Így főzd tökéletesre a jázminrizst: szuper tippeket és receptet mutatunk
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Mentás forró csoki ünnepi köntösben: a gyerekek kedvence lesz
Isteni céklás rizottó kecskesajttal: fantasztikusan krémes
Csodafinom gyömbéres keksz: gasztroajándékként is tökéletes
Mesés karácsonyi desszertek sütés nélkül: pofonegyszerűen készülnek
Sajttal és spenóttal töltött csirkemell: nagyon szaftos és ízletes a hús
A jázminrizs egy hosszú szemű fajta, amit ennek megfelelően kell előkészíteni és megfőzni. Összegyűjtöttük a legfontosabb lépéseket a tökéletes körethez.
Az édes illatú jázminról elnevezett hosszú szemű rizsfajta Thaiföldről származik, és különleges, virágos illatjegyekkel rendelkezik.
Leggyakrabban ázsiai ételekkel, szószós currykkel társítják, mint amilyen ez a krémes japán curry vagy ez az intenzívebb fűszerezésű csicseriborsós változat. Nyers állapotában nem igazán különbözik a klasszikus hosszú szemű fajtától vagy a basmati rizstől (ez látható az alábbi képen is), azonban főzés után a basmatinál kissé ragacsosabb állagú, a hosszú szeműnél pedig sokkal ízesebb lesz, és a színe is szebb, sárgásabb árnyalatú.
Az illatos jázminrizs főzésének több fontos lépése is van, a legfontosabb azonban a megfelelő rizs-víz arány. Ahhoz azonban, hogy tökéletes legyen a végeredmény, az előkészítés és a főzés mikéntje is lényeges. Nézzük a legfontosabb lépéseket!
Fentről lefele haladva: jázmin, basmati és egyszerű hosszú szemű rizs
Hogyan készítsd elő a rizst?
A legtöbb receptben azt olvashatod, hogy a rizst főzés előtt meg kell mosni. Ez azonban egy felesleges lépés, hiszen a rizsszemek akkor is ragacsosak maradnak és kissé összetapadnak, ha átöblíted őket.
Mire lesz szükséged a jázminrizs főzéséhez?
A csomagolások leggyakrabban 1 rész rizst és 1½ rész vizet javasolnak. Azonban azt tapasztaltam, hogy ezzel az aránnyal a rizs eléggé al dente marad, én pedig annál puhábban szeretem, így kicsivel több, kb. 1¾ részt adok hozzá. Ez természetesen egyéni preferencia kérdése is, és ha azt szeretnéd, hogy igazán a kedvedre való legyen az elkészült rizs, érdemes kísérletezésbe fogni.
A jázminrizs főzése
- Forrald fel a vizet egy edényben.
- Ha már fő, keverd hozzá a rizst és mennyiségtől függően sót.
- Állítsd a hőfokot alacsony fokozatra, fedd le az edényt, és főzd 15 percig, amíg a rizs teljesen felszívja a folyadékot.
- Vedd le a tűzről, és hagyd a fedő alatt további 10-15 percig. Ez segít abban, hogy a nem tökéletes rizsszemek a gőz hatására egészen puhává váljanak.
- Kóstold meg: ezen a ponton tökéletes kell legyen az állaga, de ha még mindig találsz roppanós szemeket, önts 2-3 evőkanálnyi vizet az edénybe, tedd vissza a fedőt, és párold tovább.
- Egy villával lazítsd fel a szemeket, így kevésbé tapadnak össze.
Ha pedig ezek után is úgy érzed, hogy a rizsfőzés nem neked való, adj egy utolsó esélyt a basmati rizsnek is: ahogy már írtam, formára nagyon hasonlít a jázminrizsre, azonban alacsonyabb a keményítőtartalma, emiatt kevésbé tapadnak össze a szemek, és könnyebben megpuhulnak főzés során. Ráadásul ez a fajta számos szénhidrátdiétában ízletes kiskapunak számít, ha egyébként nem fogyaszthatsz sima rizst.
Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors