A tökéletes, kemencés sült malac receptje: így lesz szaftos és ropogós
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Párom családja készíti a legtökéletesebb sült malacot - nincsen túlgondolva, túlfűszerezve, mégis így a legfinomabb. Az évek és a rutin, na, náluk ez teljes mértékben megvan, úgyhogy bátran kövessétek ezt a receptet, nem fogtok csalódni.
Párom családjának hatalmas sertéstelepe van, úgyhogy gyakran kerül disznósült vagy éppen malacsült az asztalra. Minden feladatot ők látnak el a telepen, ezért valóban nagy a rutinjuk a disznótartásban - ugyanígy a sütésben is.
Párom nagybátyja elmondta, hogy a jóféle malacsültnek nem az a titka, hogy agyonfűszerezzük a húst, vagy folyamatosan locsolgatjuk - hiszen ő egyiket sem csinálja -, hanem minden az előkészületen és a sütésen múlik. Bőven elég a só és a fokhagyma-granulátum (ezt könnyebb beledolgozni), a lényeg, hogy alaposan kenjük be a húst, ne sajnáljuk a sót, és hagyjuk így legalább egy napig érlelődni.
Fontos, hogy a kemencét jól felfűtsük és a malacot fedjük le az első 2 órában. Bár locsolgatni közben nem kell, sütés előtt öntsünk vizet és bort a malac alá, így lesz igazán puha, ízes és szaftos.
Mi - a sertéstelepből adódóan - mindig egész malacot sütünk, és csak tálalásnál vágjuk fel, de ha nem tudunk hozzájutni egész malachoz, akkor a hentesnél vehetünk feldarabolt húst is, ezeket is ugyanígy fűszerezzük és süssük. Ha nincsen kemencénk, akkor sütőben is megsüthetjük a húst - természetesen akkor kisebb adag fér csak be egyszerre -, de azért arra mindennképpen számítsunk, hogy a végeredmény úgy nem lesz teljesen ugyanolyan.
Kemencében sült malac
Hozzávalók 20 adaghoz
- 1 darab malac
- ízlés szerint só
- ízlés szerint fokhagyma-granulátum
- 6 deciliter fehérbor
- 6 deciliter víz
- ízlés szerint disznózsír
Elkészítés:
Ezt követően fűszerezzük meg a malac belsejét, kenjük be jól a húst fokhagyma-granulátummal és sóval (semmiképpen sem a bőrét). A sózásnál fontos, hogy a vastagabb húsrészeknél ne sajnáljuk a sót (comb, lapocka), itt vágjuk be kicsit a húst és akár marokszámra is mehet a só, nem lehet elsózni. A vékonyabb, oldalas részeknél viszont óvatosabban fűszerezzünk. Fokhagyma helyett azért szerencsésebb a fokhagyma-granulátum, mert sokkal jobban bele tudjuk dolgozni a húsba, jobban el tudjuk oszlatni.
A fűszerezés után mehet a malacka a hűtőbe vagy a hűvös pincébe. Fontos, hogy legalább egy napot érlelődjön, hogy a só jól átjárja.
4-5 óra alatt fűtsük fel jól a kemencét, nagyjából 400 fokra. Várjuk meg, míg szépen visszahűl 250 fok környékére, ezt a meleget már megtartja sokáig. Mindenképpen hagyjunk a kemencében egy kis parazsat.
Közben készítsük elő a tepsit. Kenjük ki disznózsírral, helyezzük bele a befűszerezett malacot, locsoljuk meg 6-7 deciliter fehérborral és ugyanennyi vízzel. Fedjük le a tepsit a tetejével, ha nincs, alufóliával, és így süssük 2,5-3 órán át. Ha a malac már megpuhult, távolítsuk el a fedőt és süssük pirosra. Egészben vagy felvágva, párolt lilakáposztával tálaljuk.
Fotó: Sági Zsófia/Só&Bors