Aranysárga raguleves gríznokedlivel - A nagymamám receptje szerint
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nincs vasárnap leves nélkül. Nálunk egy hétvége sem telhet el úgy, hogy ne lenne valamilyen forró, minden jóval telepakolt leves. Erről általában nagymamám gondoskodik, így ez a recept is tőle származik.
Mama szerint akkor jó egy leves, ha jó sokáig, alacsony lángon főzzük. Ezért ez a recept nem tartozik a 20 perc alatt elkészíthető ételek közé, viszont az előkészítése nagyon gyorsan megvan, és onnantól már nincs más dolgunk, csak kivárni, amíg elkészül.
A nokedli szóról az embereknek általában valamilyen időigényes, macerás folyamat jut eszükbe, pedig ez a gríznokedli se perc alatt elkészül. Mivel levesbetétről van szó, ezért nem kell nagy mennyiséget készíteni belőle, így a levesbe is egy perc alatt bele lehet szaggatni. Ráadásul még az edény elmosogatása is sokkal kevesebb időbe telik, mint a lisztes társánál.
Ez a leves disznóhúsból készül, de természetesen el lehet készíteni csirkéből is, ha valaki inkább azt szereti. A levesbe nyáron mehet még friss cukorborsó is, akkor lesz a legfinomabb.
Raguleves gríznokedlivel
Hozzávalók 4 adaghoz
- 30 dekagramm disznócomb
- 2 darab répa
- 2 darab fehérrépa
- 1 darab zeller
- 1 darab hagyma
- 1 marék petrezselyem
- 4 darab zellerlevél
- ízlés szerint só, bors
- 1 darab tojás
- 4 evőkanál gríz
Elkészítés:
A fehérrépát és a répát felkarikázzuk, a zellert kockákra vágjuk, a hagymát pedig egészben hagyjuk. Ezután a disznócombot rövid kis csíkokra vágjuk, és feltesszük alacsony lángon körülbelül 2 liter sós vízbe főni. Ha elforrt nagyjából a víz fele és félpuha már a husi, akkor leszedjük a habját, és hozzáadjuk a zöldségeket. Ha nagyon kevés víz maradt rajta, akkor nyugodtan öntsük fel még fél literrel. Mehet bele még só, bors, a petrezselyem és a zellerlevél. Alacsony lángon még úgy egy óráig főzzük.
Addig az 1 tojást verjük fel egy csipet sóval, és adjunk hozzá 4 csapott evőkanál grízt. Ezzel keverjük össze úgy, hogy egy sűrű masszát kapjunk. Ha elkészült a levesünk, akkor nokedliszaggatóval vagy egy kanál segítségével szaggassuk bele a levesbe a gríznokedliket. Pár perc alatt megfő benne, és tálalhatjuk is a levest.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors