Mit használjunk tojás helyett? Kötőanyagként, panírozáshoz, desszerthez is más kell
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
A tojásallergia az egyik leggyakoribb ételintolerancia, hiszen a tojásban körülbelül 40-féle fehérje található. Általában gyerekkorban alakul ki, de felnőtteknél is előfordulhat.
Ilyen esetekben sem a tojássárgája, sem a -fehérje nem fogyasztható, legyen szó bármilyen állat tojásáról, sőt, sokszor a szárnyas húsa is veszélyforrás lehet. Nagyon oda kell figyelni a késztermékek vásárlásánál is, hiszen sok olyan étel tartalmazhat nyomokban tojást, amelyeknél nem feltétlenül egyértelmű.
Tojásra azonban nagyon sokszor van szükség a konyhában: panírozáshoz, kötőanyagként, térfogatnövelőként, sós és édes ételekhez egyaránt. Lehet helyettesíteni, és ha igen, mivel?
Kötőanyagként
Ha a lényeg az összetartó erő, fasírtban, vagdaltban, süteményben, akkor az alább felsorolt alapanyagokkal lehet a tojást helyettesíteni. Az adatok egy tojásra vonatkoznak.
- 1 evőkanál őrölt lenmag + 3 evőkanál víz
- 1 evőkanál chia mag + 3 evőkanál víz
- 1 evőkanál csicseriborsóliszt
- 1 teáskanál étkezési keményítő
- 2 evőkanál őrölt zabpehely
- 100 gramm főtt, pürésített bab vagy burgonya
Mindegyik helyettesítőnél fontos az áztatás, hiszen csak nedvesség hatására oldódnak ki, lesz az állaguk olyan, mint a tojásé. A chia mag és a lenmag például zselés, a zabpehely és a keményítő ragacsos lesz, ha vízzel érintkezik. Ha elfelejtjük előre beáztatni a tojáshelyettesítő-anyagokat, akkor hagyjuk pihenni a kész tésztát sütés előtt, a tésztában található nedvesség el fogja indítani a folyamatot.
Térfogatnövelőnek
Süteménybe vagy kenyerekbe, ha magas, buborékos piskótát vagy tésztát szeretnénk, akkor keverjünk össze 1 evőkanál almaecetet vagy citromlevet 1 teáskanál szódabikarbónával vagy 3 teáskanál sütőporral. Ne aggódjunk, nem fog érződni az ecet íze a süteményben.
Panírozáshoz
A tojás helyettesítésére kétféle bevált módszer létezik, az egyik a hagyományos, a másik a párizsi bundához való:
- 3 evőkanál keményítő + 6 evőkanál tej vagy víz késhegynyi sóval kikeverve - tökéletes tojáshelyettesítő, hagyományos panírozáshoz kiváló
- lisztből és vízből sűrűbb palacsintatésztát is keverhetünk - ebben az esetben csak ebbe kell belemártani a húst
Desszertekhez
Sütemények esetén könnyedén helyettesíthetjük a tojást különböző gyümölcsökkel, pürékkel, de csoki- vagy mogyorókrémekkel is. Az adatok egy tojásra vonatkoznak.
- 80 gramm almaszósz
- 100 gramm datolyamassza
- 100 gramm sült tök
- 1 darab érett banán - villával összetörve, ha nagy a banán, elég lehet a fele is, szaftosan tartja a tésztát és édesíti is
- 100 gramm olvasztott csokoládé
- 3 evőkanál mogyoróvaj, mandulavaj
- 1/2 csésze növényi joghurt - sűrűbb fajta, különben sokat hígít a tésztán
Ha a tojás színét hiányoljuk, akkor kurkumával, sáfránnyal vagy curryporral színezhetjük be az ételt. Például, ha tofurántottát készítünk, akkor kurkumával érhetjük el a tojás aranysárga színét. Egyébként a tofupüré is kiváló tojáshelyettesítő, kb. 5 dkg tofu helyettesít 1 tojást, főként sós süteményekben jó választás.
Fotó: Getty Images