Isteni tarte tatin leveles tésztából – A francia fordított torta szilvás változata
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tarte tatin megúszós verziója is legalább olyan finom, mint az eredeti, most alma helyett vaníliával fűszerezett szilva gazdagítja.
A tarte tatin, vagyis a franciák fordított almatortája hatalmas népszerűségnek örvend a világ minden pontján. Ma már nem csak almából, barackból, szilvából, de szinte bármilyen lédús gyümölcsből készítik, és természetesen egyik tetejéről sem hiányozhat a karamellizált cukor.
Nem egy bonyolult süteményről van szó, mégis vannak buktatói - a legnagyobb hibapont, amin elcsúszhatunk, ha nem sikerül megfordítani a tortát. Érdemes megvárni, míg teljesen kihűl a sütemény, majd a serpenyőnél nagyobb méretű tányért/tálcát helyezzünk rá, végül egy gyors, határozott mozdulattal fordítsuk meg.
A tarte tatin az időigényesebb sütemények közé tartozik, ezért most leveles tésztával készítettük - még így is rá kell szánni az időt, de legalább a tésztagyúrás megspórolható. A torta tetején mindig vajból és cukorból készült karamell van, ezt kell elsőként elkészíteni a serpenyőben, majd erre kerülnek a szilvák, végül a tészta. Fontos, hogy olyan serpenyőben dolgozzunk, amit a sütőbe is be lehet tenni, tehát fém nyele legyen.
Szilvás tarte tatin
Hozzávalók 1 darabhoz
- 250 gramm leveles tészta
- 750 gramm szilva
- 140 gramm nádcukor
- 1 evőkanál citromlé
- 10 dekagramm vaj
- 1 teáskanál vaníliakivonat
Elkészítés:
A szilvákat mossuk meg, negyedeljük el, magozzuk ki. Egy nagy tálban keverjük össze a szilvákat 2 evőkanál cukorral, a citromlével és a vaníliakivonattal. Tegyük félre 30 percre.
Közben a vajat olvasszuk meg egy tűzálló serpenyőben. (Olyat használjunk, amit a sütőbe is be lehet tenni.) Ha megolvadt, szórjuk rá egyenletesen a maradék cukrot.
Tegyük a szilvákat a cukros vajra, a vágott felükkel felfelé helyezzük őket szorosan egymás mellé. Addig főzzük őket alacsony lángon, míg a cukorszirup sötétpiros színű nem lesz és a szilvák meg nem puhulnak, ez kb. 20 percbe telik. Időközönként rázogassuk meg a serpenyőt. Ha kész, hagyjuk hűlni 10 percig.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
A leveles tésztát nyújtsuk ki a serpenyőnk méretére, majd helyezzük rá a szilvákra. A tészta széleit tűrjük a szilvák alá, hogy majd ne essen szét a fordításnál. Egy villával pár helyen szurkáljuk meg, hogy a sütés közben keletkező gőz távozni tudjon.
Tegyük a sütőbe kb. 30 percre, míg aranybarna nem lesz. A serpenyőben hagyjuk teljesen kihűlni.
Ha kihűlt a torta, tegyünk egy nagy tányért vagy tálcát a serpenyő tetejére, majd egy határozott mozdulattal fordítsuk meg a süteményt.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors