Hűtő vagy spájz? Ezért nem mindegy, hol tárolod az élelmiszereket
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Amikor a bevásárlásból hazaérünk, a legelső lépés a vásárolt ételek megfelelő helyre való elpakolása, mert nincs annál rosszabb, ha valami a helytelen tárolás miatt romlik meg.
A legegyszerűbb megoldásnak - főleg nyáron - az tűnik, hogy amit lehet, a hűtőben tárolunk, hogy biztosan ne romoljon meg. Pedig sok élelmiszer teljesen jól érzi magát a kamrában. A hűtőszekrényben viszonylag sok mindent tárolhatunk, de vannak olyanok, amelyeknek kifejezetten rosszat tesz a hideg környezet.
A tejtermékeknél egyértelmű a helyzet, de például a vaj esetében megoszlanak a vélemények, mert a pasztörizálás miatt semmi bajuk nem lesz szobahőmérsékleten. Ettől függetlenül, aki nem szereti, ha túl puha, akkor tartsa hűtőben és csak a használat előtt fél órával vegye ki.
Mit hol tároljunk?
Kávé - kamra
A kávét tároljuk szobahőmérsékleten, jól zárható dobozban, a hűtőben esetleg olyan ételekkel keveredhet, amelyeknek átveheti a szagát. Mindenképpen fontos, hogy hűvös, fénytől védett helyen tartsuk, nedvességtől távol. Figyeljünk arra, hogy egyes termékeket a gyártó utasítására hűtőszekrényben kell tartani, de ezek a kivételek.
Vaj - kamra
Ahogy fentebb említettem, meglepően hangozhat, de ha nincs túl nagy meleg, akkor a vajat nem kell hűtőben tárolni. Ennek az az oka, hogy a vajat pasztőrözött tejszínből készítik, így nem szaporodnak el benne a baktériumok és az eltarthatósága is megnő.
Sajt - hűtőszekrény
A sajtot mindig tartsuk hűtőszekrényben. A sajtnak magas a fehérjetartalma, amely a baktériumok táptalaja lehet. Minél lágyabb a sajt, annál gyorsabban romlik, ha szobahőmérsékleten tartjuk. A nagyon kemény sajtokat felbontás előtt tarthatjuk a hűvös kamrában, de felbontás után rögtön tegyük hűtőszekrénybe.
Tojás - hűtőszekrény
Annak ellenére, hogy a tojás helyes tárolásáról is megoszlanak a vélemények, tartsuk inkább hűtőszekrényben. Ez csökkenti a szalmonellafertőzés kockázatát; valamint a frissessége is megmarad.
Kenyér - kamra
Általános tévhit, hogyha a kenyeret hűtőszekrényben tároljuk, akkor nem penészedik vagy szárad meg. Az az igazság, hogy a hűtőszekrényben a klíma pont ezeket a romlási folyamatokat segíti elő.
Lekvár - hűtőszekrény
A lekvárt felbontás után tároljuk a hűtőben, mert így megelőzhető, hogy megpenészedjen. Felbontás előtt természetesen tarthatjuk szobahőmérsékleten is.
Salátaöntet és majonéz - hűtőszekrény
A salátaöntetet és a majonézt általában magas fehérjetartalmú összetevőkből, friss tojásból és tejszínből készítik, így gyorsan megromolhatnak. Ha hűtőszekrényben tartjuk, lassítja a baktériumok elszaporodását. Ennek ellenére felbontás után minél hamarabb fogyasszuk el. A ketchupot is érdemes inkább a hűtőszekrényben tárolni.
Friss fűszernövények - kamra
Az olyan friss fűszernövényeket, mint például a bazsalikom, ne tegyük hűtőszekrénybe. A hűtő hőmérsékletén ezeknek a növényeknek a levelei nyálkásakká válhatnak és elszíneződhetnek. A leveleket nedves ruhába csavarva, lezárt dobozban tároljuk, így frissek maradnak. Vannak olyan fűszernövények, amelyeknek a szobahőmérséklet tesz jót, így mindig olvassuk el a csomagoláson található utasítást.
Fotó: Getty Images