Fából vaskarika, "málnaszörp" almából és fekete retekből - teszteltek a fogyasztóvédők
Az is kiderült, hogy melyik a jó málnaszörp
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Fűszeres, forralt gyömbérsör: ünnepi ital pillanatok alatt
Kandírozott, ropogós pekándió: szuper gasztroajándék is lehet
Foszlós, svéd kardamomos csiga: ezzel indítsd a téli reggeleket
Pirosra sült, omlós kacsacomb hagymás tört krumplival és szilvás párolt káposztával
Így dekoráld a linzert és a különböző kekszeket: tippek a tökéletes díszítéshez
Néha neked is olyan érzésed van, hogy annyi málna a világon nem terem, mint amennyi málnaszörp kapható a boltokban? Nos, neked igazad van. De akkor miből készítik a málnaszörpöt?
Az, hogy a kereskedelemben kapható málnaszörp miből van, elég sok mindentől függ. Jó, hát alapból málnából, gondolnánk, de hát ez sem egészen magától értetődő. Sőt, még akkor is nyugodtan gyanakodhatsz, ha rá van írva, hogy hány százalék gyümölcsöt tartalmaz a készítmény. Sokszor ugyanis az a gyümölcs egyáltalán nem málna, hanem például alma - és akkor itt most gondolatban összehasonlítjuk a málna kilónkénti árát az almáéval, és máris értünk mindent.
Szerencsére, (vagy sajnos, attól függ, honnan nézzük), van egy vezérfonal, amit mindig követhetünk: a drága szörp jó, az olcsó szörp rossz. Nagyjából erre a konklúzióra jutott a Tudatos Vásárlók Egyesülete, 27 különböző, kereskedelmi forgalomban kapható málnaszörp vizsgálatakor.
Az első három helyen a Papp Lekvár Manufaktúra Natúr málnaszörpje, a Spar Prémium, és a Spar Natur pur málnaszörp végzett, a különböző szempontok szerint folytatott vizsgálatban. Ezeknek a szörpöknek a literenkénti ára 1500-2000 forint között alakul.
A másik végletet azok a termékek jelentették, amelyek egyáltalán nem tartalmaznak gyümölcsöt. Ezeket hivatalosan nem is lehet málnaszörpnek nevezni, csak málna ízű szörpnek. Ha ilyet láttok, jobb, ha tudjátok, miről van szó. A számok nyelvére lefordítva ez 100 forint körüli literenkénti árat jelent.
De akkor miből van a málnaszörp?
Nos, a két véglet között is elég széles a mezőny. A legtöbb málnaszörp gyümölcstartalma 30-33 százalék között van, ezek literéért 600-800 forintot kell fizetni.
Ugye észrevettétek, hogy gyümölcstartalomról, és nem málnatartalomról beszéltünk? A helyzet ugyanis az, hogy a 27 vizsgált termékből 24 tartalmazott valamilyen arányban más gyümölcsöt, főleg almát. A málnamentes, de málnaízű termékekben általában cukor, aromák és színezékek segítségével érik el a kívánt hatást.
Négy szörp kivételével mindegyik tartalmazott valami természetes színezéket: bodzát, szőlőt vagy fekete retket. Gondolom, az senkit nem lep meg, hogy cukor is bőven van a szörpökben, kivéve azokat, amelyek édesítőszerrel készültek.