Ha kolbász van, minden van – készíts ebédet negyed óra alatt kolbásszal!
Egyszerű, villámgyors ételek kolbászból

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A füstölt kolbász az egyik legsokoldalúbb étel. Ha van belőle otthon, biztos nem maradunk éhen, sőt, alighanem jót fogunk enni. Hatalmas előnye, hogy fogyasztható úgy is, ahogy van, de finom főtt ételeket is készíthetünk, ha van otthon kolbász, meg még valami.

Ez a még valami tényleg bármi lehet. Hogy csak pár kézenfekvő példát említsünk, ha karaj van otthon, akkor beletölthetjük a kolbászt. Megsütve, felszeletelve hidegen, szendvicsbe, és melegen is finom. Ha krumplink van otthon, akkor sincs ok panaszra, jöhet a paprikás krumpli. Ha csak egy konzervbab árválkodik a kamrában, akkor Piedone kedvencét, a hagymás babot tudjuk összerittyenteni nagyjából 5 perc alatt, ha meg tojás, akkor egy jóféle rántotta készülhet. Ha pedig meggyleves van otthon, akkor ebédeljünk azt, ne kolbászt.

Jó, vagy rossz hír (megítélés kérdése), hogy nagyon sokféle kolbászt lehet kapni. A képet tovább árnyalja, hogy az ipari készítményeken túl minden hentesnek és háznak (már ahol foglalkoznak ilyesmivel), megvan a saját kolbásza, ami csak rá jellemző, és nagyjából utánozhatatlan ízű. Sőt, még akkor is lehet eltérés két különböző disznóból készült kolbász íze között, ha az a két állat ugyanabban az ólban nevelkedett, és pontosan ugyanazt a receptet használta mindkettőnél a kolbász készítője. A kolbász íze egy misztikum.  

kolbasz

Forrás: Pixabay

Megfigyelésem szerint az ember bármekkora gasztrokalandor, egy idő után kiköt egyféle kolbász mellett, ami a kedvence. Én a ceglédi Holló hentes kolbászában találtam meg az igazit (nem fizet a reklámért). Ami persze nem jelenti azt, hogy soha többé nem kóstolok meg másféle kolbászt, de mindig visszatérek a tökéleteshez, az lóg otthon a rúdon párosával, jó rajtuk végignézni. Ha kolbász van, minden van.

A megfelelő kolbászt kóstolás útján kell kiválasztani, ezért sokszor lutri, hogy mit vásárolunk. A legtöbb helyen ugyanis egész, megkezdetlen kolbászokat szeretnek eladni. Ha viszont már meg van kezdve, nyugodtan kérjünk belőle kóstolónak egy karikát. Ha nem egy taplónyelvű, megélhetési csemegepultos áll ott, hanem olyasvalaki, aki tiszteli és szereti a kolbászt és a szakmáját, adni fog. Ellenkező esetben sújtsuk megvető pillantással, és hagyjuk ott. Hacsak nem kell annyira nagyon az a kolbász. Én azt is megértem egyébként.

Fontos iránymutatás a kolbász minőségére nézve, hogy a hústartalomnak mindenképpen száz százalék fölött kell lennie, és ez nem egy matematikai nonszensz, hanem mindjárt elmagyarázom. A kolbászban ugyanis, ideális esetben, fűszereken kívül nincs más, csak hús és szalonna (bocs, de a vega izékkel nem foglalkozom, a kolbász az kolbász, és húsból van. Beismerem, kolbászfasiszta lettem.)


Paradicsomos tészta kolbásszal. Saját fotó

De térjünk vissza a kolbászhoz. Száz százalék feletti húsarányt úgy lehet elérni, hogy a kolbász sózás, füstölés és állás közben kiszárad, vagyis zsírt és vizet veszít. Így lesz az, hogy eredetileg mondjuk 152 grammos volt egy  kolbász, de az idők során, mire a fogyasztóhoz kerül, már összement 100 grammosra anélkül, hogy valaki leharapta volna az egyik végét. Nyugi, belekalkulálták a gyártáskor.

Azt hiszem, most már kicsit túlbeszéltem a témát, következzen három villámgyors kolbászos recept, egy leves, egy főétel, és egy levesbetét. Desszert ma nem lesz.

Paradicsomos tészta

Hozzávalók 2 személyre:

Személyenként 10 dkg tészta
egy löket olívaolaj
fél fej hagyma
2-3 dl paradicsompüré (paradicsomlé is jó, csak akkor lassabban készül el)
vastag kolbászkarikák négyfelé vágva
fokhagyma, bazsalikom, fekete olajbogyó
a tetejére parmezán

Feltesszük főni a tésztát.
Egy serpenyőben olívaolajon üvegesre dinszteljük a hagymát, ráöntjük a paradicsompürét, hozzáadjuk a többi hozzávalót, és alaposan összerottyantjuk. Mire megfő a tészta, kész is. Tálaláskor összekeverjük, és parmezánt szórunk a tetejére, de el is hagyható.

Lebbencsleves paradicsomlével

Hozzávalók 4 személyre:

2-3 szelet füstölt szalonna
20-30 cm füstölt kolbász
1 fej hagyma
2-3 marék lebbencs vagy laskatészta
1-2 evőkanál pirospaprika
víz

paradicsomlé a tálaláshoz

A szalonnát apró kockákra vágjuk, és egy leveses fazékban kiolvasztjuk a zsírját. Kiszedjük a pörcöt, rádobjuk a zsírra az apróra vágott hagymát és a lebbencstésztát (vagy laskát, ki melyiket szereti. Utóbbi nagy, egyenetlenre tördelt tésztadarabokból áll, az előző meg négyzet alakú.)

Addig kevergetjük a zsíron, míg meg nem pirulnak, majd visszadobjuk a pörcöt, megszórjuk pirospaprikával, felengedjük vízzel. Beledobjuk a karikára vágott kolbászt, ha kell, sózzuk. Készre főzzük, nagyjából 10  percig tart, amíg megfő a tészta.

Tálaláskor paradicsomlevet öntünk bele, de el is hagyható, csak szerintem úgy finom.

Kolbászchips

Hozzávaló: kolbász

Ha már van egy jó krémlevesünk, csak feldobnánk valamivel, ami nem sajt, vagy mag, akkor éppen jól jön egy kis kolbászchips. Ehhez előre szeletelt és csomagolt kolbászra van szükség, mert otthon akkor sem tudjuk olyan vékonyra szeletelni a kolbászt, ha egy Hattori Hanzo pengét hagyott ránk az ükapánk.

A vékony kolbászszeleteket száraz serpenyőre tesszük, forrósítjuk. Időnként megforgatjuk. Akkor van készen, amikor kemény. Ropogós ízbomba, ami életet visz a legunalmasabb krémlevesbe is.

Ezt is szeretjük