A balkonon is lehet kertészkedni: ezeket a fűszernövényeket neveld az erkélyen
Cikkek
Isteni, sűrű fügelekvár házilag: tartósítószer nélkül készül
10 békebeli finomság a nagyi füzetéből: van, ami sosem megy ki a divatból
Ropogós
Régimódi fahéjas, szilvás pite: a vékony tésztán vastag töltelék terül el
Krémes krumplipüré sült fokhagymával: csak úgy eteti magát
Vaníliás tart erdei gyümölcsökkel: mentes változatot mutatunk
Tejszínes darált hússal töltött karalábé: ilyen finomat még nem ettél
Hogyan fűszerezzünk só nélkül? Mutatunk néhány szuper alternatívát
Kertészkedésre a legjobb évszak a tavasz, az utolsó fagyok után indulhat is az ültetés, még akkor is, ha csak az erkélyen tudsz otthont adni a fűszernövényeidnek.
Akár még betondzsungelben is előcsalogathatod a lelked mélyén megbújó kertészt, ha a lakásodhoz tartozik balkon, nem kell, hogy nagy legyen, pinduri helyen is lehet élvezni a fűszernövények szépségét és kellemes illatát.
Erkély hiányában sem lehetetlenség a fűszernövények nevelése, van, amelyik ablakpárkányon is jól érzi magát, csak több törődést igényel. Az első és legfontosabb szabály, mielőtt belekezdenél a fűszerkerted kialakításába, hogy mérd fel a balkont. A növények a délkeleti vagy délnyugati fekvést szeretik a legjobban. Azt is vedd számításba, hogy ne tedd olyan helyre, ahol nagy az autóforgalom.
Mérd le a balkonod méretét, képzeld el, mit hova szeretnél tenni. Fontos, hogy ne zsúfold túl a teraszt, kényelmesen férjenek el az ételeid ízesítői. A hely lehetőségeihez mérve gondold ki, milyen balkonládában szeretnéd tárolni a fűszernövényeket. Lényeges szempont, hogy a zöld kényelmesen elférjen a cserepében, tudjon nyújtózkodni a gyökere.
A láda kiválasztása utána jöhet a talaj, bátran használhatsz általános virágföldet, melyet egyszerűen beszerezhetsz. Most már csak azt kell eldöntened, milyen zöldet nevelsz az erkélyen vagy az ablakpárkányon. A fűszernövények termesztési idejük szerint lehetnek egynyáriak és évelők. Az évelők egy része ősszel lekopaszodik, de nem mindegyik. Az egynyári növényeket évente kell vetni kora tavasszal, és a késő fagyokig szedhetők.
A választék óriási, a jól ismert szépségek mellett különleges fajták közül is érdemes válogatni, mutatunk is néhány kedvencet, miket érdemes nevelni, és mire használhatod őket.
Bazsalikom
A mediterrán hangulatú dísz-, gyógy- és fűszernövény az olasz fogások készítésénél elengedhetetlen, remekül illik paradicsomos ételekhez. Az illatos szépséget nemcsak zöld színben, hanem különleges bordós-lilás árnyalatban is nevelheted. A bazsalikom szereti a nap érintését, egynyári növény, jól érzi magát erkélyen és konyhaablakban is. A fűszernövény igényli az öntözést, forró napokon kétszer is meglocsolhatod.
Kakukkfű
A kakukkfű az ételeket pikánssá teszi, és még megfázás ellen is hasznát veheted. Az illatos fűszernövényt cserépben is nevelheted, erős aromája elűzi a kártevőket, ezért zöldségágyások szélére is ültethető. Több fajtája közül lehet válogatni, legkedveltebb a kerti kakukkfű, de különleges citromillatú kakukkfüvet is beszerezhetsz. Mivel az íze intenzív, ezért óvatosan használd, mindig csak kis mennyiségben. A növény jól bírja a szárazságot, növési ideje alatt öntözd rendszeresen.
Metélőhagyma
Másik ismert nevén a snidling az ablakpárkányon is jól érzi magát. Az aromás zöld vitaminban és ásványi anyagban gazdag, rengetegféle ételt tehetsz vele izgalmassá. A növény jól bírja a hideget, nem igényel törődést, megéri vendégül látni a konyhában, használd bátran, feldobja még az egyszerű vajas kenyeret is, szuperül illik salátákba, szószokba, rizottókba.
Tárkony
A fűszernövénynek két fajtája ismert, az orosz és a francia, a kettő közül a francia a kedveltebb, mivel sokkal aromásabb. Mivel intenzív az íze, ezért csak óvatosan adagold, mert elveheti az étel ízét. A tárkony cserépben nevelésénél arra figyelj, hogy szélvédett, félárnyékos helyre helyezd, ahol csak a délutáni napfény éri.
Borsikafű
Az erdélyi konyha kedvelt fűszernövényét erkélyen is nevelheted, igényli a meleget és az öntözést. A borsikafüvet csokorba szedve, árnyékos, szellős helyen száríthatod, de le is fagyaszthatod, és persze frissen is használhatod. Próbáld ki húsételek fűszerezésénél, de főzelékek és káposztás fogások is ízesíthetők vele. Jótékony tulajdonságai közt említendő, hogy csökkenti a puffadást, és segíti az emésztést.
Fotók: Getty Images