Karikás a szemed? Ezeket a vitaminokat hiányolja a szervezeted
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A karikás szem sokaknak okoz bosszúságot: a különféle kozmetikumok és sminktermékek mellett azonban a belső vitaminpótlás is javíthat a megjelenésünkön.
A szem alatti karikákat a genetikai tényezők mellett a stressz, a fáradtság, a dehidratáltság vagy épp bizonyos vitaminok hiánya is kiválthatja.
Ha genetikai eredetű hiperpigmentáció áll az elszíneződés hátterében, akkor sajnos legtöbb esetben csak bőrgyógyász vagy plasztikai sebész segíthet, vagy maradnak a karikákat elfedő korrektorok és az alapozó. Akkor azonban már szerencsésebb a helyzet, ha csak fáradtság vagy tápanyaghiány okozza, mert pihenéssel vagy a megfelelő táplálékkiegészítőkkel, tápanyagdúsabb diétával megszabadulhatsz a kellemetlen karikáktól.
Bármilyen ok is áll a karikás szemek hátterében, érdemes alaposan kivizsgálni, mert vérszegénység, vas, C- vagy K-vitamin hiánya is kiválthatja a tüneteket. Az alábbi ételek és táplálékkiegészítők fogyasztásával pótolhatod azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek a karikákat okozhatják.
Vasban gazdag ételek
A vashiány nemcsak fáradékonyságot, levertséget vagy rossz közérzetet okozhat, de olyan kellemetlen tünetekkel is járhat, mint a karikás szemek. Ha nálad a vashiány okozza a sötét árnyékokat, akkor a vaskészítmények mellett a következő ételekből fogyassz rendszeresen: erdei gombák, hüvelyesek, mogyoró, köles, amaránt, quinoa, szezámmag, tökmag, lenmag, tojás, belsőségek.
K-vitaminban gazdag ételek
A K-vitaminnak többek között a véralvadásban és a vérkeringés serkentésében van fontos szerepe. Ha az arc vérkeringése lassul, akkor rövid távon karikák jelentkeznek. A K-vitamin ugyanakkor felgyorsítja a sebek, zúzódások gyorsabb gyógyulását, így a szem alatti karikák kezelése mellett a sérült hajszálerek okozta rosacea kezelésében is hasznos lehet.
A C-vitamint se hagyd ki
A C-vitamin fontos kiegészítője a K-vitaminnak, mert segíti a felszívódását. Karikás szemekre ugyanakkor önmagában is hasznos, hiszen hatékony antioxidáns, támogatja a kollagéntermelést, erősíti az érfalakat, üdébb és egységesebb bőrképet eredményez, ráadásul erősíti a bőr védekezőképességét a külső hatásokkal szemben.
B12-vitamin
A B12-vitamin a vashoz hasonlóan a vérképzésben játszik fontos szerepet, hiánya pedig képes sötét karikákat előidézni a szemek alatt. A legtöbb húskészítményben, állati eredetű élelmiszerben megtalálható, hiányállapot főként felszívódási zavarok vagy vegán étrend esetén léphet fel. Utóbbinál vezesd be az étrendedbe a sörélesztőt, súlyosabb esetekben pedig a B12-készítményeket.
Uborkás és fekete teás pakolás
Bár ez a módszer külsőleg hat, de ha gyors megoldást keresel, érdemes lehet bevetni az uborkás pakolást. A lédús zöldség ugyanis nemcsak remekül hidratál, de érösszehúzó hatása van, és antioxidánsokat is tartalmaz. A pakoláshoz a legjobb, ha az uborkát jól lehűtöd, a szeleteket pedig legalább 10 percig hagyod a szemeden.
Ha pedig nincs otthon uborka, de szereted a fekete teát, akkor teázás után semmiképp se dobd ki a filtereket, hanem azokat is hűtsd le, és tedd a szemedre. A bennük található nagy mennyiségű antioxidáns az uborkához hasonlóan képes felfrissíteni a szem alatti érzékeny bőrt.
Fotók: Getty Images