Őrizd meg a szemeid egészségét: mutatunk 9 természetes módszert

szem-egeszsege
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A szemünk egészsége legalább annyira fontos, mint bármely más szervünké. Ezúttal a 9 leghatásosabb módszer nyomába eredtünk, amik segíthetnek fitten tartani a látásunkat és megelőzni, vagy éppen enyhíteni már kialakult problémákat.

A szemünk rengetegféle környezeti hatásnak van kitéve nap mint nap. A laptop, a telefon, a tablet, a cigifüst, a por, a fáradtság és a különböző allergizáló tényezők mind-mind próbára teszik a sérülékeny szemeinket. 

Számtalan szembetegséggel és gyulladásos állapottal szembesülhetsz te is, amelyek hol enyhébb, hol súlyosabb lefolyásúak, két dolog azonban közös mindben: a kellemetlen, égő, viszkető, szúró érzés és az esetleges látászavar, amit maga a gyulladás és az irritáció okoz. 

A leggyakoribb gyulladásos állapotok a kötőhártyát érintik, de az árpa is kezd lassan népbetegséggé válni, míg súlyosabb esetben olyan szembetegségek is kialakulhatnak a kor előrehaladtával, mint a szürke és a zöld hályog. Ezeknek az állapotoknak azonban nem kell, hogy mindegyike bekövetkezzen. Többségükkel szemben te is felveheted a harcot néhány gyógynövény és vitaminkészítmény segítségével.

Amit már az elején le kell szögeznem, hogy a szemet nemcsak gyógynövényekkel lehetséges és kell is edzeni, hanem vitaminban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztásával is, hiszen a látás javulásához rengeteg A-vitaminra, béta-karotinra és luteinre van szüksége a szervezetnek, amelyek azért nem teremnek minden bokorban.

Szemvidítófű

Mint azt a neve is jelzi, a szem „boldogságát” segítheti elő ez a gyógynövény. A latinul Euphrasia rostkoviana névre keresztelt növénynek főként a felső, virágos hajtását használhatod gyógyításra forrázat vagy borogatás formájában. Szembetegségek közül, amikre elsősorban javallják, az a kötőhártya-gyulladás és az árpa.

szemjavito-gyogynovenyek

Forrázott formájában a kötőhártya-gyulladást lehet vele enyhíteni, amihez 2 csapott evőkanál teafüvet kell leforrázni 2 dl vízzel, és 10 perc után leszűrni. Ha a leszűrt forrázat kellőképpen kihűlt, akkor érdemes vele bekenni vagy borogatni a szemeidet, természetesen külsőleg.

Borogatásként külsőleg, a megfáradt szemeidet képes hidratálni. Arra azonban mindenképpen fordíts figyelmet, hogy amivel borogatod a szemeidet, az steril legyen, nehogy más szemfertőzést is okozz magadnak pluszban.

Diófalevél

A diófalevél (Juglans regia) egy igen sokoldalú gyógynövény, már akkor is, ha csak a szemre gyakorolt hatásaira összpontosítasz. Ebben az esetben ugyanis, amellett, hogy forrázata borogatásként frissíti a szemeket és orvosolja a szemszárazságot, főzetét kezdődő szürke hályogra, árpára, szaruhártya-gyulladásra és szemfenék-meszesedésre is ajánlják.

szemjavito-gyogynovenyek

Használatához 0,5 dl forró vízzel kell leforrázni egy csipet diólevelet, majd amikor kihűlt, tiszta ujjaiddal átmasszírozni vele a szemhéjadat. 

Kamilla

A kamillát (Matricaria chamomilla) talán már neked sem kell bemutatni. Ez az apró, virágos növény intenzív illatával nemcsak az arc- és homloküreg-gyulladás tüneteit képes megfázáskor enyhíteni, de a különböző szemgyulladásokkal is felveszi a harcot. A kamillás kezelés a megfáradt szemre és számos gyulladásos betegség esetén – kötőhártya-gyulladás, árpa – is bevethető borogatás formájában.

szemjavito-gyogynovenyek

Ginkgo biloba

Ez a növény, amit páfrányfenyőként is ismerhetünk, egy picit megtévesztő lehet, ugyanis főként memóriajavítóként vált ismertté. A kínai orvoslás közel 5000 éve alkalmazza, és ezt a fát tartják a Föld legidősebb, élő fafajtájaként, ami akár 1000 évig is élhet.

Memóriajavító hatásán felül pedig évszázadok óta használják a látás javítására is. Ez a növény ugyanis képes fokozni a keringést és növelni a véráramlást a szem hátsó részében. Hatással van a makuladegenerációra és a glaukóma kezelésére, ezáltal javítva a látás élességét.

Fogyasztásra a leveleiből kinyert hatóanyagot javallják, mivel a gyümölcséről és a magjáról már igazolták, hogy azok toxikusak. Gyógynövény- és bioboltokban étrend-kiegészítők formájában vásárolhatod meg.

szemjavito-gyogynovenyek

Fekete áfonya

A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) bogyós gyümölcse magas antioxidáns- és luteintartalma miatt képes javítani a látást, és szürke hályog esetén is segítő kezet nyújthat a tünetek enyhítésében. Raadásul mivel magas benne a flavonoidok száma is, képes felgyorsítani a retina sejtjeinek regenerálódását. Bizonyítottan javítja a látást és kondicionálja a szemeket.

szemjavito-gyogynovenyek

Gojibogyó

Ez a manapság már egyre jobban elterjedt növény (Lycii fructus) rendkívül nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, több tucat ásványi anyagot és béta-karotint, ami kifejezetten javítja és élesíti a látást.

Noha ezt a bogyót szárítva, főzve és nyersen is fogyaszthatjuk, bizonyos országokban tiltják annak behozatalát, mivel a paradicsom- és burgonyafélékre káros kórokozókat terjeszhetnek. Fogyasztása pedig, tekintettel arra, hogy gyógyszerkölcsönhatás miatti mellékhatásokat már regisztráltak róla, bizonyos esetekben – diabétesz, vérhígító- és vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedésekor – kezelőorvosi konzultációhoz kötött.

szemjavito-gyogynovenyek

Szőlőmagkivonat

A szőlő önmagában is kész vitaminbomba, ugyanakkor rengeteg szembetegség és rendellenesség esetén is javasolt a fogyasztása. Ilyen például a szürke hályog és a makuladegeneráció. Ezek mellett pedig a szem hidratálására és a látás javítására is hatással van, tehát akár kivonat, akár olaj, akár gyümölcs formájában is bátran fogyaszthatod.

szolomag

Zöld tea

A zöld tea szintén véráramserkentő hatással rendelkezik – sok más mellett –, így borogatás formájában a szem alatti karikák és táskák eltüntetésében lehet hű társad. Mindezt pedig a benne lévő magas antioxidáns-tartalmának köszönheted, ami segíti a vérerek zsugorodását, ami a duzzanat okozója. Ráadásul mivel tannint is tartalmaz, ami összehúzó hatással rendelkezik, így képes mérsékelni a szem alatti kapilláris erek tágulását, így csökkentve a szem alatti karikákat.

szemjavito-gyogynovenyek

Kurkuma

Erről a növényről (Curcuma longa) talán még te sem tudtad, hogy képes csökkenteni a szemlencse oxidációját, ami az egyik fő oka a szemrendellenességeknek.

Fotó forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük