Így tárold a spárgát: akár egy hétig is friss marad a zöldség
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A spárga a tavasz egyik nagy kedvence, szezonjában érdemes felfedezni. A zöld tárolása azonban igényli a figyelmet, érzékeny, ezért gyorsan veszít csáberejéből.
A spárga pompás zöldség, rengetegféle finomság készülhet belőle, érdemes többféle receptet is kipróbálni. A zöld finom párolva, grillezve, főzve, sütve és még saláta is készülhet belőle.
A spárga antioxidáns-tartalma magas, főleg a sötétebb színűnek, így felveszi a harcot a káros szabad gyökökkel. Hogy a jótékony hatása érvényesüljön, nem szabad túlfőzni vagy -sütni a zöldséget, mert akkor sokat veszít az értékeiből.
A zöld E-vitaminban és rostban bővelkedik, vízhajtó hatású, ezért diétába is beilleszthető, tisztítja a májat és vesét. A spárga B-vitamin-tartalma is jelentős, rendszeres fogyasztása a bőrön is meglátszik, segít a kiütések eltüntetésében.
Hogyan kell megfelelően tárolni a spárgát?
Minden a vásárlásnál kezdődik! Alaposan vedd szemügyre a zöldet. Először is a színre kell figyelni, ne legyen barnás elszíneződés a spárgán.
A zöldség állaga ne legyen gumiszerű! A friss spárga szára sima, nyomásra kemény. Ha kellemetlen a spárga aromája, akkor azt nem ajánlott megvenni.
Lehetőleg mindig hazai termelőtől szerezd be a zöldséget! Egyrészről a magyar zöldség páratlan, másrészről így a munkájukat is támogatod.
Tárolási javaslat
A spárgából kétfélével lehet találkozni vásárláskor, a fehér és a zöld színűvel. Mindkettő érzékeny, hamar romlásnak indulnak.
Hogy több napig megmaradjon a zöldség frissessége, fontos a megfelelő tárolás. A spárgának szüksége van nedvességre, így nem tud kiszáradni, ezért a fehér spárgát nedves konyharuhába tekerve tedd fridzsiderbe.
A zöldet pedig függőlegesen, vízbe állítva ajánlott tárolni, úgy, mintha egy csokor virágot tennél vázába. Sokan esküsznek rá, hogy a vízbe állított spárgára egy frissen tartó vagy fagyasztózacskót is érdemes húzni. Így akár egy hétig is megmarad a tavasz kedvencének frissessége.
Spárgával és sajttal töltött leveles tészta
Hozzávalók 6 darabhoz
- 1 csomag zöld spárga
- 375 gramm leveles tészta
- 100 gramm krémsajt
- 150 gramm sajt
- ízlés szerint só, bors
- 1 darab tojás (a kenéshez)
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral.
A zöld spárgát törjük meg, a fás végeket, ami letörik, dobjuk ki.
A spárgát tegyük forró, gyöngyöző vízbe, főzzük 5 percig.
Töltsünk egy tálba jéghideg vizet, majd a főtt spárgát tegyük bele. Hagyjuk benne 1-2 percig, majd szűrjük le.
A leveles tésztát tekerjük ki, vagy enyhén lisztezett felületen nyújtsuk kb. 36x24 centis téglalappá. Vágjuk a tésztát 6 darab 12x12 centis négyzetre.
Kenjünk minden négyzetre kb. 1 evőkanálnyi krémsajtot, hogy befedje a tészta felületét. Forgassuk el a tésztanégyzeteket úgy, hogy rombuszt kapjunk.
Fektessünk minden rombusz közepére 3 darab spárgát. Osszunk szét a 6 tészta között 100 gramm reszelt sajtot. Fűszerezzük borssal és egy minimális sóval, vigyázzunk, mert a sajtok is sósak.
A tojást verjük fel egy kisebb tálban. Kenjük le vele a tésztarombuszok üresen maradt széleit, majd hajtsuk őket egymásra, hogy egy kis batyut kapjunk. Kenjük le a külsejüket is a felvert tojással. Szórjuk a tetejükre a maradék sajtot.
Toljuk őket a sütőbe 15 percig, ha aranybarnák, kész vannak.
Fotó forrása: Getty Images