5 fantasztikus francia sajt, amit muszáj megkóstolni: mutatjuk, hogy érdemes fogyasztani őket
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Selymes, kávés vajkrémmel töltött macaron: gasztroajándéknak is szuper
Sűrű, zamatos sültkelbimbó-krémleves: tejszíntől selymes
Krémes sós karamell házilag: csupán 4 hozzávalóból készül
Isteni, tartalmas túrós rakott tészta: sok sajt pirul a tetején
Fenséges kelt tésztás sütemények: ezekre megéri rászánni az időt
Az igazi sajtimádó osztja azt a véleményt, miszerint az emberiség egyik legízletesebb találmánya a sajt, melyből minden nemzet büszkélkedhet különleges fajtákkal.
A világ legismertebb sajtjai közt említendő a mozzarella, parmezán, provolone, gorgonzola, ezek mind olasz finomságok, de rákerült még a listára az angolok nagy kedvence, a cheddar is.
Persze bőven lehetne még sorolni a sajtkiválóságokat, mi most azonban csak egy nemzet jellegzetes sajtjait kívánjuk kicsit jobban megismertetni, mégpedig a franciák pompás sajtjait, melyek közt van penészes, szagos, vagy épp puha textúrájú.
Franciaországot sajtnagyhatalomnak is szokták nevezni, közel 1000 különböző sajtjuk van, melyből 43 védett származási helyen előállított termék, megkapták az AOP-minősítést.
A francia sajtok kapcsán szinte mindenki a camembert-re vagy a brie-re gondol, pedig a nagyszerű csemegék mellett bőven lehet még finomságokat kóstolni, melyeket minden ínyencnek fel kell fedeznie. A kínálat óriási, érdemes mindegyiket megismerni, mi most az 5 kedvencünket mutatjuk, melyeket feltétlen meg kell kóstolnod, ha Franciaországban jársz.
Aveyroni rokfort sajt
A penészes sajt Aveyron déli részéről származik, közel a millau-i völgyhídhoz, mely a Midi-Pyrénées régió egyik fő látványossága. A sajtot a 17. században tágas pincékben kezdték el készíteni. Ez a finomság a legrégebbi AOC-minősítésű francia sajt, melyet fehérborral, körtével és szőlővel szokás fogyasztani. Így önmagában, szeletelve érdemes kínálni.
Auvergne-i Cantal
A Cantal igazi ősi kincs, úgy tartják, hogy a világ legöregebb sajtja, eredete a római Gaulig vezethető vissza. A sajt textúrája különleges, a zamata nem túl intenzív, nyers és pasztörizált változata is van. A finomságot bagett mellé is kínálhatod.
Burgundiai Epoisses sajt
A puha textúrájú sajt vonzza a tekintetet, mivel a mosott kérge narancsos-pirosas színben tündököl. Az ínycsiklandó csemege Dijon és Auxerre között található, Epoisses kicsi falvában készül, négy hétig érlelik, majd vízzel és burgundiai törkölypálinkával mossák, az ital felelős a sajt különleges színéért. Mivel a sajt textúrája nagyon lágy, akár kenyérre is kenheted, válassz hozzá valamilyen francia finomságot, bagettet, de krémes állaga miatt akár pogácsa tésztájába is kerülhet.
Périgordi Cabécoun sajt
A kis méretű, puha textúrájú sajtot változatosan lehet fogyasztani. Előételként magában vagy mézzel csorgatva kínálják, az ízélményt karamellizált dióval tovább lehet fokozni. A különlegesség főételként is megállja a helyét, bátran keverhető salátákba, de melegen, olvasztva is megéri kipróbálni.
Jura vidéki Comté sajt
A félkemény különlegességet a gruyére svájci sajthoz lehet hasonlítani elkészítési technológiáját tekintve. A tehéntejből készült sajt zamata diós, enyhén édes, remekül illik aszalt gyümölcsökhöz, főzéshez is lehet használni, és természetesen sajttálon is ott a helye.
Hallottál már a világ legveszélyesebb sajtjáról? Ha nem, olvasd el korábbi cikkünket a Casu Marzu sajtról, mely megkóstolásához bátorság és gusztus is kell.
Fotók: Getty Images