Megőrülsz az édes ízért? Így csökkentheted a napi cukorbeviteled
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
A cukorfogyasztás aggasztó méreteket ölt napjainkban, és nemcsak a direkt módon bevitt cukor esetében, hanem a különböző hozzáadott cukrot tartalmazó ételek esetében is.
Sajnos nem kérdés: a cukor bizony függőséget okoz, méghozzá igen erőset, amitől bizony nagyon nehéz megszabadulni. A cukor szinte mindegyik élelmiszerben benne van, akár rejtetten is, így nagyon nehéz olyat választani, amely tényleg teljesen cukormentes. A cukorfüggőség viszont veszélyes, sokan a kábítószerhez hasonlítják.
A cukor kis mennyiségben nem ártalmas, sőt, egyfajta üzemanyag, méghozzá az agysejteké. Ha viszont túl sok cukor kerül a szervezetbe, akkor az agy nem tudja kontrollálni, hogy mennyit eszel. Emellett elveszi az energiát és a koncentrációképességet is. Gyakorlatilag cukorfüggővé válsz. Ha tudományos magyarázatra, kutatásokra is kíváncsi vagy, olvasd el, milyen folyamatok játszódnak le az agyadban.
Sajnos nagyon sokan jóval több édeset fogyasztanak a kelleténél. Az ajánlott cukormennyiség egy napra a nők esetében legfeljebb 6 kiskanál, azaz 100 kalória, a férfiaknak pedig maximum 9 kiskanál, azaz 150 kalória. A cukor mellett a szénhidrátbevitel sem mindegy, itt elolvashatod, mennyire van szüksége a szervezetednek.
A cukorfüggőség tünetei
Bárki ehet cukros ételeket, de ez még nem jelenti azt, hogy cukorfüggő lenne. Pedig sajnos a cukorfüggőség igenis létezik. Ilyenkor azt érezheted, hogyha aznap nem jutsz elég cukros, édes ételhez, akkor fizikailag rosszul érzed magad, remegsz, szédülsz, elkezdhetsz aggódni. Ilyenkor ugyanis az alacsony vércukorszint ilyen tüneteket okoz, te pedig elkezdesz valamilyen édesség után kutatni, hogy újra magas legyen a vércukorszinted, és belekerülsz egy spirálba, amiből nem tudsz szabadulni.
Sajnos nem csak maga a cukor hiánya váltja ki ezt a hatást, ha péksüteményre vagy sült krumplira, sós nassolnivalókra vágysz rendszeresen, akkor is ugyanez a helyzet. Ezekben az ételekben keményítő van, vagyis összetett szénhidrát, amit a szervezet egyszerű cukorra bont le. Ettől ugyanúgy viselkedik a szervezet vércukorszintje, mint a cukortól, lezuhan, majd meglódul.
Hogyan lehet leszokni?
Mindenképpen kis lépésekben haladj. A legjobb, ha minden héten csak egy édes ízt hagysz el az étrendedből. Ez lehet az is, hogy nem eszel desszertet ebéd után, vagy nem teszel cukrot a reggeli kávédba vagy teádba. Attól függően, hogy mennyi cukrot fogyasztottál előtte, biztosan egy jó ideig hiányozni fog a megszokott édes íz, de egy idő után megszokja a szervezet, hogy nem kap cukrot. Egyél helyette zöldséget, igyál több vizet.
A cukor mellett az édesítőszereket is érdemes elhagyni, mert azok is felébreszthetik az édes íz iránti vágyat. Vigyázz, mert rengeteg olyan élelmiszer is tartalmaz cukrot, amiről elsőre nem is gondolnád, ilyenek a feldolgozott élelmiszerek, a szószok, az aszalt gyümölcsök, a bolti joghurtok, sőt, még a felvágottakba is tesznek belőle. Sajnos az egészségesnek mondott bolti müzlik és reggelizőpelyhek is csapdák, érdemes ezeket is kiiktatnod az étrendedből.
Keresd a természetes cukorforrásokat
Ha cukormentes diétát keresel, elsőre a legtöbb nagyon drasztikusnak hat, mert az összes édességet egyszerre száműzné az életedből. Ez azt jelenti, hogy még gyümölcsöt sem fogyaszthatnál, ha mindent betartanál. Ez sajnos a legtöbb embernek túl drasztikus, és nagyon hamar el is buknak rajta, ami nem feltétlenül az ő hibájuk, egész egyszerűen a szervezet nem tud megbirkózni egy ilyen nagy változással. Ezért inkább apróbb lépésekben haladj.
Ha édes ízt kívánsz, egyél friss gyümölcsöket, készíts magadnak házilag gyümölcsjoghurtot. Fontos, hogy sose várd meg, míg nagyon éhes leszel, mert akkor az első dolgod, hogy az egészségtelenebb ételek után nyúlsz. Amikor nassolhatnékod támad, fehérjetartalmú ételeket egyél, amit a szervezet lassabban emészt meg, így tovább fogod magad jóllakottnak érezni. A vércukorszinted sem fog ugrálni úgy, mintha cukrokat ennél. Szuper nassolnivaló például a túró vagy a tojás.
Lehet, hogy nem is gondolnád, de a megfelelő pihenés is segít a függőség leküzdésében. Ha nem alszol eleget, akkor a szervezet a fáradtságot evés utáni sóvárgással próbálja megszüntetni. Természetesen a mozgás is nagyon sokat segít, ez is csökkenti a sóvárgást.
Fotó: Getty Images