Így készíts színes tésztát otthon: eláruljuk, hogyan csinálják az olaszok

szines-tesztak
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A házi tésztakészítés ma már nem nagy ördöngösség, viszont az, hogy mitől lesz szép színes, már szinte művészetnek számít. Tőlünk pedig most megtudhatod, hogy milyen technikákkal színezik a tésztát az olaszok, immáron több évszázada.

Az olaszok szemében a tészta olyan, mint egy vászon, amit színezhetnek, festhetnek, formákat és mintákat készíthetnek belőle.

Számukra ez egy generációkon átívelő hagyomány, ami nemzedékről nemzedékre öröklődik tovább. És hogy mivel is lehetséges a tészta színessé tétele? Mutatjuk a legalapvetőbb növényeket, zöldségeket, alapanyagokat, mint színezékek.

Titkos fűszernövények

Gondoltad volna, az olasz szakácsok kísérletező kedvének köszönhetően olyan fűszernövényeket is használhatsz tészták színezésére, mint a csalán, a bazsalikom vagy a petrezselyem? Ráadásul az élénk szín mellett a tészta ízét is megváltoztatják: sokkal teltebbé és aromásabbá varázsolják azt. 

szines-teszta-keszites

Sárga színű tészta

Ahhoz, hogy a tésztát sárgára színezhesd, valami igazán ütős anyagra lesz szükséged, talán éppen a sáfrányra. A sáfrány használata az egyik legrégebbi módszer a tészta színezéséhez, amely szinte aranysárga színt kölcsönöz neki.

szines-teszta-keszites

Szardínia szigetén az úgynevezett malloreddus tésztákat – más néven gnocchetti, megint más leírással csíkos, kagyló alakú tészta –, gyakran készítik sáfránnyal, így varázsolva őket sárga színűvé.

A zöld színű tészta

A sáfrány után a második legkedveltebb és hagyományosabb színezőanyag Olaszországban a spenót, amitől a tészta szép, zöld árnyalatot kap. A zöld, tojásos tészta olyan tésztaételek alapanyaga, mint a Lasagne alla Bolognese. 

szines-teszta-keszites

Ez a Bolognában ikonikussá vált étel attól különleges, hogy már maguk a lasagne tésztalapok is zöldek. Érdekesség, hogy Olaszországban hivatalosan a bolognai lasagnét úgy ismerik, mint aminek a tésztalapjai kizárólag zöld tésztalapokból állnak, nem pedig a bolti, sima, tojásos tésztából. 

Vörös színű tészta 

Ahhoz, hogy a tésztád vörös legyen, a legkézenfekvőbb színező a cékla lehet, de igen nagy népszerűségnek örvend a paradicsomsűrítmény is. Természetesen a kész tészták színe némiképp halványabb lesz, hiszen a gyúrással eloszlik a szín ereje is, de azért lássuk be, hogy a rózsaszínesebb, céklával színezett tészta vagy a paradicsomtól narancssárgássá váló köret is igazán rendkívüli bájt kölcsönöz az ételeknek.

szines-teszta-keszites

Narancsszínű tészta

A narancssárga tészta titka a sütőtökben és a sárgarépában rejlik. Minél mélyebb narancssárga színű a sütőtök húsa, annál intenzívebb lesz a tészta színe is. 

Barna színű tészta

A barna színű tésztát gyakorta nevezik csokoládétésztának is. Ehhez persze ne egy tábla csokoládéra gondolj, csupán egy kis kakaóporra van szükség. Ha szeretnél barna színű tésztát készíteni, akkor ehhez 2 tojásra, egy kávéskanál sóra, 20 g kakaóporra és 180 g ’00’ lisztre lesz szükséged. 

szines-teszta-keszites

Fekete színű tészta

A fekete tészta rendkívül népszerű Olaszországban, különösen a déli régiókban. Eredetileg Szicíliából származik, a készítéséhez pedig a tintahal festékanyagát használják. Míg az olaszok általában friss tintahalból nyert festékanyaggal készítik a tésztát, amihez a legtöbb helyi halkereskedésben is hozzá lehet jutni, addig itthon főként kulináris üzletekben szerezhető be.

szines-teszta-keszites

Tésztakészítési tipp

Amikor színes, tojásos tésztát készítesz, fontos, hogy a tészta ne legyen nedves. Ez alatt arra gondolj, hogy a hozzáadott színező, főleg, ha pürésített zöldségeket használsz, mint a spenót, a cékla vagy a sütőtök, a legkevésbé se legyen leveses. Amennyire csak lehet, le kell csepegtetni, mielőtt feldolgoznád, vagy kevesebbet adni a tésztához, különben a tészta nem száraz lesz, hanem ragacsos és nyálkás.

Céklával gyúrt tészta

ceklas-teszta2

Hozzávalók 4 személyre

  • 200 g cékla
  • 1 tk olívaolaj
  • 320 g liszt (00-s)
  • 1 db tojás
  • 1 csipet
Recept idők

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.

A céklákat mossuk meg, töröljük szárazra, majd tegyük sütőpapírral bélelt tepsire. Locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal. Fedjük be alufóliával, majd toljuk a sütőbe kb. 1 órára, vagy míg egy villa könnyen bele nem megy a húsába. 

Ha elkészült, még melegen pucoljuk meg, majd vágjuk 4 részbe, tegyük félre hűlni.

Ha kihűlt, turmixoljuk le, míg pürés állaga nem lesz.

Egy tálban keverjük össze a lisztet a sóval, majd ássunk a közepébe egy mélyedést. Üssük oda a tojást, majd öntsük rá a céklapürét is. Kezdjük el összedolgozni a nedves és száraz hozzávalókat, majd mikor kezd összeállni a tészta, tiszta munkafelületen gyúrjuk 10 percig, míg egy rugalmas gombóc nem lesz belőle. Ha nem muszáj, ne adjunk hozzá sok pluszlisztet.

Csomagoljuk a tésztát folpackba, majd tegyük a hűtőbe legalább fél órára. 

Utána tésztakészítő géppel formázzuk, vagy nyújtsuk ki, és egy éles kés segítségével vágjunk belőle ízlés szerint bármilyen tésztát. 

Fotó forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük