Mutatjuk, mire figyelj a rizottó készítésénél: a folyadékot mindig apránként adagold

rcover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A rizottó az olasz konyha mesterműve, eredetileg előétel, amit ma már főételként is szoktak kínálni. Az elkészítése nem nehéz, de néhány szabályt be kell tartani, hogy kellően szaftos, krémes, de picit még roppanós rizs kerüljön az asztalra.

A rizst, mint köretet, illetve a belőle készült ételeket sokan nem kedvelik, pedig rengetegféle izgalmas fogás, sőt, még sütemény is készülhet a szemekből.

Nekünk, magyaroknak a bácskai rizses hús a büszkeségünk, az olaszoknak pedig a rizottó, amelyből ezerféle variáció kerülhet az asztalra. A rizses étel nem csak a hazájában kedvelt, az egész világon szeretik, az elkészítésére azonban csak félve vállalkoznak. Hogy miért? Mert nagyon könnyű elrontani a minimalista fogást. Egészen apró dolgokra is figyelni kell, különben a végeredmény meg sem közelíti az eredeti olasz verziót. Összeszedtük, mire figyelj, ha a fenséges fogással lepnéd meg a vacsoravendégeidet.

rct2

Csak rizottórizzsel működik a recept

Bármilyen ételt is főzz, fontos, hogy mindig kiváló alapanyagokkal dolgozz. Ha rizottót készítesz, oda kell figyelni arra, hogy milyen fajta rizst választasz. Csak rizottórizsből készíthető el az olasz fogás, a legjobb az aborio vagy a carnaroli.

A hagymát mindig puhára kell párolni

A hagyma sok étel lelke, a rizottóból sem hiányozhat, de nem mindegy, hogy kerül a fazékba. Először mindig apróra kell vágni, majd alacsony hőmérsékleten, kevés vajon vagy olajon kezdd el dinsztelni. Ez a folyamat akár 20 percig is eltarthat. Érdekes, hogy az olaszok dinsztelés közben szokták megsózni a hagymát, de arra is odafigyelnek, hogy milyen méretű edényben készül az étel. Ha nagyobb lábast/serpenyőt használsz, amelyben a rizsszemek el tudnak terülni, egyforma hőt kapnak, jól meg tudják magukat szívni a folyadékkal.

rct6

Lassan adagold a forró folyadékot

A rizst alaplével kell felönteni, illetve a legtöbb receptben fehér- vagy vörösbor kerül első körben a szemekre. Ha így készíted, az alaplevet csak akkor adagold a rizshez, mikor a bor teljesen elpárolgott.

Alapléből használhatsz zöldség-, csirke-, marha- vagy halalaplevet, a lényeg, hogy mindig forró legyen és apránként adagold a rizshez. Vagyis először csak 1 merőkanállal, majd várd meg, míg beszívja a rizs, utána jöhet a következő adag. Ha az alaplevet egyszerre öntöd a rizshez, akkor csak megfőzöd a szemeket, de elmarad az a mennyei, krémes textúra, amelytől annyira csodálatos ez az étel.

rct1

A folyamatos keverés lényeges!

A rizottót bizony kevergetni kell, szépen, finoman. Hogy miért? Mert így a rizsszemek összeütköznek és a keményítő jobban kioldódik.

Mindig kóstolj: ha a főzés utolsó perceiben túl sűrűnek ítéled a rizottót, esetleg még kemény a rizs, akkor mehet még hozzá alaplé. Ne feledd, krémesen és harapósan jó a rizottó. A kóstolás az ízek miatt is fontos, hogy még időben adj fűszereket a rizshez. A só és bors kötelező a rizottóba, de használhatsz sáfrányt is, amely színt is ad az ételnek. A sajtot se hagyd ki, a parmezán a legjobb választás, sőt, még szarvas- vagy vargányagombával is feldobhatod.

rct5

Amit nem szabad!

Soha ne forrald, mindig alacsony láng felett készüljön a rizottó. A rizst tetszőlegesen gazdagíthatod, hús és zöldségek is kerülhetnek bele, igaz, ezeket az alapanyagokat külön kell elkészíteni, elősütni, nyersen ne keverd őket a rizottóba.

Az elkészült rizottóba érdemes vajat vagy mascarponét keverni, de amikor hozzáadod a rizshez, az már ne legyen a tűz felett - a meleg rizsszemeken elolvad a vaj, krémessé teszi az ételt. A kész rizottóra érdemes parmezánt vagy friss, finomra vágott fűszernövényeket szórni.

A rizottó melegen fogyasztva a legfinomabb, de ha maradna belőle másnapra, készíts belőle ropogósra sült rizslabdákat, arancinit

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük