Őrizd meg a májad egészségét: mutatjuk a 4 leghatásosabb gyógynövényt
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
A máj védelme létfontosságú az élethez, sérülékenysége miatt pedig kiemelt figyelmet érdemel, amelyet gyógynövények segítségével is megadhatsz neki: mutatjuk a 4 legjobb májvédő tulajdonságút.
A máj egy igen komplex szervünk. Részt vesz a szervezetünk szinte minden anyagcsere-folyamatában, annak méregtelenítésében, illetve bizonyos vegyületek termelésében és eltárolásában is.
A máj számos hatásnak ki van kitéve, ami a toxikus anyagoktól a vírusokon át egészen a genetikai betegségekig szinte bármi lehet. Az orvostudomány jelenleg több, mint 100 fajta, májat érintő betegséget ismer. A WHO Europe 2020 és 2022 közötti adatai szerint a krónikus májbetegségekben és cirrózisban elhunytak számában (100 ezer lakosra vetítve) Magyarországot a 3. helyre rangsorolta. Minket pedig csak Románia és Szlovákia előzött meg. Ezek a számok pedig sajnos nemhogy javultak volna az elmúlt évben, hanem tovább romlottak.
Noha az orvosi kezeléseket ugyan nem váltják ki a természetes gyógymódok, ellenőrzés mellett, megelőzésként természetesen fogyaszthatók. Mutatjuk is a máj egészsége szempontjából a leghatékonyabb gyógynövényeket!
Máriatövis
Ez az igen különleges, rózsaszínes-lilás virágú, egyébként tüskés növény erős antioxidáns és májtisztító hatásáról vált ismertté. A népi gyógyászatban a máriatövist (Silybum marianum) már évszázadok óta használják.
Erejét a benne rejlő szilimarinnak köszönheti, amely rendkívül erős májtisztító és májregeneráló hatással bír, antioxidáns vonalon pedig segíti a máj öntisztító folyamatait. Segít a májnak megszabadulni az olyan káros anyagoktól, mint az alkohol, a gyógyszerek, a narkotikumok, az egyes nehézfémek, a gombamérgek vagy a különböző növényvédő szerek.
Fogyasztása tea, tinktúra, kapszula és préselt olaj formájában is lehetséges, és nemcsak a már kialakult problémákat képes kezelni, de megelőzésre is ajánlják. Jótékony hatásai mellett magas a C- és E-vitamin-tartalma is, amelyeknek köszönhetően képes felvenni a harcot a káros szabad gyökök ellen.
A máriatövis hatására az elhalt májsejtek relatíve gyorsabban cserélődnek, így a károsodott szövetek előbb regenerálódnak. Érdekessége, hogy a gyilkos galóca mérgezésére is használható. Bár ez a gombafajta nagyon rövid idő alatt okoz visszafordíthatatlan májkárosodást, majd halált, ha valakit a megfelelő adag máriatövis-kivonattal injekcióznak be, jó eséllyel túlélhetni a mérgezést.
Gyermekláncfű
A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) vagy ahogyan mindenki ismeri, a pitypang, gyógyító erejét a gyökerében és a leveleiben hordozza. Segíti a máj működését és fokozza az epe termelését. Képes oldani a koleszterint és csökkenteni a vérzsírt. Emellett tonizál, javítja az étvágyat, és a bélműködést is képes szabályozni. Gyökere inulint tartalmaz, aminek köszönhetően cukorbetegségben szenvedők is fogyaszthatják diétájuk részeként.
Levelei a tea mellett salátákhoz is használhatók, fogyasztásuk pedig ebben az esetben kifejezett nyersen ajánlott a benne lévő ásványi anyagok és vitaminok miatt. A gyógynövényboltokban elérhető levél, gyökér, kapszula és tinktúra formájában is. Teához 3 dl forró vízzel öntsünk le 2 teáskanálnyi füvet, majd 15 percig hagyjuk állni, végül szűrjük le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 pohár az ajánlott fogyasztási mennyiség.
Zöld dió
A zöld dióból nemcsak pálinkát, hanem gyógyteát, illetve szirupot is lehet készíteni. Amellett, hogy a benne lévő C-vitamin kilencszer nagyobb koncentrációban található meg, mint a csipkebogyóban, tisztítja a májat és a vért is. Fertőtlenítő és emésztést segítő hatással is bír, továbbá segít megelőzni a vérszegénység kialakulását.
Nagymamáink féltve őrzött kincsét azonban még csak most kezdik felfedezni, holott magát a zöld diót, abból is a milotai fajtát, a világ egyik legjobb minőségű diójaként tartják számon. Teaként fogyasztva erősíti a gyomrot és serkenti a máj működését is.
Mezei katáng
Ennek az érdekes nevet viselő gyógynövénynek (Cichorium intybus) a virágai, levelei és gyökerei egyaránt gyógyhatásúak. Májtisztító tulajdonságait főként főzete révén élvezhetjük. Teája a korábban említett gyógynövényekéhez hasonlóan emésztést elősegítő hatású is.
A májműködés támogatására teakúra javasolt, amely során egy hétig minden reggel egy csésze teát ajánlott meginni. A második héten már csak minden másnap, a harmadik héten pedig minden harmadik napon fogyasszuk. A kúrát évente 2 alkalommal elegendő megismételni.
Fotók forrása: Getty Images