Tejszínes, krémsajtos fahéjpite karácsonyra: egyszerű és nagyon finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A napokban találtam rá erre a receptre és rögtön beleszerettem! Semmi macera, csak az általam hőn imádott fahéj adja a sütemény alapját.
Éppen ezért egy viszonylag olcsó desszertről van szó, talán a sajtkrém az egyetlen olyan hozzávaló, amit otthon nem találunk meg a polcunkon.
Ennél a receptnél nemcsak a töltelék, hanem a tészta is nagyon lényeges elem. Legyen omlós, pihentessük elég ideig, ezért nem ajánlom senkinek, hogy bolti tésztát vegyen alapnak. Akkor tökéletes ez a sütemény, ha minden részét saját kezűleg készítjük el, hiszen mit sem ér egy jó töltelék rossz tésztával vagy éppen fordítva.
Ünnepi íznek is tökéletes
Nekem kétséget kizáróan a kedvenc fűszerem a fahéj. Mind az illata, mind az íze páratlan, és mindig, ha megérzem a levegőben, akkor rögtön ünnepi hangulatba kerülök. Fel lehet vele dobni egy teljesen átlagos hétköznapot, de tökéletes recept az ünnepekre is.
A fahéj nemcsak finom, hanem egészséges is
A fahéj rendkívül egészséges, baktérium- és gombaölő szerepe is van, ráadásul még az agyműködésnek is jót tesz. Kevésbé köztudott, de ínyvérzés, torokfájás és puffadás esetén is nagy segítségünkre lehet. A fahéj a szív- és érrendszerre is jó hatással van, akárcsak a vércukorszintre, ugyanis csökkenti az étkezést követő vércukor emelkedését.
Érdemes például munkába vagy iskolába menet bekapni ebből a sütiből egy szeletet, sokkal jobban fogunk tudni koncentrálni és a teljesítményünk is jobb lesz.
Fahéjpite
Hozzávalók 8 adaghoz
- 24 dekagramm liszt
- 5 dekagramm porcukor
- 0.5 csomag sütőpor
- 12 dekagramm vaj
- 3 darab tojás
- 2 csipet só
- 24 dekagramm krémsajt
- 20 dekagramm barna cukor
- 250 mililiter tejszín
- 3.5 evőkanál fahéj
- 2 teáskanál vaníliakivonat
- 0.5 teáskanál szerecsendió
Elkészítés:
A piténket mindenképpen a tésztával kezdjük, mert amíg pihentetjük, addig elkészíthetjük a tölteléket.
A 20 dkg lisztet, a porcukrot, a sütőport és az 1 csipet sót keverjük jól össze, majd morzsoljuk bele a vajat (nem szabad megolvasztani), végül pedig adjunk hozzá 1 tojást. Ha nem akar összeállni a tésztánk, akkor rakhatunk még pici vizet is bele. Ezután 20 percre tegyük be a hűtőbe, és amíg pihen, addig neki is állhatunk a tölteléknek.
Első lépésként a krémsajtot keverjük ki a barna cukorral, amíg krémes és habos nem lesz. Ezt követően adjuk hozzá a 2 tojást, keverjük el ezt is benne, és amikor már összeállt homogén masszává, adjuk hozzá a tejszínt, a 4 dkg lisztet, a fahéjat, a szerecsendiót, a vaníliakivonatot és 1 csipet sót, majd keverjük addig robotgéppel, amíg teljesen krémes nem lesz.
Vegyük ki a hűtőből a tésztánkat, nyújtsuk ki a piteformánk - vagy, ha nincs, tortaformánk - méretére, és tegyük bele a kivajazott formába úgy, hogy a tészta szélét vigyük fel a tál oldalára is. Ebbe mehet a fahéjas töltelékünk, majd küldhetjük be az egészet a 180 fokra előmelegített sütőbe. Addig süssük, amíg a közepe még egy picit lágy, de ha szükséges még visszatehetjük 5 percre.
Hűtsük ki teljesen, és egy kis tejszínhabbal tálaljuk.
Fotók: Sági Zsófia/Só&Bors