Így tárold a főtt ételeket: szuper praktikákat mutatunk

fott-etel-tarolasa
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

A maradék étel eltárolása egyszerűnek tűnik, de egyáltalán nem az. A főtt ételeknek ugyanis számtalan „ellensége” van, és ha nem vagyunk elég körültekintőek, az gyorsan az étel és az egészségünk rovására mehet.

Biztosan te is kerültél már olyan helyzetbe, hogy az ebédből vagy a vacsorából megmaradt egy kis maradék. Ennek eltárolását általában megoldod egy üveg- vagy műanyag dobozzal, majd huss, be a hűtőbe. 

Igen ám, csakhogy a főételek tárolása ennél kifinomultabb műveletet igényel, főleg, ha kedves az életed. A főtt ételnek három fő ellensége van: a levegő, a nedvesség és a baktériumok. 

Ha megfelelően tárolod el a főtt ételeket, akkor azok akár 4-5 napig is fogyaszthatók maradnak, azonban, ha nem vagy elég körültekintő, úgy hamar ételmérgezés vagy gyomorrontás lehet a vége. A fagyasztott ételek szintén eltarthatók, és megfelelő körülmények között akár fél évet is kibírnak a fagyasztóban.

fott-etelek-tarolasa

A helyes ételtárolás céljai

A főtt ételek eltárolásának két fő célja van. Az egyik, hogy elkerüld a pazarlást, a másik pedig, hogy minél jobban kitold azt az időt, ameddig az ételek egészségesen fogyaszthatók.

Mire figyelj a gyakorlatban?

  • Mindig győződj meg róla, hogy a főtt étel, akár te főzted, akár készen vásárolod meg, élelmiszer-biztonsági szempontból megfelelő körülmények között készült-e. Itt főleg az állati eredetű alapanyagokra figyelj, mint a hús, a tojás és a tejtermékek. Nyáron például érdemes kerülnöd a tejes fagylaltokat, csökkentve a rekkenő hőségben egy esetleges szalmonellafertőzés lehetőségét.
  • Ha az étel megfőtt, fontos, hogy egy olyan hőmérsékleti tartományban tartsd, amiben a baktériumok nem képesek szaporodni. A baktériumoknak az ideális hőfok általában 4 °C és 60 °C között van, tehát a megfőtt ételt először 60 fok fölötti hőmérsékleten kell tartani, majd fokozatosan kihűteni, vagy hagyni, hogy kihűljön. 
  • Fontos, hogy ha a pulton hagyod a főtt ételt, 2 óra elteltével annak már nem biztonságos a fogyasztása.
fott-etelek-tarolasa

Az ételek kihűtése

A frissen főtt ételek kihűtésének folyamatát kétféleképpen tudod felgyorsítani.

  • Az egyik, hogy az ételt minél szélesebb felületű edényben, tálban vagy wokedényben hűtöd ki.
  • A másik lehetőség, hogy kisebb adagokban kiporciózva hűtöd.

Jelölés

Fontos, hogy bármilyen főtt ételt teszel a hűtőbe vagy a fagyasztóba, a csomagolásra mindig írd rá a főzés dátumát, és azt is, hogy mi van benne. Így elkerülheted a random csomagbontogatást és a felesleges keresgélést.

fott-etelek-tarolasa

Tárolási eszközök

Számos élelmiszer tárolására alkalmas eszközt ismerhetsz, hiszen az alufólia, a sütőpapír vagy éppen a nejlonzacskó is egyfajta tárolóeszköz, nem csak a műanyag dobozok.

Frissen tartó fólia

Ez elsősorban azért jó csomagolóeszköz, mert távol tartja a nedvességet a belecsomagolt ételtől, másrészt, mivel átlátszó, így könnyebben rájöhetsz, hogy mit is rejt magában.

fott-etelek-tarolasa

Viaszpapír

Ez egy igazi, klasszikus csomagolópapír, amivel még ma is találkozhatsz húsboltokban vagy a piaci hentesnél. A paraffin- vagy szójaalapú viaszréteggel bevont papír nedvességálló, és ha tovább kombinálod frissen tartó fóliával vagy alufóliával, úgy fagyasztós csomagolásra is használhatod, hiszen ez a kombináció megakadályozza, hogy az ételek fagyási sérülést szenvedjenek.

Alufólia

Az alufóliát általában rövidebb távú, hűtős tárolásra használjuk, vagy arra, hogy a frissen sült ételeket melegen tartsuk vele. Emellett szendvicsek csomagolására is alkalmas.

fott-etelek-tarolasa

Sajnos azonban az alufólia nem akadályozza meg, hogy a levegő bejusson a csomagolás alá, ami a baktériumok elszaporodásához vezet. Tehát, ha egy mód van rá, alufóliában ne tárolj főtt ételeket a hűtőben! Ugyanakkor a fagyasztóban már bátran használhatod, mert ilyen felhasználás mellett megőrzi majd az ételek frissességét.

Viaszos kendő

A viaszos kendő az előző két csomagolóanyag környezetbarát alternatívája, ráadásul biológiailag lebomló, így komposztálható is.

fott-etelek-tarolasa

Műanyag zacskó

Pattintós, megkötős, cipzáras, sokféle létezik ebből a konyhai alapdarabból. Tárolhatsz benne szendvicset, alaplevet, főételt, szószokat, különböző húsokat, zöldségeket, azaz szinte bármit. Van belőle vékonyabb és vastagabb, és olyan is, amit kifejezetten fagyasztáshoz gyártanak.

A tárolóedények

A tárolóedények között igen nagy a verseny, főleg, ha a fenntarthatóság is fontos a számodra. 

A műanyag doboz

Ezek is alapdarabok a konyhában, így biztosan a te szekrényedben is rejtőzik néhány. Előnye, hogy többsége mikrohullámúsütő-biztos, vagyis abban is nyugodtan felmelegítheted az ételt. Könnyen szállítható és a jól záródó fedélnek köszönhetően a nedvességet és a levegőt is távol tartja az ételtől.

fott-etelek-tarolasa

Hátulütője, hogy idővel elhasználódik és tönkremegy. Például, ha egy őrölt pirospaprikával gazdagon készült pörköltet vagy halászlevet tárolsz benne, előfordulhat, hogy a paprika annyira megfogja a műanyag dobozt, hogy azt még mosogatógépben sem tudod tökéletesen kitisztítani. 

Üveg tárolóedények

Az üvegedényt azért ajánlom, mert a műanyag dobozzal ellentétben megvan az a képessége, hogy a benne tárolt forró ételnek nem lesz kihűlés után mellékíze. Igen, ezt sajnos a műanyag dobozoknál elég gyakorta megtapasztalom, ezért sem ajánlom, hogy a forró ételeket ezekben hűtsd ki.

fott-etelek-tarolasa

Az üveg ráadásul esztétikus is, igaz, súlya van, viszont láthatod, hogy mit teszel bele. Fedele a szilikon szigetelőgyűrűnek köszönhetően jól záródik, így akár egy leveshez is ideális választás lehet. Használhatod mikrohullámú sütőben is, kizárólag annyi a hátránya, hogy maga az edény nehéz, és az árából akár több tucat műanyag dobozt is megvehetsz.

Ökölszabály

Minden tárolóedényt addig használj, ameddig nem jelenik meg rajta kopás, sérülés vagy elszíneződés. Megfelelő használat mellett, bármilyen tárolóedényt is válassz, az akár évekig is jó szolgálatot tesz majd a konyhádban.

Fotó forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket az Instagramon