A mesterséges édesítők veszélyei: növelhetik a szívroham és agyvérzés kockázatát
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A közkedvelt és egyik legnagyobb mennyiségben eladott cukorpótlóról aggasztó hírek láttak napvilágot: növeli a szívroham és a vérrögképződés kockázatát is.
Sokunkat megtévesztenek a csomagolásokon szereplő feliratok, amelyek azt hirdetik az adott termékről, hogy „cukormentes” vagy „csökkentett cukortartalmú”, hiszen azt feltételezzük, hogy ezek jobbak a cukrot tartalmazó társaiknál.
A mesterséges édesítők elsőre jobb választásnak tűnnek a cukornál, főként abban az esetben, ha cukorbeteg vagy, különleges, szénhidrátszegény diétán vagy (pl. ketogén diéta), vagy fogyókúrázol. A legújabb kutatások azonban éppen azt igazolják, hogy bizonyos édesítőszerek a fehér cukornál is egészségtelenebbek lehetnek.
Mik a mesterséges édesítőszerek?
A mesterséges édesítőszerek két csoportra oszthatók. Az elsőbe tartozik az aszpartám vagy a szacharin, népszerűségüket pedig annak köszönhetik, hogy sokkal édesebbek, mint a cukor, így kevesebb is elég belőlük, ráadásul energiatartalmuk is alacsonyabb. Legtöbbüknél azzal a hátránnyal kell számolni, hogy hő hatására lebomlanak, így csak a már elkészült ételek édesítésére alkalmasak, és gyakran mellékízzel is járnak.
A szacharint és az aszpartámot régóta kapcsolatba hozzák daganatos betegségekkel, és a sclerosis multiplex gyanúja is felmerült nagy mennyiségű fogyasztásuk esetén. És bár ez a két édesítő régóta foglalkoztatja a kutatókat, máig nincsenek olyan megbízható vizsgálati eredmények, amelyek a fent említett betegségekkel összefüggésbe hoznák őket.
A mesterséges édesítők másik csoportja a cukoralkoholok, azaz a xilit, a szorbit, a maltitol, az izomalt, a laktit, a mannit vagy az eritrit. Újabb kutatások ez utóbbira, az eritritre fókuszálnak, és esetében már léteznek riasztó eredmények: főként a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel hozható összefüggésbe.
Miért tartózkodj tőle?
Az eritrit az egyik leggyakrabban alkalmazott mesterséges édesítő, amelyet az élelmiszeripar is előszeretettel használ fogyókúrás és más diétás termékekben. Ezeknek a termékeknek a célközönsége pedig éppen az a csoport, akiknél egyébként is fokozott a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. Az emberi szervezet kis mennyiségben természetes úton is termel cukoralkoholt, azonban ebben a formában nem okoz problémát. A gond akkor kezdődik, ha a mesterséges változatát fogyasztjuk.
Növeli a szívbetegségek kockázatát
Az eritrithez hasonló cukoralkoholok sokaknál okoznak emésztési zavarokat, ez azonban csak az első tünet a sok közül. A több mint 4000 fő bevonásával készült tanulmány szerint azoknál a személyeknél, akik esetében magas a vérben található eritrit szintje, nagyobb valószínűséggel alakulhat ki szívroham és agyvérzés.
Ennek oka, hogy az eritrit vérrögképző hatású, és a legnagyobb veszélyben azok vannak, akik az úgynevezett „ketogénbarát” termékeket fogyasztják, mivel azok akár az 1000-szeresére is növelhetik a vér eritritszintjét, ami már bizonyítottan vérrögképződést fokozó érték.
A fenti meggyőzőnek tűnő eredmények ellenére dr. Hazen, a kutatás vezetője további vizsgálatokat javasol, mert bár jelen kutatás alapján az eritrit fogyasztása egyértelműen összefüggésbe hozható a szívrohammal és az agyvérzéssel, nem jelenthető ki, hogy a mesterséges édesítőszer a problémák kiváltója.
Így kerüld el
Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy fogyasztása nem veszélytelen, és ha szeretnéd elkerülni, akkor a termékcsomagoláson a következő feliratokat is keresd (nem mindig eritrtitként szerepel): „cukoralkoholt tartalmaz”, „ketobarát”, „diétabarát”, „cukormentes”, „alacsony cukortartalom”, „mesterséges édesítőket tartalmaz”, „természetes édesítőket tartalmaz”.
Mivel helyettesítsd?
A mesterséges édesítőszereket akkor kerülheted el a legnagyobb sikerrel, ha teljes értékű, természetes eredetű és minél kevésbé feldolgozott élelmiszereket fogyasztasz. És ha mégis szükséged lenne édesítőre, akkor az ebben a cikkben felsorolt alternatívák közül szemezgess.
Fotók: Getty Images