Így lesz tökéletes az ünnepi halászlé: a fűszerpaprika minősége is számít
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A halászlé az ünnepi asztal éke, igazi klasszikus, mely rengeteg változatban készülhet. Mindegy, hogy dunai, tiszai vagy balatoni, a jóféle pirospaprika mindegyikbe kötelező.
A halászlét tájegységenként máshogy főzik. A halászlék többsége passzírozással készül, de bőven akadnak olyan változatok, melyeknél minden egyszerre kerül a fazékba vagy bográcsba.
Ha karácsony, akkor előkerülnek a hagyományos ünnepi fogások. Ilyenkor a töltött káposzta, bejgli és a halászlé kötelező. A legtöbben hűen ragaszkodnak a nagyitól örökölt receptekhez, de mindig akadnak újítók, akik szeretnek csavarni egyet a bevált recepteken. Ők nem félnek a különlegesebb fűszerek, zöldségek használatától, és persze a felháborító tekintetektől, melyekből ordít, „ezt nem így kell csinálni”.
Veszélyes téma a halászlé, hisz tényleg mindenki máshogy készíti, és ez így van rendjén. Bármilyen recept is legyen a tarsolyodban, vannak bizonyos szabályok, melyeket ajánlott követni, mert csak jobbá teszik az ételt.
Idő, türelem és kiváló alapanyag
A halászlé igényli a törődést. Mindig úgy kezdj a főzéshez, hogy rászánod az időt és a figyelmedet. Az alapanyagok kiválasztásába is fektess energiát. Fontos, hogy a hal, hagyma, pirospaprika kiváló minőségűek legyenek. A halászlét lassan, gyöngyözve főzd sok órán keresztül, ha alaplét készítesz, a csontokból kifőnek az értékes ízek. Persze van olyan recept, amelyben nincs alaplé, akkor a halszeleteket nem szükséges sokáig főzni.
Mi kerüljön a fazékba?
- Hazánk alapanyagaira méltán büszkék lehetünk, így hagymából makóit vágj nagyon finomra. A halászlékészítésben nagy rutinnal bírók szerint a jó halászlé öreg hagymából készül.
- A pirospaprika minőségén sem szabad spórolni, a legjobb választás a kalocsai.
- Mivel minden családban máshogy szeretik, sokan azt vallják, a halászlé csípősen az igazi. Ők használhatnak csípős paprikakrémet vagy cseresznyepaprikát.
- A halászlé akkor a legfinomabb, ha többféle hal kerül a fazékba, lehet ez keszeg, harcsa és ponty, de olyan receptet is találni, melyben csak a ponty kapja a főszerepet.
Akkor most kell passzírozni?
Vannak, akik esküsznek rá, míg mások úgy tartják, nem szükséges, mivel a jófajta paprika és hagyma a titka a tökéletes halászlének. Én a passzírozásra szavazok, de nem minden esetben. Ha szabadban, bográcsban készül a klasszikus, akkor mehet minden együtt bele.
Amire figyelj!
- Mindig alaposan tisztítsd meg a halat, a keserű fogat távolítsd el! Ha véletlen benne marad, az étel élvezhetetlen lesz.
- A halászlét nem szokás kavargatni, mivel a hal széteshet. Mindig óvatosan mozgasd vagy rázogasd meg az edényt.
- A paprikát a lobogó vízbe szórd bele, különben leéghet az edény aljára.
Az elkészült halászlé mellé kínálhatsz kenyeret vagy házi gyufatésztát.
Balatoni halászlé
Hozzávalók 8 személyre
- 3 liter víz
- 4 darab halfej, halfarok
- 2 fej hagyma
- ízlés szerint só
- 2 kilogramm ponty
- 3 evőkanál pirospaprika
- 2 darab krumpli (opcionális)
- opcionális cseresznyepaprika
Elkészítés:
A halat tisztítsuk meg, vágjuk szeletekre, sózzuk be (a fejet és a farkat is), hagyjuk állni egy órát.
Egy fazekat töltsünk meg 3 liter vízzel, tegyük bele a halfarkat és -fejet, esetleg uszonyt, az apróra vágott hagymát, illetve egy krumplit összedarabolva. Főzzünk egy alaplevet, akkor jó, ha a halhús már elválik a szálkától.
Szűrjük le a levet, szedegessük le a halhúst a szálkáról, amennyire tudjuk, majd egy kis lével együtt passzírozzuk át a halat, hagymát, krumplit. Ehhez van külön passzírozógép, de apró lyukú, fém szűrőn keresztül is megtehetjük.
Tegyük vissza a tűzre a passzírozott halat és levet, mikor forr, tegyünk bele 3 evőkanál pirospaprikát. Ha azzal együtt is felforrt, tegyük bele a halszeleteket - és ha szeretnénk, a szeletekre vágott krumplit. 20 percig főzzük, míg a hal puha nem lesz.
Vegyünk ki egy kis levet, nyomkodjunk bele egy cseresznyepaprikát, ez lesz a csípős annak, aki szeretné.
A forró levet ropogós házi kenyérrel tálaljuk.
Fotók: Getty Images