Olcsó receptötletek puliszkából: köret és pizzaalap is lehet
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A kukoricadara a polenta vagy másik ismert nevén a puliszka alapanyaga, filléres és számtalan módon felhasználható őrlemény, melyből érdemes a kamra polcán tartani.
A kukoricadarából főzött kásaszerűséget – úrias nevén polentát – előkelő éttermek kínálatában, különleges alapanyagokkal párosítva kínálják, olykor hajmeresztő áron. Pedig ez az étel a magyar konyhában is ismert puliszka, szerény finomság, melyet a szűkösebb időkben készítettek a nagymamák.
A polenta és a puliszka ugyanaz a finomság, de az elkészítésükben lehet egy kis különbség. A régi időkben a puliszkát vízzel főzve készítették, a tehetősebbek tejjel vagy fele-fele arányban a kettőből. Tálalásnál csak így, szerényen fogyasztották, esetleg formába öntve hagyták kihűlni, majd felszeletelték és szalonna mellé falatozták. A polentát ezzel szemben alapléből szokás főzni, kínálható köretként vajjal és reszelt parmezánnal keverve, úgy sokkal selymesebb lesz a textúrája, és persze finomabb is.
A kukoricadarából készült finomság végtelenül sokoldalú, rengeteg minden készülhet belőle, az édes és sós ízesítés is jól áll neki, elmondjuk, szerintük, hogy érdemes kipróbálni a puliszkát.
Ha köretként kínálnád
A már említett parmezános-vajas változatot kínáld sült húsok mellé, de grillezett zöldségekkel is finom. Egészen különleges fűszerekkel ízesítve is kipróbálhatod, ilyen a sáfrány, a fűszertől szép sárga és ízes lesz a polenta. Az így készült kása tetejére kanalazz sütőben sült karfiolrózsákat. Ha pedig magyarosabban próbálnád ki, pörkölttel kínáld.
Ropogósra sütve
Az elkészült polentát ízesítsd intenzív fűszerekkel, rozmaringgal, kakukkfűvel vagy chilipehellyel. Még melegen simítsd tepsire, és várd meg, míg teljesen kihűl. Darabold fel ízlés szerint, majd helyezd fagyasztóba 2-3 órára, utána simán, minden nélkül mehet az olajba pirulni, míg egészen ropogós nem lesz a külseje.
Próbáld ki pizzaalapnak
A kását fűszerezd bátran, tegyél bele reszelt fokhagymát, chilipelyhet, rozmaringot és reszelt parmezánt, majd terítsd ki. Nem muszáj megvárni, míg kihűl: kenj a tetejére pizzaszószt, és ízlés szerint pakolj rá a feltéteket, utána mehet is a sütőbe barnulni.
Desszertként is működik
Az erdélyi konyhában túróval és lekvárral fogyasztva népszerű, de lisztet is forgathatsz a kásához, majd mehet sütiformába a massza. Így készítve hihetetlenül légies, puha tésztájú vendégváró lesz belőle.
A puliszkát gyümölcsökkel és magvakkal rétegezheted is, szuper édesség, melyet érdemes kipróbálni.
Snack is lehet
Az elkészült kását terítsd sütőpapírral bélelt tepsire, a tetejére helyezz sütőpapírt és nyújtófa segítségével lapítsd ki a masszát. Miután ezzel megvagy, húzd le a sütőpapírt a tetejéről, szórd meg ízlés szerint fűszerekkel vagy reszelt sajttal. Amikor kihűlt a polenta, ízlés szerint vágj belőle darabokat vagy szúrd ki sütikiszúróval. A formákat serpenyőben vagy sütőben is pirosra sütheted. Az elkészült ropogtatnivalót tárold légmentesen záródó dobozban, így a hűtőben néhány napig eláll. Az így készült polentát levesbetétként is használhatod.
Fotók: Getty Images