Ezért fogyassz egrest: jó hatással van az emésztésre, és a szívet is védi
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Az egres aprócska bogyó, mely méretével ellentétben tele van értékekkel, szezonjában érdemes beépíteni az étrendbe.
A köszméte, pöszméte, piszke, büszke és egres néven ismert bogyó több fajtában is fellelhető, van, amelyik zöld, piros, szőrös vagy csupasz. Az ízük azonban ugyanolyan savanykás.
Az egres nem igényel nagy odafigyelést, sokféle helyen megterem, hegyvidékek erdeiben és sziklás vidéken is. A szüretelése történhet félig és teljesen éretten is, a termés nagy részét május végén, június első felében szedik.
A szőrös bogyók héja áttetsző, a színe éréssel halványzöldből élénkvörösre változik. Az egres termése álbogyó, a belseje húsos, lédús, magokat tartalmaz.
Mi készüljön belőle?
A savanykás zamatú bogyó sokak életéből egyszerűen kimarad, pedig egészséges és nagyon finom dolgok készülhetnek belőle. Magas pektintartalma miatt különféle lekvárok és zselék főzésénél érdemes alkalmazni, de magát a gyümölcsöt is üvegbe zárhatod. Pompás szörp, befőtt és dzsem kerülhet belőle a kamra polcára.
Az egresből sütemények, gyümölcsleves és mártás is készülhet, mely sült hús mellé kínálva tökéletes. Turmixba is teheted, és még a nyári gyümölcssalátát is izgalmasabbá varázsolhatod az aprósággal.
Pici bogyó tele vitaminnal
Az egrest a népgyógyászatban megannyi betegség ellenszereként tartják számon. A benne található nyomelemek miatt rendkívül értékes a szervezet számára: gazdag A-, B1- és C-vitaminban, valamint bővelkedik káliumban, kalciumban és foszforban is. Magas pektintartalma nem csak a befőzésnél hasznos, a bélbe jutva segít megszüntetni a székrekedést, enyhíti az emésztési problémákat.
Az apróság kalóriatartalma csekély, épp ezért diétába is beillesztheted. Vízhajtó tulajdonságáról is ismert, támogatja az anyagcserét és az immunrendszert. Egyszerre azonban nem szabad belőle sokat enni, mert hasmenést okozhat.
Védi a szívet
Az egresben található kálium és antioxidánsok csökkenthetik egyes szívbetegségek kialakulását. A kálium bizonyítottan az egyik legjobb érvédő ásványi anyag, szabályozza a vérnyomást és a pulzust.
Fogyasztása kedvezően hat a szívre, májra és a vesére. A természetgyógyászatban rendszeresen alkalmazzák gyulladásos, lázzal járó betegségek ellen. Ilyenkor hűsítő szörpöt vagy nyugtató teát szokás belőle készíteni.
Fotó: Getty Images