Így takarítsd meg a mosogatót: minden baktérium eltűnik majd
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
A mosogatóban rengeteg szennyeződés és baci összegyűlhet, ha nyers húst vagy tojást is átmosol benne, különösen figyelni kell a tisztán tartására.
Lehet, nem gondolnád, de ahogy a szivacson, úgy a mosogatóban is rengeteg minden felhalmozódik, hiába folyik át rajta rendszeresen a víz, folyamatosan tisztítani kell. Természetes módszerekkel és vegyszerekkel is megtakaríthatod, de ha tartózkodsz az erős tisztítószerektől, segítünk, mi mindent használhatsz még.
Az edényeken található zsiradék, a deszkára ragadt ételmaradék, de még penész is kerülhet a mosogatóba, így a lefolyóba, ahol a baktériumok melegágya lehet. Maga a mosogatószer sem rossz választás, ha takarításról van szó, de a megszokott pároshoz, a szódabikarbónához és az ecethez is fordulhatsz segítségért.
Fontos tisztázni, hogy minden mosogató más, máshogy reagálnak a tisztítószerekre attól függően, miből készültek.
Rozsdamentes acél
A mai napig a rozsdamentes acél mosogató a legnépszerűbb típus, és ezt is a legkönnyebb tisztítani. Szórd meg a mosogatótálcát szódabikarbónával, majd egy szivacs segítségével körkörös mozdulatokkal dörzsöld át. A szódabikarbóna gyengéden tisztít, nem karcolja meg a felületet. Utána öblítsd le ecettel: ahogy a szódabikarbónával reakcióba lép, pezsegni fog, természetesen fertőtleníti a mosogatót. Ezt követően öblítsd át vízzel a mosogatót, illetve egy kis narancshéjjal is átdörzsölheted, amely elveszi az ecet csípős szagát. A legvégén olívaolajos konyharuhával töröld át, hogy igazán fényes legyen.
A szódabikarbónából pasztát is készíthetsz, keverd össze annyi vízzel, míg fogkrém sűrűségű nem lesz a massza, ezzel dörzsöld át a felületet, utána öblítsd át az ecettel.
Kényes anyagok
Az ecetben található ecetsav természetes fertőtlenítőszer, így elpusztítja a bacikat, és bár jó univerzális tisztítószer, kerámia, porcelán és zománcozott felületen ne használd, ha sokáig érintkezik ilyen anyagokkal, a savassága miatt kárt tehet bennük. Inkább válaszd helyette a forró víz és az antibakteriális szappan keverékét.
Porcelán, réz és gránit mosogató esetén enyhe, nem túl erős mosogatószert keverj össze egy kevés meleg vízzel, ezzel töröld át a mosogató felületét. Ne használj erős súrolóeszközt vagy dörzsi szivacsot, egy puha szivaccsal vagy ronggyal végezd a műveletet. A zománcozott felületnél különösen figyelj arra, nehogy megkarcold.
A mosogatótálca nem minden
Nemcsak magát a tálcát kell megtisztítani, hanem a csapot, csaptelepet, a szórófejet és a szűrőt is. Ezeket – anyaguktól függően – víz és ecet keverékével érdemes áttörölni, 1:1 arányban keverd a két anyagot. Szórófejes palackba is töltheted a keveréket, majd spricceld az érintett területekre, hagyd állni egy kicsit. Kefével is érdemes átdörzsölni, vagy akár fogkefével, ugyanis a nehezen hozzáférhető helyeken is megbújhatnak a bacik.
Magát a lefolyót is érdemes átöblíteni, megtisztítani, erről itt olvashatsz bővebben.
Fotók: Getty Images