Vírusölő szupernövény a torma, mégis keveset eszünk belőle - Miért és hogyan fogyasszuk?
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
A legtöbb háztartásban a torma csak Húsvétkor, a sonka mellé kerül az asztalra, pedig annyira egészséges, hogy érdemes lenne gyakrabban fogyasztani.
No nem az üvegben kapható, majonézzel és egyebekkel összekevert tormakrémekről beszélek, hanem az általunk frissen reszelt tormáról. A torma a reszelés közben úgy csípi a szemet, hogy legszívesebben búvárszemüveget vennénk. Egyébként nem rossz ötlet, mert a frissen reszelt torma a szembe kerülve irritálja a nyálkahártyát. Viszont ha csak belélegezzük az illatát, a csípősség bár kellemetlen, gyógyít, tisztítja a légutakat és felszakítja a letapadt váladékot.
Mi a torma?
A torma évelő, lágyszárú növény. Fehér, kívül barnás héjú, úgynevezett karógyökerei vannak, amelyek ellenállnak a legnagyobb hidegnek is. A tormát kezdetben gyógynövényként termesztették, de tulajdonságai alapján sorolhatjuk a gyógynövények és a fűszernövények közé is. Az igen erős illata a benne lévő illóolajoknak köszönhető.
Mire jó a torma?
A tormában rengeteg C-vitamin van, ami ebben az influenzás téli időszakban erősen indokolttá teszi a fogyasztását. Az egészségünkre is kedvezően hat antibakteriális és vírusölő hatása révén. Ezen kívül gazdag kalciumban, magnéziumban, nátriumban és káliumban. Ha egy egészen keveset fogyasztanánk belőle naponta, akkor fedezné a napi vitaminszükségletet.
Az egyik fő hatóanyaga a mustárolaj, ami fokozza a nyálkahártyák vérellátását. Ha köhögünk vagy egyszerűen csak megfáztunk, fáj a torkunk, akkor érdemes a frissen reszelt tormát mézzel keverni, és úgy bekanalazni. A tormának a lereszelését követően fél napig megmarad a gyógyhatása.
Influenzás időszakban a torma mellett még több olyan zöldséget és gyümölcsöt érdemes fogyasztani, ami szintén jó hatással van az immunrendszerünkre. Amellett, hogy tele van vitaminnal, diétázók, fogyókúrázók is örülhetnek neki, mert a torma kalória- és szénhidráttartalma nagyon alacsony, a rosttartalma viszont magas.
Hogyan fogyasszuk?
A tormát különféleképpen lehet fogyasztani. Kiváló köretként és frissen reszelve, de ecetesen vagy tormamártásként is jó ízvilágot kölcsönöz az ételeknek. A háziasszonyok savanyúságoknál (például cékla, paprika) is hasznosítják. Hazánkban a főtt sertés- és marhahúsok, bizonyos halételek szinte elképzelhetetlenek torma nélkül, sőt, a rendezvények hidegtálainál is rendszeresen megtaláljuk a tormakészítmények valamelyik típusát, mivel a reszelt torma étvágygerjesztő hatású. A fiatal torma levele salátába is tehető.
Ha lereszeltük a tormát, locsoljuk meg egy kis citrommal, ahogy az almát is szoktuk, hogy ne barnuljon meg. Utána ízesíthetjük ecettel, cukorral vagy akár majonézzel, illetve főzhetünk belőle krémlevest.
Fotó: Getty Images