Elfogyott a sütőpor? 5 ötletet adunk, mivel helyettesítheted
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
Sütni szeretők jól tudják, hogy a desszertek világában a különböző tészták elkészítésénél gyakran szerepel az alapanyagok közt a sütőpor.
A sütőpor feladata a térfogat növelése, hogy a piskótánk szép magasra emelkedjen, éppen ezért érdemes otthon tartani belőle pár csomaggal, hisz még egy egyszerű muffin készítésénél is nagy hasznát vehetjük.
Azonban még a legjobban felszerelt kamrákban is megtörténhet a kellemetlenség - pont sütit szeretnénk készíteni, a sütőpor pedig elfogyott a polcról. Két dolgot tehetünk ilyenkor - lerohanhatunk a boltba, vagy kiokoskodhatjuk a rendelkezésünkre álló alapanyagokból, mivel is helyettesíthetjük.
Szódabikarbóna
A sütőpor helyettesítésére szinte rögtön rávágja mindenki a szódabikarbónát, ami valóban jó megoldás, de arról nem szabad megfeledkeznünk, hogy a két alapanyag nem ugyanolyan - habár mind a kettő a térfogat növeléséért felelős, használatuk egyszerű, mégis oda kell figyelni a szódabikarbóna adagolására, mert okozhat meglepetést. A szódabikarbóna enyhén lúgos, vízben jól oldódik, savas anyag hatására lebomlik - az eközben keletkező vízgőz és szén-dioxid lazítja a tésztát. Ha legközelebb sütőport vesszünk a kezünkbe, érdemes megnézni a tasakon írt összetevőket, megfogjuk találni rajta a nátrium-hidrogénkarbonátot, ami a szódabikarbóna, ezen kívül difoszfátok, dinátriumfoszfát és valamilyen keményítő található benne.
Ha szódabikarbónával helyettesítjük a sütőport, mindig kevesebbet kell belőle használni, a harmada bőven elég lesz, és valamilyen savas anyagot is hozzá kell keverni, például citromlevet vagy ecetet - ez a mozzanat nem csak a tészta lazítása miatt fontos, nélkülük fura, kellemetlen íze lesz a piskótának.
Tejtermékek
Ahogy már fentebb említettem, ha szódabikarbónával helyettesítjük a sütőport, akkor valamilyen savas anyagot kell hozzákevernünk, ez pedig nem csak az ecet és a citrom lehet. Tej is alkalmas, nem kell megvárni, míg ránk savanyodik, 1 bögre tejben keverjünk el 1 evőkanál citromlevet, várjunk egy kicsit, és már használhatjuk is.
Savanyú tej helyett írót vagy joghurtot is használhatunk, mindkét alapanyag helyettesíti a sütőpor savasságát - fél bögre íróban vagy joghurtban keverjünk el 1 teáskanál szódabikarbonát, de akkor a receptben írt folyadékmennyiséget fél bögrével csökkentsük, és indulhat is a sütés.
Tojás
A legtöbb cukrász nem rajong a sütőporért, a szép magas piskóta eléréséhez a lazítóanyaguk a levegő, ami a tojásfehérje kemény habbá verése során alakul ki, majd óvatosan a kikevert sárgájával és a többi alapanyaggal forgatják egybe, és már sülhet is a megemelkedett tészta.
Melasz
A melasz sűrű cukorszirup, nem túl savas, szódabikarbónával keverve azonban hasonló lesz, mint a sütőpor. Használatánál arra ügyeljünk, hogy édes, tehát a receptben írt cukormennyiséget csökkentsük.
Szódavíz
Egy löttyintésnyi kerülhet a tésztába, ha épp csak egy kicsit szeretnék, hogy megemelkedjen.
Fotók: Getty Images