Puha, omlós medvehagymás pogácsa - Milyen sütési móddal a legfinomabb?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Alapvetően nem vagyok egy nagy hagymaimádó, a medvehagymát viszont nagyon szeretem, ráadásul a tavasz első hírnöke. Sok mindenbe tehető, akár pogácsába is.
Talán csak a viszonylag erős szaga, ami zavaró lehet, de aznap vagy nem randizom, vagy a partneremet is megetetem egy kis medvehagymás finomsággal. A medvehagymaszezon elég rövid, úgyhogy sietni kell, ha ebből szeretnénk finomakat készíteni. Ha mégis maradna, apróra vágva eltehetjük a fagyasztóba, de olajba téve is sokáig eláll.
Mi mindenre jó a medvehagyma?
Medvehagymát mi magunk is szedhetünk
A növény egyik fő lelőhelye a Mecsekben van. A medvehagymát szabadon lehet gyűjteni az erdőben, de nem korlátlanul: egy személy maximum 2 kilogrammot vihet haza. Ha magánterületen szeretnénk szedni, akkor a tulajdonos hozzájárulása szükséges. Természetvédelmi területen csak a hatóság engedélyével szedhető.
Vigyázni kell, ugyanis a medvehagyma nagyon hasonlít a mérgező gyöngyvirágra. Úgy lehet megkülönböztetni őket, hogy a gyöngyvirág levele szélesebb, merevebb és fényesebb, és nem érezni a jellegzetes fokhagymaszagot. Nem csak akkor kell figyelni, ha magunk szedjük, hanem akkor is, ha árustól vesszük. Nem játék, ha összekeverjük: a gyöngyvirág ugyanis rendkívül mérgező növény, nem is kell belőle sokat enni, hogy halálhoz vezessen. Azonban a gyöngyvirág még nem jött elő, így kicsi az esély rá. Aki nem akarja maga szedni, a piacon, de már a nagyobb élelmiszerboltokban is találhat belőle.
Medvehagymás pogácsa
Egyenesen a Mecsekből kaptam két nagy csokor gondosan ellenőrzött medvehagymát. Szépen megmostam, apróra vágtam, majd vendégváró pogácsába sütöttem. A maradékot pedig fasírtgolyókba rejtettem, ami egy picit változatosabb ízt kölcsönzött a húsnak.
Érdekes kísérletet tettem, két tepsivel sütöttem, az egyiket simán, a másikat légkeverésessel. A sima fokozaton sütött pogácsák gyönyörű színt kaptak, finom puhán és omlósan kerültek ki a sütőből. A légkeverésessel viszont megszikkadtak, megkeményedtek és sokkal sötétebb színűek lettek.
Ti jártatok már így?
Medvehagymás pogácsa
Hozzávalók 4 adaghoz
- 500 gramm liszt
- 10 dekagramm medvehagymalevél
- 2 darab tojássárgája
- 1 deciliter tejföl
- 250 gramm vaj vagy kacsazsír
- 3 gramm élesztő
- 1 deciliter tej
- 10 gramm cukor
- ízlés szerint só
Elkészítés:
A megmosott és lecsepegtetett medvehagymaleveleket vékony csíkokra vagy kis darabokra vágjuk. A tésztát kinyújtjuk, rászórjuk a medvehagymalevél felét. A tésztát a két végén behajtjuk és feltekerjük. A sodrófával kissé ellapítjuk, felébe hajtjuk, és meleg helyen újabb 20 percig pihentetjük.
A sütőt előmelegítjük 180-190 fokra.
Ismét kinyújtjuk a tésztát, megszórjuk a maradék medvehagymalevéllel, és megint felcsavarjuk. Ujjnyi vastagra nyújtjuk, a tetejét kicsit bevagdossuk, és egy stampedlis pohárral vagy pogácsaszaggatóval pogácsákat szaggatunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, tojással megkenjük, a tepsiben még 10 percig pihentetjük, majd 30 perc alatt megsütjük. Figyeljük közben, nehogy megégjen.
Fotó: Szász Eszter/Só&Bors