Ezért fogyassz rendszeresen cukkinit: a fogyásban is segít
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Fűszeres, forralt gyömbérsör: ünnepi ital pillanatok alatt
Kandírozott, ropogós pekándió: szuper gasztroajándék is lehet
Foszlós, svéd kardamomos csiga: ezzel indítsd a téli reggeleket
Pirosra sült, omlós kacsacomb hagymás tört krumplival és szilvás párolt káposztával
Így dekoráld a linzert és a különböző kekszeket: tippek a tökéletes díszítéshez
Ha nyár, akkor cukkiniszezon! A finom zöldség azonban nemcsak sokoldalú felhasználhatóságának, hanem szuper egészségügyi hatásainak is köszönheti népszerűségét.
Bár sokan a cukkiniben egy olcsó és sokoldalúan felhasználható alapanyagot látnak, ennél több pozitívumot nem igazán tulajdonítanak neki. Ennél a kettőnél azonban sokkal több érv szól a rendszeres fogyasztása mellett.
A cukkini egész évben elérhető, azonban nyáron az igazi, hiszen ilyenkor igazán frissen szerezheted be. Finom, könnyed és egészséges zöldség, sokan azonban nem tartják igazán táplálónak. Ez azonban távolabb nem is állhatna a valóságtól: folyadék mellett ugyanis rengeteg tápanyaggal is ellátja a szervezetedet.
Alacsony szénhidrát- és kalóriatartalma ellenére sok C- és B6-vitamint, mangánt, folátot, káliumot és rezet tartalmaz, kisebb mennyiségben pedig vas is van benne. Egy közepes cukkini ugyanakkor 2.3 gramm fehérjét és 2 gramm rostot is tartalmaz, így szinte bármilyen diétába beilleszthető. A sok pozitív hatáshoz azonban mindenképp a héjával együtt fogyaszd, mert a tápanyagok nagy részét a legkülső rétegében raktározza.
Segít a fogyásban
Egy közepes cukkiniben mindössze 33 kalória van, így tökéletes társnak bizonyul a fogyókúrában. Szuperül helyettesítheted vele a spagettit, hiszen a formára nagyon hasonlító, spirálszeletelővel vékony csíkokra vágott cukkinivel könnyen kielégítheted a szénhidrátok utáni sóvárgásodat. A spagettihez hasonlóan sokféle szósszal elkészítheted, és míg 1 bögrényi tésztaféle 200 kalóriát tartalmaz, addig ugyanennyi cukkinispagettiben csak 30-40 van.
Támogatja az emésztést
A cukkini akkor is tökéletes, ha a feldolgozott és finomított élelmiszerek helyett rostban gazdagabb köretet keresel. Cseréld a fehér rizses, tésztás köreteket cukkinivel kombinált zöldséges fogásokra, de akár bulgurral vagy quinoával is finom lehet. A vele készült fogások nemcsak a székrekedést segíthetnek megszüntetni, de hosszú távon a rendszeres bélmozgás által a vastagbélrák kialakulásának a kockázatát is csökkenthetik.
Immunerősítőként is működik
A cukkini több oldalról is segít támogatni az immunrendszer működését. Elsősorban a benne található C-vitaminnal, amely erős antioxidáns hatású, emellett pedig közvetett módon, hiszen az általa elfogyasztott vízben oldódó rostok tápanyagául szolgálnak a hasznos bélbaktériumoknak, amelyek fontos szerepet játszanak az immunrendszer egészséges működésében.
Segít megelőzni a vérszegénységet
A cukkiniben található B6-vitamin, C-vitamin és vas olyan triót alkotnak, amelyek képesek megelőzni a vérszegénységet. A B6-vitamin és a vas alacsony szintje ugyanis vérszegénységet válthat ki, míg a C-vitaminnak a tápanyagok felszívódásában van fontos szerepe.
A cukkini a szemet is védi
Arról bizonyára sokat hallottál már, hogy a sárgarépában található béta-karotin a szem egyik legfontosabb védelmezője, ám mellette más vegyületek is léteznek, amelyek legalább olyan hatékonyak, és ezeket a cukkini is nagy mennyiségben tartalmazza. A lutein és a zeaxantin szintén a karotinoidok csoportjába tartoznak, és olyan antioxidánsok, amelyek képesek felvenni a harcot a sejtkárosodással szemben.
Fotók: Getty Images