Ezért hasznos a kollagén: a legjobb forrásait is mutatjuk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A kollagénben gazdag ételek pozitív hatása vitathatatlan, azonban ebben az esetben a táplálékkiegészítők szedése is kifejezetten ajánlott!
A kollagén fontossága vitathatatlan, hiszen a csontok, a bőr, a kötőszövetek és más testrészeink egyik legfontosabb alkotóeleme. Sokan táplálékkiegészítőként szedik a bőr és az ízületek egészségének megőrzéséért.
A legtöbb ilyen készítmény hidrolizált, ami azt jelenti, hogy a kollagénmolekulákat kisebb darabokra tördelik, ezáltal könnyebben felszívódnak.
Milyen típusai léteznek?
Az emberi szervezetben 28 kollagéntípus található, azonban az alábbi 4 számít a legfontosabbnak.
- 1-es típus: a leggyakoribb típus, amely az összes kötőszövetben megtalálható;
- 2-es típus: az ízületekben és a csigolyaközti porckorongokban található (ezek a porcos részek, amelyek a hátgerinc lengéscsillapítóiként működnek);
- 3-as típus: a retikuláris rostok fő összetevői, amelyek a bőrben és az erekben találhatók;
- 4-es típus: a vesék, a belső fül és a szemlencse legfontosabb alkótórésze.
Ezekben az ételekben találod
A legtöbb kollagén az olyan ételekben található, amelyek zselatinban gazdagok, így a húsleves, a kocsonya vagy más, állati bőrt és kötőszöveteket tartalmazó élelmiszerek. A kollagén hasznosulásához elengedhetetlen a C-vitamin fogyasztása is, így a kollagénben gazdag ételeket egészítsd ki citrusfélékkel, brokkolival vagy éppen paprikával.
Érvek a táplálékkiegészítő mellett
Számos kutatás azt támasztja alá, hogy a kollagén táplálékkiegészítőként szedve könnyebben felszívódik, mint az elfogyasztott ételekből. Ennek oka, hogy a kapszulában vagy porként bevitt kollagén eleve aminosavak és peptidek formájában szerepel, amit a szervezet könnyebben hasznosít.
A kollagén egészségügyi előnyei
Szebb bőrt eredményez
A kollagén erősíti a bőrt, fokozza a rugalmasságát és a hidratáltságát. Az évek múlásával a szervezet egyre kevesebb kollagént képes előállítani, ennek következményei a ráncok és a fakó, élettelen bőr. Már napi 3-10 gramm kollagén 3 hónapig alkalmazva is látványos változást hozhat: csökken a ráncok mélysége és javul a bőr hidratáltsága.
Csökken az ízületi fájdalom
A kollagén segít megőrizni a porcok épségét és az ízületeket védő szöveteket. Ahogy idővel csökken a szervezetben a kollagén mennyisége, egyre nagyobb a valószínűsége olyan degeneratív rendellenességek kialakulásának, mint például az osteoarthritis. A kollagénkészítmények nemcsak a megelőzésben, de a kialakult tünetek kezelésében és a fájdalomcsillapításban is hasznosak.
Egészséges csontok
A csontok főként kollagénből épülnek fel, hiánya pedig csontritkuláshoz vezethet. Ennek megnyilvánulása a csontsűrűség csökkenése és a csontok törékenysége. A kalcium, a D-vitamin és a kollagén együttes, kúraszerű alkalmazása segíthet elkerülni ezeket a problémákat.
Egyéb pozitív hatásai
A felsoroltak mellett a kollagén a körmöket és a hajat is erősíti, fényesebbé és ellenállóbbá teheti. Kevésbé ismert hatása az anyagcsere fokozása, így akár a fogyókúrában is hasznát veheted.
Fotók: Getty Images