Tárkonyos csirkeraguleves tejszínnel dúsítva: sok-sok zöldséggel a legfinomabb
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Sült édesburgonya sok fűszerrel: sütőben pirul ropogósra
Ropogós
Isteni, hagymakarikákkal sült pite: tojásos-tejszínes szósz fogja össze
Krémes, fűszeres sütőtökpuding: feldobja a szürke őszi napokat
Selymes, tejszínes vargányakrémleves: krémsajt teszi különlegessé
Aszalt sárgabarackos, mogyorós muffin: gluténmentes változatot mutatunk
A dagadó töltve, a karaj rántva jó: mutatjuk, mi készüljön a sertés részeiből
Egy-két apró trükk, és sokkal finomabb lesz a tárkonyos raguleves, ha az alábbi receptet követed, garantált a siker.
Édesapám főzi a világ legfinomabb tárkonyos ragulevesét, amit sokáig nem sikerült reprodukálnom. A legutóbbi alkalommal azonban pont ugyanolyan lett, mint az övé, ugyanis megtudtam a titkot: a raguleves készítését nem olajon, hanem vajon kell indítani. A vajas alapon picit karamellizálódnak a zöldségek, ettől leheletnyit édeskés lesz a leves, miközben a tárkony és a citrom tökéletes ellensúlyt képeznek.
A raguleves attól raguleves, hogy nincsenek belőle kispórolva az alapanyagok: a leveszöldségek mellé gombát és borsót tettem, de ha több időd van, krumpligombócot is főzhetsz a lébe. A hússal is bánj bőkezűen, illetve a tejszínt se hagyd ki a habarásból. Én most liszt helyett keményítővel sűrítettem, a tejszín mellé pedig egy kevés tejfölt is kevertem.
A tárkony kéz a kézben jár a citrommal, érdemes egy kicsit savanykásabbá, fanyarabbá tenni a levest, hogy ellensúlyozd a vaj és a tejszín édességét.
Tárkonyos csirkeraguleves
Hozzávalók 8 személyre
- 750 gramm csirkemellfilé
- 80 gramm vaj
- 1.5 ek cukor
- 3 nagyobb darab répa
- 4 kisebb darab fehérrépa
- 1 darab karalábé
- 250 gramm gomba
- 200 gramm borsó (konzerv)
- ízlés szerint só, bors
- 2 tk tárkony
- 1.5 deciliter tejszín
- 1 deciliter tejföl
- 2 ek keményítő
- ízlés szerint citromlé
Elkészítés:
A csirkemellfilét vágjuk kockákra. A répákat és a karalábét pucoljuk meg, előbbit vágjuk karikákra, utóbbit kockákra. A gombát tisztítsuk meg, vágjuk szeletekre.
A vajat olvasszuk meg egy lábasban, amikor elolvadt, adjuk hozzá a cukrot. Várjuk meg, míg a cukor felolvad a vajban, majd adjuk hozzá az összevágott zöldségeket, kivéve a borsót. Addig dinszteljük őket, míg egy picit karamellizálódnak. Ekkor adjuk hozzá a húst, keverjük alaposan össze, majd öntsük fel nagyjából 2,5 liter vízzel. Sózzuk, borsozzuk, majd várjunk, míg az egész forrásnak indul.
Vegyük lejjebb a lángot, fedjük le a lábast, majd főzzük nagyjából 40-50 percig, míg minden megpuhul. Ekkor adjuk hozzá a lecsepegtetett borsót.
Egy kis tálban keverjük össze a tejszínt, a tejfölt és a keményítőt, ha szükséges, egy kis vizet. Öntsük az egészet a levesbe, forraljuk egybe. Kóstoljuk meg, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, citromlével ízesítsük.
Ha még laktatóbbra szeretnénk készíteni, krumpligombócot is főzhetünk bele.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors