Zabfasírt főtt krumplival és krémes paradicsomszósszal
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Nemcsak a kedves kolléganőm, Eszti gyerekei imádják a paradicsomszószos krumplit fasírttal, hanem én is. Most először életemben el is készítettem a gyerekek kedvencét, de egy kis csavarral. A gyerekek pedig módfelett kedvelték.
Van is egy anekdota, amit a Nagyanyám nem rest elmesélni minden alkalommal a fasírt és a paradicsomszószos krumpli kapcsán. Egy nyári hétvégén - mikor még nagyon kicsi voltam - a gondjaira bíztak, és ő elkészítette nekem az ominózus étket.
Lévén, hogy egy csodaszép verőfényes nap volt, kivitte a babaszéket a teraszra, úgy ebédeltünk meg. Állítólag nagyon, de nagyon ízlett nekem az ebéd, olyannyira, hogy tapsikoltam meg sikoltoztam, hogy adja már a következő falatot. Kedves öreg szeme mindig mosolyog, akárhányszor előadja a történetet A Mama olyan ízesen meséli el, hogy aki hallja, annak szerintem azonnal kedve támad elkészíteni a paradicsomszószos krumplit meg a fasírtot.
Ha nosztalgiáznánk, de nincs kedvünk a húshoz
De ahogy már mondtam, csavar van az én verziómban. A szent cukros paradicsomszószba nem kontárkodtam bele, csak csökkentettem a cukormennyiséget. A főtt krumpli az főtt krumpli. Úgyhogy igen, a fasírt lett bolond. Ez alkalommal ugyanis zabfasírtot készítettem, és igazán remek lett. Ha tehát klasszikus ízekre vágyik a kedves olvasó, de épp aznap nem kíván húst enni, készítse csak el ezt a remek, egyszerű kis fogást és nosztalgiázzon egy jót.
Zabfasírt paradicsomszósszal és főtt krumplival
Hozzávalók 4 adaghoz
Zabfasírt
- 200 gramm zabpehely
- 150 gramm rizs
- 1 fej vöröshagyma
- 1 kávéskanál pirospaprika
- 1 kávéskanál majoranna
- 1 kávéskanál őrölt babérlevél
- 1 kávéskanál só
- 1 csipet bors
- 1 evőkanál zsír
Paradicsomszósz
- 1 evőkanál liszt
- 400 gramm sűrített paradicsom
- 1 liter víz
- 1 kávéskanál só és cukor
Főtt krumpli
- 3 darab krumpli (nagy)
- 1 kávéskanál só
Elkészítés:
A rizst megmossuk. Száraz lábasban kevergetve pirítjuk, amíg száraz nem lesz. Ekkor felöntjük vízzel, sózzuk, felforraljuk. Mikor forr, közepesre mérsékeljük a lángot alatta, és fedő alatt lassan készre főzzük. Ha van otthon egy kis maradék főtt rizsünk, használjuk fel azt nyugodtan.
A hagymát finomra aprítjuk. Egy kevés zsiradékon megfuttatjuk. Hozzáadjuk a zabpelyhet, a fűszereket - bármi használható, amit fasírtba szoktunk tenni, a fenti csak ajánlás. Átkeverjük, majd felöntjük vízzel, sózzuk. Addig főzzük a zabot, míg a víz teljesen elforr és a kása besűrűsödik. Fűzzük olyan sűrűre, amennyire csak lehet. Mikor kész, tegyük félre.
Aprítsuk fel a fokhagymát, a petrezselymet, majd adjuk a zabhoz a főtt rizzsel együtt. Kóstoljuk meg, és ha kell, ízesítsük, fűszerezzük. Várjuk meg, míg annyira kihűl, hogy a kezünkkel fasírtokat tudjunk formázni belőle. Ha már kihűlt, készítsük el a fasírtokat, forgassuk meg zsemlemorzsában, majd tegyük sütőpapírral bélelt tepsire, és 180 fokon 30-35 perc alatt süssük aranybarnára.
A lisztet olajon megpirítjuk, hozzáadjuk a sűrített paradicsomot, vízzel hígítjuk. Sózzuk, kicsit cukrozzuk.
A krumplit megpucoljuk és felkockázzuk. Sós vízben puhára főzzük.
A fasírtot a krumplival és a szósszal tálaljuk.
Fotó: Pataki-SzabóFruzsi/Sóbors