Bólyi túrós őszre hangolva - Szilvával készül a villámgyors sütemény
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
Túrós süteményből nem lehet eleget sütni, ezt tudjuk. Bár nyáron elhanyagoltam ezt a szenvedélyemet, ezt a hőségnek és a nyaralásoknak tudtam be.
Most már térdig járunk az őszben, úgyhogy megint lehet sütni - nekem kifejezetten jólesik ilyenkor a sütőből kiáramló forró levegő -, és még most is rengeteg finom idénygyümölcsből válogathatunk. Az egyik ilyen a szilva, ami mindig is nagy kedvencem volt, számolatlanul tudom enni.
A szilvát nemcsak nyersen, hanem süteményekben is szeretem. Ezt a receptet egy barátnőmtől kaptam, aki a nagy kedvencemet, a pofonegyszerű, de annál finomabb bólyi túróst dobta fel ezzel a gyümölccsel. Alapesetben a szilva helyett mazsola kerül ebbe a desszertbe, kivéve nálam, aki finoman szólva sem rajong érte. Ezért is hangzott biztatóan ez a szilvás változat, és bizony nem csalódtam benne. A süteménybe teljes kiőrlésű liszt került, de azon kívül a recept teljesen úgy készült, mint az eredeti változat.
Bólyi szilvás túrós
Hozzávalók 4 adaghoz
- 250 gramm liszt (teljes kiőrlésű)
- 200 gramm porcukor
- 100 gramm vaj
- 500 gramm túró (rögös)
- 5 darab szilva
- 1 zacskó vaníliás cukor
- 2 deciliter tej
- 2 darab tojás
- 0.5 zacskó sütőpor
- ízlés szerint citrom
Elkészítés:
A száraz alapanyagokat, a lisztet, a porcukrot és a sütőport egy tálba tesszük, és alaposan összekeverjük. A szilvákat vágjuk kis darabokra. A tejet keverjük simára a tojással. Egy kisebb tepsit a vaj felével kikenünk, majd a lisztes cukor felét beleszórjuk. Rámorzsoljuk a túrót, és belenyomkodjuk a szilvadarabokat. Rászórjuk a reszelt citromhéjat és a vaníliás cukrot. A végén rászitáljuk a cukros liszt maradékát, és leöntjük a tojásos tejjel.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A vaj maradékát morzsoljuk a tetejére, és a sütőben 5 percig 200 fokon, majd további 30 percig 150 fokon szép pirosra sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni, és langyosan vagy hidegen, felszeletelve tálaljuk.
Fotó: Szalai Tünde / Sóbors