Így csökkentsd a gyomorsavat: hatásos refluxdiétát mutatunk

reflux-dieta
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Az ősz beköszöntével rengeteg minden megváltozik. Véget ér a féktelen, forró nyár, hullani kezdenek a fákról a levelek, tetőzik a parlagfűszezon és kezdetét veszi egy másik, igen kellemetlen élettani periódus is, ami nem más, mint a reflux.

A reflux, más néven gastroesophagealis reflux (röviden GERD), főként azokat érinti kellemetlenül, akiknek a szüretet és az újborokat várva fel kell készülniük a visszatérő gyomorsavtúltengés időszakára is.

Mi jelent a reflux?

A reflux dióhéjban a gyomortartalom és a gyomorsav gyomorból a nyelőcsőbe való visszafolyásával járó állapot. Az ördögi csavar a történetben ott van, hogy a gyomorsav önmagában segíti a szervezetet az emésztésben, egészen addig, amíg nem visszafelé folyik, a számára kijelölt biológiai útvonallal ellentétes irányba.

A savtúltengés főként életmódbeli sajátosság, de okozhatja rekeszizomsérv, az alsó nyelőcső záróizmának gyengülése vagy bizonyos hajlamosító tényezők is. 

Tünetei igen alattomosak és sokrétűek, ezért is nevezi az orvostudomány „álarcos fojtogatónak”. A gyomorsav visszafolyása mellett okozhat égő mellkasi fájdalmat, savas, keserű ízű büfögést, gyomorégést, torokfájást, krákogást, asztmára vagy krónikus hörgőgyulladásra jellemző köhögést, allergiás tüneteket, de akár fulladásos állapotot is.  

reflux-fieta

A reflux, tapasztalatok alapján, évente általában kétszer csap le az emberre: a tavasz-nyár és az ősz-tél átmenetben. Ennek valószínűleg az az oka, hogy ebben a két átmeneti időszakban éri az emberi szervezetet a legnagyobb terhelés. A téli hidegre és szürkeségre megedzett testi és lelkiállapotot egy hirtelen vidám, melegebb, színes tavasz rázza fel. Ezt követően pedig a gyümölcsökkel, zöldségekkel, salátákkal, grillezett ételekkel, koktélokkal és fröccsökkel „átvészelt” nyarat egy újabb változás borítja fel, amikor sokkal nagyobb igényünk lesz a laktatóbb, teltebb, szaftosabb főételekre és forró levesekre. 

A szervezet sajnos sokunknál nem tud gombnyomásra átváltani egyik állapotról a másikra, amire akképpen reagál, hogy ha túl fűszeres vagy savas ételeket, italokat fogyasztunk, az egyébként sem alacsony gyomorsav extrém mértékben kezd termelődni és visszafolyni a nyelőcsőbe, ami rendkívül kellemetlen érzés. 

A tünetek enyhítésére vannak természetes praktikák, mint például hogy a reflux erősödésekor aludj a bal oldaladon, mert úgy nem tud visszafolyni a gyomorsav a nyelőcsőbe. Ez egyébként egy jó ötlet, de a refluxosoknak az igazi megváltást talán mégis inkább a speciális refluxdiéta jelentheti és az ehhez szorosan kapcsolódó életmódváltás.

Sajnos igaz, hogy a refluxra hajlamosoknak rendszerint komoly életmódváltásra van szükségük amellett, hogy a diétába is belekezdenek. Ez pedig lemondásokkal jár, de ha megtanulod kordában tartani a tüneteket, felkészülni a következő „hullámra” és néhány hétig lemondani dolgokról, amelyek egészen addig a hétköznapjaid szerves részét képezték, ez a betegség is kezelhető.

reflux-dieta

Mit ne fogyassz, ha refluxos vagy?

A refluxosoknak jó pár dologról le kell mondaniuk, ami piszkosul nehéz, de ugyebár az életminőség javítása szentesítheti az eszközt. 

Kerüld a magas koffeintartalmú italokat, a fekete teát, a kólát, az alkoholt, a cigit, illetve a fűszeres, savas és zsíros ételeket. A túl savas zöldségek és gyümölcsök szintén kerülendők, utóbbiból a túlzottan édeseket is mellőzni szükséges. Ezek ugyanis ilyenkor triplán hozzájárulnak a gyomorsav-termelődéshez.

reflux-dieta

Ha túlsúllyal küzdesz, akkor a mozgásnak is egy alapvető elvárásnak kell lennie önmagaddal szemben, mivel a pluszsúly is csak továbbfokozza a refluxos periódusokat. Ugyanakkor a mozgásformát is aszerint kell megválasztanod, hogy mely mozdulatok hatására nem termelődik több gyomorsav, illetve hogy melyek hatására nem folyik vissza a már megtermelt gyomorsav a nyelőcsőbe és okoz további kellemetlenségeket.

Miért baj, ha a gyomorsav visszafolyik a nyelőcsőbe?

Amellett, hogy baromi kellemetlen érzés és élmény, ha túl sokszor vagy túl sok gyomorsav kerül a nyelőcsőbe, az hosszú távon károsíthatja a nyálkahártyát, ami további súlyos, esetenként életveszélyes szövődményekhez is vezethet.

Hogyan táplálkozz helyesen?

A diéta fogásait betartani egyáltalán nem könnyű, de ez talán a diéták 99 százalékára igaz. Amit viszont komolyabb erőfeszítés nélkül is megtehetsz, az az, hogy az ételt mindig jól megrágod és nem habzsolsz. Egyél inkább többször kevesebbet egy nap, mintsem napi 1-2-szer falj fel egy jó adag babgulyást vagy valami pörköltet, esetleg egy salátát, amit rögtön dupla adaggal készítesz el az éhség miatt.

reflux-dieta

Mit ehetsz a refluxdiétában?

Egyél minél több rostban és fehérjében gazdag élelmiszert és alapanyagot, idetartozik például a hal, a párolt zöldségek és a tejtermékek. Ajánlott a keményítőben gazdag krumpli, a teljes kiőrlésű tészták és kenyerek fogyasztása, illetve rizst is bátran ehetsz. 

A zsírosabb húsokat fokozatosan cseréld le soványakra, mint amilyen a csirke, a pulyka vagy a sertés.

Öröm az ürömben, hogy az alacsony savtartalmú zöldségekről és gyümölcsökről sem kell lemondanod, csupán legyél tisztában azzal, hogy melyiket szabad, és melyiket nem. Zöldségek közül amit megehetsz, az a tökfélék, a brokkoli, a karfiol, a sárga- és fehérrépa, a pasztinák és a cukkini, amikkel azért valljuk be, ősszel nagy szerencséd van, hiszen szinte mind szezonális még. 

reflux-dieta

A gyümölcsök közül amit szinte mindig ajánl a gasztroenterológus és a belgyógyász is, az a banán, a szőlő, a dinnye, a körte, a mangó és néhány almafajta, úgy mint a gála, a golden és a jonagold, mivel ezeknek még az almák között is viszonylag alacsony a savtartalmuk. 

Mit ihatsz?

Mivel a mit nem ihatsz lista sokkal hosszabb, mint az, amit elkortyolhatsz, így egyszerűsítve: víz, víz, víz és háromféle tea: zöld, mályva és édeskömény. Utóbbit egyébként kisbabáknak is szokták adni, görcsoldásra. 

reflux-dieta

Mit ne egyél?

Süteményeket, gofrit, pirítóst semmi szín alatt ne fogyassz, ezzel egyetemben a sült krumplit és a krokettet is jobb hanyagolni. A zsíros húsokat már említettük, amelyhez társulnak a különböző kolbászok, a rántott hús, hiszen az is általában zsiradékban sül, a baconről nem is beszélve.

A hagyma, a paprika és a savanyú káposzta szintén tiltólistásak, ahogy az ősszel szezonját kezdő narancs, mandarin és grépfrút is.

Mit ne igyál?

Mint azt már korábban tárgyaltuk, kerülendők a koffeintartalmú italok, de nyilván itt is lehet egy egészségesebb egyensúlyt keresni, hogy ne járjon teljes lemondással a diéta. Bár a magas koffeintartalmat illene kerülni, ha mindenről nem tudsz lemondani, akkor legalább csökkentsd az ilyen italok fogyasztását. Az alkoholt és a szénsavas italokat viszont 100 százalékban el kell felejtened egy időre, ezek ugyanis extrém mértékben fokozzák a savelválasztást, ami roncsolja a nyelőcsövet.  

reflux-dieta

Összefoglalva, nyugodtan mondjuk ki, hogy ez a diéta sem túl kegyes hozzánk, refluxban szenvedőkhöz, hiszen hogy néz már ki, hogy együnk sajtot, de bor nélkül, vagy igyunk reggelre narancslevet narancs nélkül, vagy tejes kávét kávé nélkül?

Mindezek ellenére, akik már hosszú évek óta küzdenek refluxszal, azoknak nyilván ez nem olyan nagy áldozat, ha cserébe nem megy tönkre a nyelőcsövük, vagy nem kell egymás után bekapkodniuk a savcsökkentő pirulákat.

Mint minden diéta, úgy ez is elhatározás kérdése, illetve egy mentális rákészülés, hogy igenis beleállsz és végigcsinálod, mert utána sokkal jobb lesz. És ha kitartasz, még akár a szüreti borkóstolók egyikén is elkortyolhatsz majd 1-2 dl bort, ha a gyomrod is úgy akarja. 

Fotók forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük