kívánna az őszi hidegben egy jó forró levest? Ráadásul a szezonra ennél jellemzőbb zöldség aligha van. Nincs annál jobb, amikor belengi a lakást a sütőtök finom illata, így könnyebb a várakozás: amíg készül az ebédünk, addig is élvezhetjük az isteni aromákat.

A sütőtök szezonja szeptemberben kezdődik és egészen januárig tart, mégis az őszi időszakban készítjük belőle a legtöbb finomságot. Nemcsak levest, hanem főételt vagy akár desszertet is csinálhatunk belőle, bármelyik fogásként megállja a helyét. Ráadásul a virágja is ehető, amit leggyakrabban kirántani szoktak.

A sütőtököt nemcsak azért érdemes fogyasztani, mert rendkívül finom, hanem azért is, mert igen egészséges és élettani hatásai is kiemelkedőek. A tök húsa sok béta-karotint tartalmaz, erre utal a narancssárga színe is. A béta-karotin pedig elengedhetetlen az éles látáshoz. Biztosan ismerős sokaknak az a mondat, hogy „edd meg kisunokám a répát, akkor fogsz jól látni”, legalábbis én kiskoromban sokszor hallottam a nagyszüleimtől. Ez a bölcsesség nemcsak hogy megállja a helyét, hanem tökéletesen igaz minden sárga zöldségre, így a sütőtökre is.

Fotó: Shutterstock

Az őszi hidegben gyakori probléma a megfázás, az influenza, ilyenkor sok C-vitaminra van szüksége a szervezetünknek. Ebben szintén segítségünkre lehet az, ha minél több sütőtököt fogyasztunk, ugyanis ez a zöldség C-vitaminban is gazdag, aminek hála erősíti az immunrendszerünket.

Most pedig fakanalakat a kezekbe, és álljatok neki ennek a szuper receptnek, hogy egy igazán finom és egészséges ebéddel lepjétek meg a családot (vagy éppen magatokat).

Sütőtökkrémleves

sütőtökkrémleves2

Hozzávalók 6 adaghoz

  • 1 kilogramm sütőtök (megsütve)
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1.5 liter húsleves alaplé
  • 250 mililiter tejszín
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • ízlés szerint só, bors
Recept idők

Elkészítés:

Első lépésként a sütőtököt nagyobb darabokra vágjuk, és fűszerezés nélkül berakjuk a sütőbe 35-40 percre. Ha szépen megsült a tök, kivesszük, és kikaparjuk a húsát egy edénybe.

Ezt követően 1-2 evőkanál olívaolajat melegítünk egy lábasban, rátesszük az összeszeletelt fokhagymát, és addig kevergetjük, amíg a hagyma egy picit megpirul.

Erre az alapra mehet rá a sütőtök, gyorsan összekeverjük az egészet, majd felöntjük 1,5 liter alaplével. Ez akkor a legjobb, ha tényleg mi főztük meg a húsleves alapunkat, de ha erre nincs időnk vagy lehetőségünk, akkor húsleveskockával is meg lehet oldani. Sózzuk, borsozzuk a levesünket ízlés szerint, majd a forrástól számított 15 percig főzzük.

Ha letelt az idő, botmixerrel krémesre pürésítjük, majd hozzáadjuk a tejszínt, és még egyszer azzal is összeforraljuk. Pirított tökmaggal és egy kis tejföllel tálaljuk. Jó étvágyat kívánunk hozzá!
Ezt is szeretjük