9 tárgy a konyhában, ami a bacik melegágya: elég gyakran takarítod őket?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A konyha az egyik legforgalmasabb helyiség azoknál a családoknál, akiknél mindennap megy a sütés, főzés. Ahol pedig mozgás van, ott piszok is terem.
A konyha számtalan rejtett zugot, tárgyat rejt, amelyeken rengeteg bacilus verhet tanyát, ha nem figyelsz oda a tisztán tartásukra, betegségeket is elkaphatsz.
Képzeld csak el, épp húst klopfolsz, majd valami hirtelen eszedbe jut és a koszos kezeddel kinyitod a hűtőt, amit nem törölsz le, aztán más is hozzáér. Ártalmatlannak tűnő mozzanat, csakhogy a hűtőn található baktérium így máshova is átkerül.
Még a legtisztábban tartott konyhában is lehetnek veszélyes tárgyak, például a konyharuha is okozhat fertőzést, ha nem cseréled gyakran, de a kávéfőzővel és vízforralóval is vigyázni kell, kívül-belül tisztán kell tartani őket. Mutatjuk, mire érdemes figyelni!
Mosogatótálca és lefolyó
Mennyi minden kerül a mosogatóba, csak gondolj bele! Itt végzi a koszos evőeszköz, tányérok és poharak, ha pedig épp üres, de főzéshez készülsz, akkor zöldségeket vagy nyers húst öblítesz át benne. Idekerül az ételmaradék, zsír, főzőlé is, amelyek a lefolyóba is bejuthatnak, dugulást okozhatnak, de könnyedén elszaporodhatnak az emberre veszélyes baktériumok is. A leghigiénikusabb megoldás, ha minden este mosogatás után a mosogatótálcát is elmosod, a lefolyóba pedig lefolyótisztítót vagy szódabikarbónás forró vizet öntesz.
Mosogatószivacs
Az ételmaradékok és az állandó nedvesség miatt a mosogatószivacs a bacik kedvenc helye. Egyes tanulmányok azt is alátámasztják, hogy a mosogatószivacs sokkal piszkosabb, mint mondjuk a wc kagylója. Használat után érdemes alaposan kimosni, gyakran cserélni. Soha ne a mosogatószivaccsal takarítsd a gáztűzhelyet vagy a konyhai felületeket. A házi kedvencek tálkáját is külön szivaccsal mosogasd.
Vágódeszka
A fából készült tárgyak rései közé könnyedén bejutnak a kórokozók, tanácsos műanyagra cserélni ezeket a konyhai eszközöket. Ha mégis ragaszkodsz a fából készült deszkához, minden használat után alaposan mosd el és többet tarts belőle kéznél: legyen egy olyan, amin csak húst vágsz, míg legyen legalább egy zöldség- és kenyérszeleteléshez.
Fakanál
A fent említett okok miatt érdemes a fát műanyagra cserélni, ha azonban mégis a fából készült keverőalkalmatosság a kedvenced, cseréld gyakran, minden ételnél mást használj! Legyen olyan, ami húsos ételeknél pörög a kezed alatt és egy olyan, ami csak zöldséges fogásoknál kerül elő.
Konyharuha
Konyharuhából is érdemes többet tartani, szortírozd őket. Amit kifejezetten sütemények letakarásánál, piskóták feltekerésénél használsz, azokba sose töröld bele a kezedet! Mivel sütés és főzés során az ember gyakran kezet mos, legyen egy olyan konyhai rongy, amit csak kéztörlésre használsz. Gyakran dobd a szennyesbe, mivel nedves lesz a használattól, csak úgy vonzza a baktériumokat, úgyhogy magas hőfokon ajánlott mosni.
Hűtő
Az egyik legfontosabb konyhai gép, amelyben az élelmiszereket tároljuk. Szagok, foltok, penész keletkezhet a belső és a külső részén is. Érdemes hetente áttörölni kívülről, de a belső polcokat is frissítsd fel. Évente egyszer vagy kétszer le kell engedni a hűtőt, ilyenkor jöhet a nagytakarítás, a fagyasztóhoz is hozzá lehet férni és rendbe tenni. A takarítás mosogatószeres vagy fertőtlenítőszeres vízzel történjen, ha azonban a természetes megoldásokat kedveled, használj szódabikarbónát és citromot.
Gáztűzhely
Aki rendszeresen főz, tisztában van vele, hogy minden főzés után érdemes letakarítani. Egyrészről így higiénikus és szép lesz a gáztűzhely, másrészről nem szárad rá a kifutott tej, zsiradék, amit, ha otthagysz, rásül a főzőlapra, sokkal nehezebb lesz az eltávolítása.
Mikró
Az ételek megmelegítésének leggyorsabb megoldása, bár vannak olyanok is, akik főzésre használják a masinát. Bárhogy is legyen, nagyon gyorsan koszolódik, miközben az étel melegszik benne, legyen az főzelék vagy pörkölt, kicsapódhat, nyomot hagyva a mikró belsején. Nem érdemes halogatni a takarítást, se nem gusztusos, se nem higiénikus, ha zsírtól ragadó gépben melegíti fel az ember a vacsoráját.
Fotók: Getty Images