Fenséges, egybensült narancsos kacsa: a vörösbortól szaftos és omlós
A hagyományos magyar konyhában a kacsasült mindig a legegyszerűbb technikával készül, azaz a saját zsírjában, sóval és borssal fűszerezve.
A hagyományos karácsonyi menü egyik kedvence az egészben sült kacsa vagy a sült kacsacomb. Hogy tökéletes legyen az ünnepi vacsora, érdemes néhány bevált praktikát kipróbálni. Kacsa esetében ilyen az irdalás és konfitálás. Az irdalás egyszerű technika, melynek során a kacsa bőrét be kell vágni, így a zsírja könnyebben kiolvad, sokkal finomabb lesz a sült. A konfitálás sem mondható nehéznek, csupán időigényesnek, hisz bő zsírban, lassan kell sütni a húst, ennek köszönhetően lesz omlós és szaftos.
A tepsiben maradt kacsazsír aranyat ér, meg se forduljon a fejedben, hogy kidobod. Szűrd egy üvegbe vagy tálba, utána tedd el. Sütésre és főzésre is érdemes használni, sokkal ízletesebb finomságok készülhetnek kacsazsírral, de egyszerűen kenyérre kenve is jólesik.
A hagymát és fokhagymát pucoljuk meg.
A kacsacombokat tisztítsuk meg, a bőrét irdaljuk, majd fűszerezzük sóval és borssal. Ezután helyezzük tepsire a combokat, és öntsünk fel annyi olvasztott zsírral, amennyi ellepi a húst. A zsírba a comb mellé helyezzünk félbevágott hagymát, fokhagymagerezdeket és rozmaringot. Ezután a tepsit toljuk 100 fokosra előmelegített sütőbe, és 4 órán keresztül konfitáljuk. Utána emeljük a hőfokot 180-ra, és 8-10 perc alatt süssük szép aranybarnára a combokat.
Míg a hús sül, készítsük el a narancsos mázat. A narancs levét facsarjuk ki, majd a lekvárral együtt forraljuk fel.
Tálalás előtt a combokat kenjük le a narancsos mázzal.
A megmaradt kacsazsírt szűrjük le és tegyük el, sütésre, főzésre vagy csak simán kenyérre kenve is tökéletes.
Fotó: Getty Images