Ne dobd ki a narancshéjat! 13 tippet gyűjtöttünk össze a felhasználására
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
A narancs szuperegészséges nassolnivaló, készülhet belőle dzsúsz, de kerülhet süteménybe, sőt, húsok mellé is. A héját azonban csak ritkán használjuk fel, legtöbbször a kukában végzi.
A naracs héja tele van illóolajokkal, amitől nem csak az illata kellemes, de értékes hatóanyagokban is gazdag. Az, hogy mi készülhet a narancshéjból, attól is függ, hogy bio vagy kezelt héjú naranccsal dolgozol, vásárlásnál ellenőrizd, milyet teszel a kosaradba.
A narancshéjban található illóolajoknak a szépségápolásban és a lakás körüli munkákban is hasznát veheted. A konyhában is számtalan módon felhasználhatod, viszont figyelj arra, hogyan pucolod meg a narancsot: a lehető legkevesebb fehér rész maradjon rajta, ugyanis attól keserű lehet az étel/ital.
A narancshéj konyhai felhasználása
Kandírozott narancshéj
Ha több időd van, készíts belőle kandírozott narancshéjat, isteni nassolnivaló, sokáig eláll és ajándéknak sem utolsó. Itt találsz hozzá egy szuper receptet, ha szeretnéd, még csokiba is belemárthatod a szeleteket.
Arancello
A narancshéjból isteni likőrt is készíthetsz: biztosan ismered az olasz citromlikőrt, a limoncellót, de azt lehet, hogy nem tudtad, hogy a könnyű ital narancsból is készülhet, ugyanolyan, ha nem még finomabb lesz.
Szárított narancshéj
Ha nem rögtön, hanem később szeretnéd felhasználni a narancshéjat, terítsd ki a darabokat egy tálcára, tedd minél közelebb a kályhához/radiátorhoz, majd hagyd pár napig száradni. Utána légmentesen zárható üvegben/dobozban tárolhatod, egészben is elteheted, de érdemes lehet összeaprítani, por formájában rengeteg mindenhez tudod majd felhasználni.
Ízesítés
Teheted sütemények tésztájába, krémjébe, de teába, kávéba is, sőt, salátákba, joghurtokba is kiváló ízesítő. Fűszer is készülhet belőle, ha sóval és borssal kevered össze, húsokhoz, ha cukorral, édességekhez használhatod. Citrusos olaj formájában is isteni, tegyél 2-3 teáskanál reszelt citromhéjat 2 deci olívaolajba, hagyd két hétig légmentesen lezárt üvegben állni, időközönként rázogasd meg, majd szűrd le.
A szárított narancshéjból gyógyteát is készíthetsz, forrázd le vízzel, hagyd állni 10 percig, majd szűrd le: a narancshéjban található vegyületek megakadályozzák a puffadást, a gyomorégést, segítik a bélrendszer működését.
Csomósodásgátló
A narancshéj felszívja a nedvességet, így érdemes olyan élelmiszerek közé tenni belőle, amelyek hajlamosak a csomósodára, például a barna cukorba. Tegyél pár szelet narancshéjat a tetejére, hogy ne álljon össze.
A narancshéj felhasználása a lakás más területein
Tisztítószer
Az ecetbe áztatott narancshéj szuper természetes tisztítószer. A megmaradt, megmosott narancshéjat tedd egy befőttesüvegbe, majd mindig töltsd fel annyi ecettel, amennyi ellepi, egészen addig, míg tele nem lesz teljesen. Ha tele van, zárd le szorosan az üveget, tedd sötét helyre, majd hagyd 2-3 hétig állni. Utána szűrd le, majd töltsd szórófejes flakonba, ha hígítanál rajta, kevés vizet is adhatsz hozzá. Ablakot, tükröt, fürdőszobát is takaríthatsz vele, de sütő és főzőlap tisztításához is tökéletes.
Folteltávolító
A narancshéj segít eltávolítani a szennyeződéseket, zsírfoltokat is, ha közvetlenül az olajos héjjal dörzsölöd be az érintett területet, rozsdamentes acélon tökéletesen működik. Szórj alá sót is, hogy ragyogóvá tegye a felületet. A mikrót ugyanúgy lehet vele takarítani, mint a citrommal, tedd a narancshéjat vízzel teli tálkába, majd rakd be a mikróba, magas fokozaton melegítsd pár percig, majd mikor lecsapódik a pára, vedd ki, töröld szárazra a mikrohullámú sütőt.
Remek tüzelőanyag
Ha a narancshéj teljesen kiszáradt, használhatod gyújtósnak is, a benne található olajoknak köszönhetően szinte jobban ég, mint a papír.
Rovarriasztó
A narancshéj nagy mennyiségben tartalmaz limonént, amit utálnak a szúnyogok, legyek, hangyák és egyéb bogarak. Ha az ajtód vagy az ablakod elé teszel pár héjdarabot, nem fognak megjelenni a lakásban a hívatlan vendégek. Az is jó megoldás, ha vízbe áztatod a narancshéjat, szórófejes flakonba töltöd és bespricceled vele az érintett területeket.
Párologtatáshoz
Ha száraz a lakásban a levegő, tegyél ki egy vízzel teli tálkát a radiátorra, majd tegyél bele narancshéjat, esetleg fahéjat, szegfűszeget. Az egész lakást átjárja majd a kellemes illat. Ezt a narancsos-fűszeres keveréket fel is forralhatod, majd szórófejes flakonba töltheted, akkor szuper légfrissítő lesz belőle.
Illatosító
A narancshéjat szárítsd ki, majd tedd egy kis vázsonzsákba. Utána ezt a természetes illatosítót beteheted a ruháid vagy cipőid közé. Hűtőbe is rakhatod, de ebben az esetben sóval együtt tedd a hidegbe, a só magába szívja a szagokat, a narancs pedig illatosít.
A narancshéj felhasználása a szépségápolásban
Testradír, arcpakolás
Ha kókuszolajat/olívaolajat, cukrot és porított narancshéjat keversz össze, míg kenhető paszta nem lesz belőlük, szuper testradírt készíthetsz, ami hámlaszt és megtisztítja a pórusokat is. Ha pedig 1 evőkanál mézzel és 2 evőkanál joghurttal keversz ki 2 evőkanál narancsport, bőrfrissítő arcpakolást kapsz. Kend az arcodra, majd hagyd hatni 15 percig, mielőtt leöblítenéd.
Fürdővízhez
A citrusok héjában található illóolajok nagyon jót tesznek a bőrnek. Tedd a narancshéjat a meleg fürdővizedbe, hogy puha és egészséges legyen a bőröd.
Fotók: Getty Images