Itt a gesztenyeszezon, de tudjuk, hogy mi mindenre jó kedvenc őszi csemegénk?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ősszel megérkezik a varázslatos gesztenye, ami önmagában és alapanyagként is felhívja magára a figyelmet.
Ha gesztenye, akkor a legtöbben a habbal megkoronázott édességre, a gesztenyepürére vagy a sült gesztenyére gondolnak, amit otthon is elkészíthetünk. A gesztenye értékes alapanyag, mégsem használjuk gyakran - az előbb említett két megoldáson kívül -, pedig érdemes lenne többször belecsempészni az étrendünkbe.
Mit kell tudni a szelídgesztenyéről?
A szelídgesztenye a bükkfafélék családját erősíti, több ezer évig is elélhet. Magyarországon Kőszegen és környékén 600 éves példányt is találhatunk. Bár termésük hasonlít a vadgesztenyére, nem szabad őket összetéveszteni, ugyanis a vadgesztenye emberi fogyasztásra nem alkalmas! A szelídgesztenye termésére akár 15 évet is várnunk kell, viszont utána nagylelkűen évi 40-60 kg gesztenyével ajándékoz meg minket.
Mire figyeljünk a vásárlásnál?
A gesztenye szeptember végétől egészen márciusig kapható a piacokon, nagyobb szupermarketekben. Mindig gondosan válogassunk, olyan szemeket keressünk, melyek szép fényesek, tapintásuk sima, kissé olajos. Van egy egyszerű vizes teszt, melyet otthon könnyen alkalmazhatunk, így hamar kiderül, friss-e a csemege, amit beszereztünk. Egy vízzel teli tálba tegyük a gesztenyéket, ha a felszínre emelkednek, az sajnos azt jelenti, romlott csemegét vittünk haza. Rossz minőségéről szaga is árulkodik, ami leginkább a penészére hasonlít.
A gesztenye egészségre gyakorolt hatása
Azon kívül, hogy nagyon finom és illatos, a szelídgesztenye C-vitamin tartalma nagyon magas. Ezen kívül B- és E-vitaminban is bővelkedik, valamint kalcium és kálium található benne. Rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk az egészségünkért, de jót tesz a bőrünknek is, lassítja az öregedést. Magas a rosttartalma, így csökkenti az éhségérzetet, és nem utolsósorban remek zsírégető, mivel gyorsítja az anyagcserét és elősegíti a jó bélműködést.
Mi mindent készíthetünk belőle?
Legtöbbször édességbe csempészve fogyasztjuk, pedig ennél jóval több lehetőség rejlik benne. Ízletes köretet készíthetünk belőle, például a franciák szeretik vajon párolni, sóval, borssal fűszerezni, de még tejszínt is adnak hozzá.
Szárított gesztenyéből készült lisztből kenyeret is lehet sütni, de magas szénhidráttartalma miatt helyettesíthetjük vele a gabonát és burgonyát is. A gesztenyeliszt napjainkban is egyre népszerűbb, köszönhetően a paleolit táplálkozás sikerének.
Legyünk bátrak, és fedezzük fel a gesztenye sokoldalúságát! Készítsünk belőle krémlevest, köretet hús mellé, vagy maradjunk az édes vonalnál és lepjük meg magunkat és szeretteinket egy különleges gesztenyés süteménnyel.
Fotó: Getty Images