Ezek az ételek nem csinálnak savat: ezeket edd és ezeket kerüld, ha ég a gyomrod

gyomorégéscover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A túlzott savtermelődés nem csak gyomorégést okozhat, de refluxbetegséget is kialakíthat, úgyhogy nem mindegy, hogyan táplálkozunk.

Az, hogy milyen a savtermelődés, nagyban függ attól, milyen ételeket fogyasztunk. Egyes élelmiszerek jobban irritálják a gyomrot, mint mások, ezért ezeket mindenképpen kerülni kell ebben az időszakban. 

Az emésztés során a gyomor egyrészt enzimeket termel, amelyek lebontják az élelmiszereket, másrészt savat. Ez egy természetes folyamat, így tudjuk hasznosítani a tápanyagokat. Azonban előfordulhatnak olyan esetek, amikor a gyomor több savat termel, mint amennyire szüksége lenne. Ilyenkor gyomorégés, fájdalom, égő érzés, rossz szájíz keletkezik, hiszen a sav visszaszivárog a nyelőcsőbe. 

A gyomorsav kialakulása visszavezethető túlsúlyra, szoros ruházatra, várandósságra, de a nem megfelelő táplálkozásra is. Egyes esetekben lelki okai is lehetnek, a stresszes, feszült hangulat is fokozhatja a savtermelődést, amely akár fekélyt is okozhat.

Gyakori, kis adagokban történő étkezés

Nemcsak az számít, mit eszünk, hanem az is, hogy mennyit - fontos a rendszeres, kisebb adagokban történő étkezés, semmiképp ne együnk egyszerre sokat, ugyanis a bőséges étkezés magával vonja a savvisszaáramlást. A kisétkezések viszont az anyagcserére és a gyomorra is jó hatással vannak. Az is lényeges, hogy alaposan megrágjunk minden falatot, lassan együnk, nyugodt körülmények között.

Milyen ételeket kerüljünk ilyenkor?

A legnagyobb problémát - nyilvánvalóan - a savas ételek jelentik, a legnagyobb ellenség a paradicsom és a citrusfélék, illetve a belőlük készült levek, szószok. Kerüljük tehát a paradicsomszószos spagettiket, pizzákat is, de a frissen facsart narancslé sem jó ötlet. Ezeket követi a sorban a nyers hagyma és fokhagyma, a fűszeres, csípős ételek és a zsírosabb tejtermékek.

Magas zsírtartalmú élelmiszerek

A magas zsírtartalom nem csak a tejtermékek esetén hátrányos, a zsírban, olajban sült ételeket is kerülni kell, hanyagoljuk a sült krumplit és a rántott húst is. A magas zsírtartalmú húsokról is mondjunk le ebben az időszakban, legyen az disznó, marha vagy bárány, maximum hetente egyszer, de zsírszegény formában készítsük el.

Alkohol, üdítő, koffein

Italok közül sem az alkoholos - főleg, amelyek savtermelést váltanak ki, mint a bor -, sem a koffeintartalmú italok, sem a szénsavas üdítők - főleg azok, amelyeknek még a cukortartalma is magas - nem jó választások. Az alkohol ugyanis ellazítja a gyomor záróizmát, így könnyebben visszafolyik a nyelőcsőbe a gyomorsav, a szénsav pedig egyértelműen elősegíti a savtermelődést. Ha nem bírunk lemondani a kávéról, igyunk koffeinmentes vagy végső esetben instant kávét.

Csokoládé

A csokoládé is problémás lehet, hiszen zsírtartalma is magas, illetve koffeint és tejet is tartalmaz. Az étcsokoládé egy fokkal jobb választás, de azt sem szabad túlzásba vinni. 

Miket együnk, ha telítődik a gyomorsavunk? 

Az úgynevezett savlekötő élelmiszerek felszívják a felesleges savakat, nyugtatják a gyomrot és gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Fűszerek közül a gyömbér a legjobb választás: segít megelőzni a nyelőcső károsodását, ráadásul az egyik legjobb természetes gyulladáscsökkentő.

Lúgosító élelmiszer

Élelmiszerek közül válasszuk a lúgosító hatásúakat. A nyers spenót - szigorúan nyers - az egyik leglúgosabb táplálékunk egyike, de hasonló hatással bír a kelkáposzta is.

Rost és szénhidrát

Köretek közül a köles, rizs, barna rizs, kukoricadara, zabpehely a legjobb, amelyek rostokban is bővelkednek, de a quinoa is tökéletes, hiszen fehérjében gazdag gabona. Szüksége van a szervezetnek szénhidrátra is, amelyet teljes kiőrlésű pékárukból, durumtésztából nyerhetünk. 

Magas keményítőtartalom

A magas keményítőtartalmú ételeknek nagyon jó a savlekötő hatása, ilyenek például a gyökérzöldségek, a sütőtök. 

Fehérje

Fontosak a fehérjedús ételek is, ilyenek a sovány húsok, sajtok, felvágottak, a tojás, a fehérjében gazdag hüvelyesek. A halakban található zsírsavak ráadásul gyulladáscsökkentő hatással is bírnak. A sovány tej, joghurt, kefir is jót tesz a gyomornak, de egyszerre csak keveset igyunk belőle, és mindenképpen figyeljünk oda a zsírtartalomra.

Óvatosan a cukorral

Nassolnivalónak a puffasztott rizs, gabonapelyhek, müzlik jó választások, gyümölcsök közül pedig a banán az egyik legjobb gyomornyugtató. Az egyik leglúgosabb gyümölcsünk a görögdinnye, amely fogyasztásakor nyelőcsövünk és - magas víztartalma miatt - vesénk is hálás lesz. Rágózni is érdemes, mert az így termelődő nyál semlegesíti a gyomorsavat. 

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük